VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kramný: Byli jsme spokojené manželství, co se v Egyptě stalo, stále nevím

„Při výslechu jsem byl pod velkým psychickým nátlakem. Pod takovým, že člověk, který by tento čin spáchal, by se určitě přiznal," sdělil Deníku Petr Kramný - muž, který čelí obžalobě z vraždy své manželky a dcery na dovolené v Egyptě.

26.6.2015 2
SDÍLEJ:

Petr Kramný na chodbě ostravského soudu.Foto: Deník/Pavel Sonnek

Muž, který čelí obžalobě z vraždy své manželky a dcery na dovolené v Egyptě. Již v pondělí začne velesledovanou kauzu rozplétat ostravský krajský soud.

Odpovědi Petra Kramného na zaslané otázky Deník získal prostřednictvím jeho obhájkyně Jany Rejžkové ze Zlína.

Podle zákona jste stále nevinný. Kdo za vámi stojí, věří vám a podporuje vás?
Stojí za mnou moji rodiče, další příbuzní, přátelé a kamarádi. Také mnoho dalších, kteří si dokázali zachovat vlastní názor a rozum.

Podle mnohých se chystá soudní proces roku. Obžaloba tvrdí, že má jasné důkazy o vaší vině. Tedy že jste svou manželku a dceru skutečně zavraždil. Co na to říkáte? Budete u soudu vypovídat?
Těžko může mít někdo důkazy o něčem, co se nestalo. Obžaloba je od začátku založena na smyšlenkách a fabulacích. Vždy jsem spolupracoval s vyšetřovateli a podroboval jsem se vyšetřením a samozřejmě i před soudem budu vypovídat.

Média lžou, verze policie je absurdní

Jak se díváte na vývoj kauzy? Zpočátku mělo jít o otravu, egyptští vyšetřovatelé a soudní znalci, kteří prováděli pitvu, prohlásili, že vaše rodina byla otrávena. Později státní zástupce Vít Legerský uvolnil informaci, že prý čeští vyšetřovatelé zjistili, že se jednalo o zabití elektrickým proudem…
Vývoj kauzy v Česku určují vyšetřovatelé a státní zástupce. Toho se samozřejmě chytla bulvární média a od počátku vytvářejí lživý obraz o celé kauze. Verze policie a státního zástupce je absurdní a nepodložená.

Máte možnost vyvrátit znalecké posudky ať už z egyptské, či české strany? Pokud ano, jak?
Toto bude předmětem samotného hlavního líčení.

Co se jím stalo? Nemám v tom jasno

Od úmrtí vaší ženy a dcery uplynuly téměř dva roky. Co se podle vás vašim nejbližším vlastně stalo?
Stejně jako na počátku nemám jasno v tom, co se tehdy opravdu stalo. Kdyby se čeští vyšetřovatelé a znalci neupjali na nesmyslnou verzi, ale navázali na práci egyptských protějšků, snad mohlo být objasněno více.

Proč podle vás na místo události nepřijeli ihned čeští vyšetřovatelé?
Od počátku jsem byl v kontaktu s českou konzulkou v Egyptě. Postupoval jsem podle pokynů vyšetřovatelů. Pokud by egyptské orgány potřebovaly součinnost české strany, určitě by se na mě obrátily.

Češi vytvořili svou verzi, bez ohledu na Egypťany

Jak se zpětně díváte na postup egyptských vyšetřovatelů?
Vše řádně prošetřili a vyloučili, že bych měl jakýkoliv podíl na smrti Moniky a Klárky. Následně požadované údaje předali českým vyšetřovatelům. Naopak to byla česká strana, která zpochybnila egyptské závěry. Vytvořila si vlastní, nepodloženou verzi a zahájila mé trestní stíhání.

Vypadá to, že jste se po tragédii sám obrátil na česká média. Je vám vytýkáno, že jste se při zjištění, že vaši nejbližší jsou po smrti, choval účelově.
Já jsem se na česká média neobrátil, sama mě kontaktovala přes mobil mé manželky Moniky. V té době jsem byl rád za jakýkoliv kontakt s českým prostředím, zůstal jsem sám, v cizí zemi bez možnosti komunikace s místními lidmi vzhledem k jazykové bariéře. Nezapomínejme, jaká byla v Egyptě v té době bezpečnostní situace. Lidé hromadně opouštěli hotely a vraceli se domů. Já jsem odcestovat nemohl. Kolem jezdili vojáci se samopaly. Nemyslím si proto, že existuje vzorec na to, jak se má chovat člověk v této situaci. Nechoval jsem se nijak účelově, celá tragédie mě hluboce zasáhla. Ale musel jsem se vzchopit a nepodléhat tomu, co jsem prožíval.

Smrt jsem nahlásil hned, jak jsem to zjistil

Prý jste smrt manželky Moniky a dcery Klárky nahlásil až po deseti hodinách, proč?
Není to pravda, jejich smrt jsem nahlásil hned poté, co jsem zjistil, že nežijí.

