VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kramný: Byli jsme spokojené manželství, co se v Egyptě stalo, stále nevím

„Při výslechu jsem byl pod velkým psychickým nátlakem. Pod takovým, že člověk, který by tento čin spáchal, by se určitě přiznal," sdělil Deníku Petr Kramný - muž, který čelí obžalobě z vraždy své manželky a dcery na dovolené v Egyptě.

26.6.2015 2
SDÍLEJ:

Petr Kramný na chodbě ostravského soudu.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Muž, který čelí obžalobě z vraždy své manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Již v pondělí začne velesledovanou kauzu rozplétat ostravský krajský soud.

Odpovědi Petra Kramného na zaslané otázky Deník získal prostřednictvím jeho obhájkyně Jany Rejžkové ze Zlína.

Podle zákona jste stále nevinný. Kdo za vámi stojí, věří vám a podporuje vás?
Stojí za mnou moji rodiče, další příbuzní, přátelé a kamarádi. Také mnoho dalších, kteří si dokázali zachovat vlastní názor a rozum.

Podle mnohých se chystá soudní proces roku. Obžaloba tvrdí, že má jasné důkazy o vaší vině. Tedy že jste svou manželku a dceru skutečně zavraždil. Co na to říkáte? Budete u soudu vypovídat?
Těžko může mít někdo důkazy o něčem, co se nestalo. Obžaloba je od začátku založena na smyšlenkách a fabulacích. Vždy jsem spolupracoval s vyšetřovateli a podroboval jsem se vyšetřením a samozřejmě i před soudem budu vypovídat.

Média lžou, verze policie je absurdní

Jak se díváte na vývoj kauzy? Zpočátku mělo jít o otravu, egyptští vyšetřovatelé a soudní znalci, kteří prováděli pitvu, prohlásili, že vaše rodina byla otrávena. Později státní zástupce Vít Legerský uvolnil informaci, že prý čeští vyšetřovatelé zjistili, že se jednalo o zabití elektrickým proudem…
Vývoj kauzy v Česku určují vyšetřovatelé a státní zástupce. Toho se samozřejmě chytla bulvární média a od počátku vytvářejí lživý obraz o celé kauze. Verze policie a státního zástupce je absurdní a nepodložená.

Máte možnost vyvrátit znalecké posudky ať už z egyptské, či české strany? Pokud ano, jak?
Toto bude předmětem samotného hlavního líčení.

Co se jím stalo? Nemám v tom jasno

Od úmrtí vaší ženy a dcery uplynuly téměř dva roky. Co se podle vás vašim nejbližším vlastně stalo?
Stejně jako na počátku nemám jasno v tom, co se tehdy opravdu stalo. Kdyby se čeští vyšetřovatelé a znalci neupjali na nesmyslnou verzi, ale navázali na práci egyptských protějšků, snad mohlo být objasněno více.

Proč podle vás na místo události nepřijeli ihned čeští vyšetřovatelé?
Od počátku jsem byl v kontaktu s českou konzulkou v Egyptě. Postupoval jsem podle pokynů vyšetřovatelů. Pokud by egyptské orgány potřebovaly součinnost české strany, určitě by se na mě obrátily.

Češi vytvořili svou verzi, bez ohledu na Egypťany

Jak se zpětně díváte na postup egyptských vyšetřovatelů?
Vše řádně prošetřili a vyloučili, že bych měl jakýkoliv podíl na smrti Moniky a Klárky. Následně požadované údaje předali českým vyšetřovatelům. Naopak to byla česká strana, která zpochybnila egyptské závěry. Vytvořila si vlastní, nepodloženou verzi a zahájila mé trestní stíhání.

