Centrum krajského města zažije v sobotu 16. dubna první ročník Olomouckého tvarůžkového festivalu.

Festival se bude odehrávat především na Horním náměstí, jedna část programu, konkrétně vystoupení Zpívání o jaru v podání Hanáckého mužského sbor Rovina, se odehraje v 16 hodin v kapli svatého Jana Sarkandra.

„Dění na Horním náměstí obstará až do 16 hodin Hanácký farmářský trh, řemeslný jarmark a další koncerty, například Pásmo hanáckých písní a tanců, provedené Hanáckou mozekou Litovel a národopisným souborem Cholinka. Na řadu přijde i hanácký bigbít v podání kapely Stracené Ráj," řekl mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.

Program doplňují soutěže, kvízy či tvůrčí dílna pro děti. Farmářský trh i prodej gastronomických specialit odstartuje v 9 hodin, samotný kulturní program pak začne v 10 hodin.

Hanácké tašky i tvarůžkové šléšky

Gastronomickou část festivalu letos obstará šest restaurací, které mají s různými úpravami tvarůžků bohaté zkušenosti.

Na jídelníčku tak najdeme třeba pečenou bramboru s tvarůžkem, jezdeckou zelňačku s tvarůžkovým krutonem, tvarůžkový guláš, tvarůžkové šléšky s domácí slaninou a špenátovými listy, hanácké tašky v syrnici a další speciality včetně dezertů z tvarůžkové cukrárny.

Pořadatelé myslí i na pitný režim. Na prvním ročníku festivalu budou k dostání produkty regionálních pivovarů Chomout, Kosíř a Litovel.

Na Tvarůžkovém festivalu se nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky.

„Pro děti budou v dílničkách připraveny různé aktivity, které ve spolupráci s pořadateli zabezpečí Střední odborná škola Litovel. Žáci oboru Kuchař – číšník a cukrář budou dětem nápomocni při vymalovávání památečních tvarůžků nebo při zdobení pečených lízátek. Dále se děti mohou těšit na malování na obličej, na pamlsky z farmářského trhu nebo na gastronomické speciality od restaurací zapojených do projektu Ochutnejte Hanou," doplnil mluvčí.

Společně s městem Olomouc a Střední Moravou – Sdružením cestovního ruchu, pořádá tento nový festival i společnost A.W.Loštice, výrobce tvarůžků, který letos slaví 140 let od založení.