Celý život se živil jako výtvarný fotograf. Přes čtyřicet let působil na volné noze. Dvacet let například fotografoval pro Národní nebo Vinohradské divadlo. Za tu dobu poznal všechny přední české herce.

„Malířem jsem se sice nestal, ale s dědečkem nás spojuje právě fotografování. On taky rád fotil. Jeho aparát jsem viděl, je vystavený v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. K focení mě přivedl táta. Když jsem něco viděl a chtěl si to zaznamenat, namalovat jsem to neuměl. Proto jsem začal fotit, byla to jediná šance, jak něco zdokumentovat a zachytit," popisuje své začátky Pavel Horník.

Svého dědečka nikdy neviděl, narodil se až po jeho smrti, maminku mu o něm ale často vyprávěla. „Byla dědečkovým miláčkem. Ona jediná mohla do jeho pokoje, kde maloval, jen ona mu tam mohla uklidit," vzpomíná Pavel Horník.

Babička ho zase přivedla k cestování. „Byla opravdu emancipovaná. Už tehdy řídila auto, jezdila na koni a učila mě i jezdit na lyžích. Vystudovala konzervatoř a byla úžasnou klavíristkou," dodává Pavel Horník.

Doma má spoustu památek na slavného předka. „Když maminka před deseti lety zemřela, slíbil jsem jí, že budu tyto památky opatrovat. Často se konají výstavy z díla mého dědečka a půjčuji na ně věci z rodinných sbírek. Máme doma třeba kresby pražských zákoutí, která nenávratně zmizela a dnes už je hodně těžké určit, kde se vůbec nacházela," vysvětluje fotograf.

Jeho dalším velkým koníčkem je hudba, zvláště opera. Píše recenze na představení a za operními díly českých mistrů cestuje po celém světě. „Byl jsem třeba na představení Lišky Bystroušky v Johannesburgu v Jihoafrické republice. Krásné bylo, že všichni představitelé byli černoši, i když operu uváděli v původním českém znění," popisuje netradiční zážitek Pavel Horník.

Nejraději má díla Leoše Janáčka, ale i Antonína Dvořáka nebo Bedřicha Smetany.

Kromě toho je také velkým sběratelem pohlednic s tématikou divadelních budov, ať už historických nebo současných. Ve své sbírce má neuvěřitelných více než deset tisíc kusů. Údajně je to největší sbírka tohoto druhu ve světě.