„Máme velkou radost, že o expozice ve Vodní tvrzi je stále větší zájem. Například během prázdninových měsíců přišlo pět tisíc návštěvníků, což je o třináct set více než v předchozím roce,“ uvedla ředitelka Vlastivědného muzea Jesenicka Veronika Rybová.
Podle ní se na tom podepsalo hned několik faktorů. Jedním z nich je zvýšená propagace. Tvrz se více otevřela veřejnosti. Pořádá kulturní akce i více výstav.
„Přes léto jsme připravili expozici o erotice, velký zájem byl také o letecká tajemství nad Jeseníky, které přilákaly tisíce návštěvníků,“ řekla Rybová.
Po nich následovaly výstavy o architektuře, tahákem se stala expozice o tom, jak se v minulosti žilo na hradech.
Ředitelce Veronice Rybové se během jejího čtyřletého působení v jesenickém muzeu podařilo získat miliony korun na opravy a realizaci několika projektů. Muzeum značně změnilo svou tvář. Hlavně děti mají v oblibě místnost zaměřenou na faunu a flóru. V proskleném prostoru mohou pozorovat rostliny a vycpaná zvířata, která lze potkat v oblasti Jeseníků.
V květnu byla v tvrzi otevřena výstava o historii Jesenicka. Ta nahradila původní expozici ze sedmdesátých let minulého století. Za tři miliony osm set tisíc korun od Olomouckého kraje vytvořili muzejní pracovníci ve třech místnostech nadčasovou expozici. Jedna z místností je například v biedermeierovském stylu a kromě zajímavostí z doby skladatele Karla Ditterse si zde lidé mohou odpočinout při poslechu jeho hudby.
Proměna muzea ale nekončí. Ředitelka chce ve sklepení tvrze otevřít expozici čarodějnictví, zastřešit dvůr a vybudovat kavárnu.