„Otevření digitálního kina jsme pojali jako sérii různorodých akcí, které ve zkratce naznačují naši představu o jeho dalším směřování. V nabídce je vernisáž zajímavé výstavy, dokument a beseda s regionální tématikou, celostátní předpremiéra filmu za účasti tvůrců, unikátní koncert a samozřejmě několik atraktivních filmových titulů," uvedl Zdeněk David ze Zábřežské kulturní.

Série akcí je naplánována v týdnu od 23. do 30. října. V úterý 23. října ji zahájí vernisáž výstavy historických fotografií Země otců. Zachycuje život sudetských Němců v Jeseníkách na počátku minulého století.

Ve středu 24. října nabídne Retro pro školy a od 17 hodin také pro veřejnost projekci dokumentárního filmu Tajemství kufru Arnošta Valenty. Tento slavný zahraniční letec a rodák ze Svébohova proslul jako organizátor útěku ze zajateckého tábora v Saganu za druhé světové války. Promítání bude spojené s besedou, které se účastní filmový historik Pavel Taussig a badatel Vladislav Severin.

O den později do kina zavítá tvůrčí delegace u příležitosti celostátní předpremiéry filmu 7 dní hříchů. Setkání s Igorem Barešem, Jarkem Hylebrantem, maďarskou herečkou Vicou Kerekes a autorem scénáře, Zábřežákem Josefem Urbanem, bude předcházet projekce filmu o filmu a také uvedení Urbanovy stejnojmenné knihy.

Oficiální zahájení provozu zdigitalizovaného kina je plánováno na sobotu 27. října, kdy Retro promítne filmovou klasiku Titanik, ovšem ve 3D verzi. Unikátní spojení sluchového a vizuálního zážitku v pondělí 29. října nabídne koncert skupiny Nylon Jail, která v Zábřeghu odehraje první samostatní koncert ve 3D u nás.

„Chybět samozřejmě nebude ani projekce úspěšných filmových titulů, která by měla oslovit filmové příznivce všech věkových kategorii," řekl David.

Diváci si budou vybírat z filmů Madagaskar 3, Let's Dance: Revolution, Doba ledová 4, Cesta do lesa nebo Monstra oceánů. Všechny filmy s výjimkou českého snímku Cesta do lesa budou promítány ve 3D. Vstupné na jednotlivé akce a filmové projekce je velmi příznivé. Bude se pohybovat od 49 do 99 korun.

Kino Retro bylo v Zábřehu otevřeno v roce 2003. Digitalizace je největší investicí od začátku jeho provozu.