Vypadá to, že jste se po tragédii sám obrátil na česká média. Je vám vytýkáno, že jste se při zjištění, že vaši nejbližší jsou po smrti, choval účelově.
Já jsem se na česká média neobrátil, sama mě kontaktovala přes mobil mé manželky Moniky. V té době jsem byl rád za jakýkoliv kontakt s českým prostředím, zůstal jsem sám, v cizí zemi bez možnosti komunikace s místními lidmi vzhledem k jazykové bariéře. Nezapomínejme, jaká byla v Egyptě v té době bezpečnostní situace. Lidé hromadně opouštěli hotely a vraceli se domů. Já jsem odcestovat nemohl. Kolem jezdili vojáci se samopaly. Nemyslím si proto, že existuje vzorec na to, jak se má chovat člověk v této situaci. Nechoval jsem se nijak účelově, celá tragédie mě hluboce zasáhla. Ale musel jsem se vzchopit a nepodléhat tomu, co jsem prožíval.

Smrt jsem nahlásil hned, jak jsem to zjistil

Prý jste smrt manželky Moniky a dcery Klárky nahlásil až po deseti hodinách, proč?
Není to pravda, jejich smrt jsem nahlásil hned poté, co jsem zjistil, že nežijí.

Kolem vaší kauzy se vyrojilo velké množství spekulací, „zaručených" zpráv a výpovědí svědků. Co na ně říkáte?
Na celé tragédii se od začátku přiživují zejména bulvární média. Neustále vláčejí mé jméno bahnem. Na tomto případě se ukázalo, že média se neštítí ničeho a místo reálných informací se články změnily v žumpu. Média ve snaze po senzaci neváhala použít jakékoliv prostředky, aby poškodila mé jméno i mé rodiny.

Těžko bychom jeli na dovolenou v nějaké krizi

Řeknete, jaké bylo vaše rodinné soužití?
Žili jsme v klidném a spokojeném manželství. Nijak se nevymykalo soužití jiných rodin. Oba jsme chodili do práce a společně vychovávali Klárku. Spekulace médií vycházejí jen z nafukování běžných problémů a starostí, které zažívá každý fungující vztah. Těžko bychom odjížděli na společnou zahraniční dovolenou, kdybychom řešili nějakou vážnou krizi.

Jak snášíte vazbu? Jak je s vámi zacházeno?
'Vazba byla a je podstatným zásahem do mého života a do života mých blízkých, zejména s ohledem na prožitou tragédii. Snažím se ale nepodlehnout prostředí. Udržuji si každodenní režim a nepodléhám štvavé kampani bulváru. Dozorci i ostatní pracovníci vězeňské služby se ke mně chovají standardně.

Poslední fotky? Další důkaz o mé nevině

Trváte stále na tom, že jste byl při výslechu již v České republice kriminalisty napaden? Že bylo vynucováno doznání s tím, že pokud tak neučiníte, už se z vězení nikdy nedostanete? Co říkáte na to, když byl obviněný kriminalista vyšetřován, toto jednání mu nebylo prokázáno, naopak jste byl vy obviněn z křivé výpovědi?
V poslední době se objevilo hned několik kauz, na kterých je jasně vidět, jak si policie počíná při zatýkání a jak si vynucuje doznání prostředky, které nemají v civilizované společnosti co dělat. Je zřejmé, že kde nejsou argumenty a důkazy, přichází ke slovu hrubá síla a výhrůžky. Ať si každý čtenář udělá sám obrázek o tom, jaká je pravda.

Poslední fotky vaší rodiny, které byly zveřejněny, se „někdo" snažil prodat českým médiím, co byste tomuto člověku vzkázal?
Dnes už je zřejmé, kdo tyto fotky médiím poskytl. Důležitější ale je, že tyto fotky jsou dalším jasným důkazem o mé nevině a zásadně vyvracejí tvrzení obžaloby.

Až očistí mé jméno, blízkým to vrátím

Nemyslíte si, že by smrt vaší ženy Moniky a dcery Klárky měla být náležitě potrestána a obě by měly mít už klid?
Sám bych si ze všeho nejvíce přál, aby už to všechno skončilo a všichni měli klid.

Co by vám ve vaší situaci vaše žena poradila?
Na to vám mohu těžko odpovědět.

