Letošní ročník bude jubilejní dvacátý. Chystají proto recesisté nějaké speciální překvapení? „Překvapení určitě bude, a to obrovské. Ale jaké, to neprozradím, to si musejí všichni počkat do úterý," nechtěl tajemství odhalit předem cechmistr Karel Nosek, alias Karlos I.

Nakonec přeci jen prozradil, že se chystá ocenění pro pětici zakládajících členů – Miroslava Marka, Antonína Žváčka, Eduarda Weinlicha, Leoše Protivu a Oldřicha Vykydala. „Bohužel někteří budou oceněni in memoriam, ale tak už to v životě chodí," dodal cechmistr Karlos I.

Duchovním otcem myšlenky na založení cechu byl Miroslav Marek, dlouholetý cechmistr, který odstoupil loni především kvůli zdravotnímu stavu. Následně dostal trafiku a stal se jediným členem cechovní dozorčí rady a šedou eminencí cechu.

Nápad si přivezl ze Švýcarska, kde žil dlouhá léta v emigraci a byl tam členem podobného spolku. Zpět do Mohelnice se vrátil na jaře roku 1994. V létě měl plné ruce práce s rekonstrukcí domu, ale napadlo ho, co bude dělat v zimě?

„Sezval jsem proto čtyři přátele a ve sklepě pod našim obchodem jsme založili Cech přátel pátého ročního období, zkráceně PŘÁPAROČOB. Hned jsme si stejně jako politici i rozdělili funkce," vzpomíná s úsměvem Miroslav Marek.

Vše začalo 11. 11. 1994 v 11 hodin a 11 minut. Hned v následujícím roce cech uspořádal velký maškarní karneval pro dospělé, časem k tomu přidal i karneval pro děti. V roce 1996 se poprvé konala cechovní zabíjačka a PŘÁPAROČOB se ujal i pálení čarodějnic. Stejné akce pořádá cech dodnes.