V rytířském sále muzea budou k vidění budovy, stroje, vláčky a řada dalších exponátů, které z kovové stavebnice sestavil sběratel Jiří Mládek.
Výstava se do Šumperka stěhuje z Jeseníku, kde ji ve zdejším muzeu měli možnosti návštěvníci vidět několik měsíců.

„Merkur je názvem kovových stavebnic a vláčků, které původně vznikaly od počátku 20. století v Polici nad Metují pod značkou Inventor. V roce 1925 výrobce přešel na nový systém, který se zachoval v nezměněné podobě dodnes. Stavebnice se přiblížila reálnému konstruování a umožnila dětem tvořivou práci. Od 60. let Kovopodnik Broumov exportoval Merkur do celé Evropy,“ přiblížila stručně historii známé značky ředitelka jesenického muzea Veronika Rybová.

Po roce 1989 začala výroba Merkuru upadat a v roce 1993 zachránil nejznámější českou hračku zachránil Jaromír Kříž, jehož firma stavebnici vyrábí dodnes. Každý rok přichází na trh s novým typem stavebnic.

Autorem exponátů na výstavě je Jiří Mládek, který patří mezi pět největších sběratelů dětských kovových stavebnic na světě. Postavil mimo jiné i Ocelové město na motivy románů Julese Verna, které váží 1200 kilogramů. Velikostí jej lze přirovnat k Třebechovickému betlému a figurují v něm různé vynálezy a technická zařízení z přelomu 19. a 20. století.

Svět z matiček a šroubků spatří první návštěvníci v rytířském sále muzea v 17 hodin.