Jakou máte představu o svém dalším životě?
Až soud očistí mé jméno, budu se snažit vrátit svým blízkým všechnu tu podporu a ochotu mi pomoci po celou dobu, kdy jsem byl zadržován v Egyptě a následně ve vazbě.

Sledujte na webu Deníku už toto pondělí ON-LINE PŘENOS dění přímo ze soudní síně.

Autor: Jana Zavadilová

26.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Pomocní pracovníci ve smíšeném hospodářství Zemědělský dělník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro absolventy., Řidičský průkaz sk. "T" a "B", práce v živočišné a rostlinné výrobě. , Vyučení v příbuzném oboru - farmář, zemědělec, opravář zeměď. strojů, Pružná pracovní doba - dle sezóny a aktuálních prací v zemědělství., Kontakt: osobně Po-Pá od 8-16:00 hod. přímo na pracovišti, e-mailem.. Pracoviště: Statek chirles s.r.o., 789 01 Zábřeh. Informace: Zdeňka Adamcová, .

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 23 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství Mistr/mistrová ve strojírenství (obráběč, frézař, soustružník). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mistr/mistrová ve strojírenství (obráběč, frézař, soustružník) na hlavní pracovní poměr - dílna se strojním zaměřením. Práce na ranní směnu dle domluvy., Požadujeme předchozí praxi v oboru a řidičský průkaz sk. "B"., Náplň práce:, - vedení podřízených zaměstnanců, - čtení výkresů, - obsluha strojů včetně seřízení, evidence výroby, - vystavovájí dodacích listů apod., Kontakt: e-mailem - životopis, telefonicky.. Pracoviště: Bytoservis morava, s.r.o. - prac., Žadlovická, č.p. 69, 789 83 Loštice. Informace: Jiří Hroch, +420 603 713 876.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič MKD – přeprava automobilů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní náplň: přeprava automobilů mezi státy EU a po ČR. Požadujeme: Řidičský průkaz skupiny C, E, výpis z rejstříku trestů, kartu do digitálního tachografu, profesní průkaz řidiče, časovou flexibilitu, praxe v MKD. Nabízíme: Velmi dobré platové podmínky, zaučení, stabilní práce. Nepravidelná pracovní doba dle domluvy. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Autoslužby danex cz, s. r. o. - prac., Oborník, č.p. 2050, 789 01 Zábřeh. Informace: Daniel Brauner, +420 604 234 638.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč

Obsluha kovacích lisů a bucharů Obsluha lisu kovových výlisků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha, denní údržba lisu na lisování plechových výlisků. Zaměstnanec bude zaškolen. , 2 směny R-od 6-14, O- od 14-22 hodin, Požadavky: chuť pracovat, pečlivost. Zaměstnanecké výhody: Práce mimo víkendy, ranní a odpolední směna, sociální benefity. Kontakt: telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Dk mont s.r.o., 789 85 Mohelnice. Informace: Alena Michalčáková, +420 604 715 584.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

Nehoda u Zábřehu

Auto udělalo kotrmelec, pak skončilo v potoce

Útočné eso Romančík. Kdo je slovenská posila Draků?

Seznamte se. Dost možná o něm hodně uslyšíte. Forvard Michal Romančík se stal jednou z hlavních posil šumperských hokejistů tohoto léta. Naposledy za konkurenční Hodonín držel průměr bodu na zápas, ranec gólů a nahrávek od něj rádi uvidí i fanoušci v podhůří Jeseníků.

Komu se narodilo dítě nalezené mrtvé v poli?

Policie hledá matku novorozence, jehož tělo bylo nalezeno na poli u Věrovan na Olomoucku. 

Mohelnice dlouho vedla, Rapotín pak zařídil obrat

Celkem šest branek spatřili diváci, kteří zavítali v sobotu odpoledne na přípravné utkání mezi fotbalisty Mohelnice a Rapotína. Úvodní poločas měli pod kontrolou domácí, z vítězství se ale neradovali.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT