Výroba skla byla pro náš region typická a proslavila ho daleko za hranicemi okresu. Historie severomoravského sklářství sahá až do patnáctého století. Sklárny tehdy byly na šestnácti různých místech, nejprve na velkolosinském a kolštejnském (branenském) panství, později i na panství štíteckém a rudském.

Zajímavostí je, že sklárny se postupně přesouvaly z místa na místo. „Když skláři vytěžili všechny zásoby dřeva v dostupném okolí a jeho doprava z větších vzdáleností se už nevyplatila, tak sklářskou huť přesunuli na jiné místo, kde bylo dřeva dost," popsal princip fungování skláren v minulých stoletích jeden ze spoluautorů výstavy, historik Zdeněk Doubravský.

Snad nejznámější a nejdéle fungující sklárna v regionu, ta rapotínská, se tak v historii stěhovala hned několikrát. Nejprve byli skláři v horách pod Vřesovou studánkou. Pak výrobu přesunuli ke Koutům nad Desnou a teprve poté do Rapotína.

Návštěvník na výstavě pozná celou technologii výroby skla. „Snažili jsme se výstavu koncipovat tak, aby se návštěvník postupně seznámil s technikou výroby skla, jeho tvarováním a následně zušlechťováním. Vystavujeme sklo lité, foukané, tažené i lisované a také ručně tvarované sklo za tepla v peci. Vše doplňuje barevné sklo, které se dále různě dekorovalo," dodala další ze spoluautorek výstavy Lenka Kirkosová.

K vidění je zde také stoupa na drcení křemene na sklářský písek nebo historické vybavení sklářské dílny. Návštěvníci si mohou vyzkoušet i různé kreativní prvky, které mají vztah ke sklu. Mohou se podívat třeba do krasohledu, prozkoumat výstavní síň periskopem, zahrát si na sklenice, malovat na sklo nebo si zkusit poskládat barevnou vitráž.

Pro žáky a studenty muzejníci připravili komentované prohlídky i výukové programy. Veřejnost se pak může těšit na interaktivní tvoření se sklem, které bude na programu na Zelený čtvrtek, tedy 17. dubna.

Výstava potrvá v šumperské muzeu do konce května.