Kolem vaší kauzy se vyrojilo velké množství spekulací, „zaručených" zpráv a výpovědí svědků. Co na ně říkáte?
Na celé tragédii se od začátku přiživují zejména bulvární média. Neustále vláčejí mé jméno bahnem. Na tomto případě se ukázalo, že média se neštítí ničeho a místo reálných informací se články změnily v žumpu. Média ve snaze po senzaci neváhala použít jakékoliv prostředky, aby poškodila mé jméno i mé rodiny.

Těžko bychom jeli na dovolenou v nějaké krizi

Řeknete, jaké bylo vaše rodinné soužití?
Žili jsme v klidném a spokojeném manželství. Nijak se nevymykalo soužití jiných rodin. Oba jsme chodili do práce a společně vychovávali Klárku. Spekulace médií vycházejí jen z nafukování běžných problémů a starostí, které zažívá každý fungující vztah. Těžko bychom odjížděli na společnou zahraniční dovolenou, kdybychom řešili nějakou vážnou krizi.

Jak snášíte vazbu? Jak je s vámi zacházeno?
'Vazba byla a je podstatným zásahem do mého života a do života mých blízkých, zejména s ohledem na prožitou tragédii. Snažím se ale nepodlehnout prostředí. Udržuji si každodenní režim a nepodléhám štvavé kampani bulváru. Dozorci i ostatní pracovníci vězeňské služby se ke mně chovají standardně.

Poslední fotky? Další důkaz o mé nevině

Trváte stále na tom, že jste byl při výslechu již v České republice kriminalisty napaden? Že bylo vynucováno doznání s tím, že pokud tak neučiníte, už se z vězení nikdy nedostanete? Co říkáte na to, když byl obviněný kriminalista vyšetřován, toto jednání mu nebylo prokázáno, naopak jste byl vy obviněn z křivé výpovědi?
V poslední době se objevilo hned několik kauz, na kterých je jasně vidět, jak si policie počíná při zatýkání a jak si vynucuje doznání prostředky, které nemají v civilizované společnosti co dělat. Je zřejmé, že kde nejsou argumenty a důkazy, přichází ke slovu hrubá síla a výhrůžky. Ať si každý čtenář udělá sám obrázek o tom, jaká je pravda.

Poslední fotky vaší rodiny, které byly zveřejněny, se „někdo" snažil prodat českým médiím, co byste tomuto člověku vzkázal?
Dnes už je zřejmé, kdo tyto fotky médiím poskytl. Důležitější ale je, že tyto fotky jsou dalším jasným důkazem o mé nevině a zásadně vyvracejí tvrzení obžaloby.

Až očistí mé jméno, blízkým to vrátím

Nemyslíte si, že by smrt vaší ženy Moniky a dcery Klárky měla být náležitě potrestána a obě by měly mít už klid?
Sám bych si ze všeho nejvíce přál, aby už to všechno skončilo a všichni měli klid.

Co by vám ve vaší situaci vaše žena poradila?
Na to vám mohu těžko odpovědět.

Jakou máte představu o svém dalším životě?
Až soud očistí mé jméno, budu se snažit vrátit svým blízkým všechnu tu podporu a ochotu mi pomoci po celou dobu, kdy jsem byl zadržován v Egyptě a následně ve vazbě.

Sledujte na webu Deníku už toto pondělí ON-LINE PŘENOS dění přímo ze soudní síně.

Autor: Jana Zavadilová

26.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Ostatní specialisté v oblasti techniky Letecký 25 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti techniky Letecký inženýr/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt; Letecký konstruktér/ka se zkušenostmi s ASTM (American Society of Testing and Materials). Praxe s designem a provozem Flight Design. Znalost anglického, ruského jazyka. Kontakt: osobně na pracovišti (Letiště Šumperk) ST 8-10.00 hod nebo telefonicky, e-mailem PO, ST 8-11.00 hod.. Pracoviště: Glider & aero composite service s.r.o. - prac., 788 03 Nový Malín. Informace: Jan Podhrázský, +420 603 378 587.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Mechanik opravář, 20 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Mechanik - elektronik (74210). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní náplň:, - samostatná práce (po zapracování) při opravách DTL a TTL obvodů (opravy pulzních měničů, zdrojů regulační techniky kolejových vozidel), , Požadujeme:, - ÚSO nebo SO obor elektro, - znalost vyhl. č. 50/78 Sb. § 6, - základní orientace v komunikačních a informačních technologiích, - stručný profesní životopis, - nástup ihned nebo dle dohody, , Nabízíme:, - zázemí stabilní a prosperující firmy, - odpovídající finanční ohodnocení, - možnost seberealizace, profesního růstu a dalšího vzdělávání, - náborový příspěvek, - týden dovolené nad rámec zákona , - dotované stravování v prostorách společnosti, - příspěvek ve výši 1500,- Kč měsíčně za efektivní využití pracovní doby, - příspěvek na penzijní připojištění ve výši 900,- Kč měsíčně, - příspěvek na sportovní a kulturní aktivity, - příspěvky při významných životních a pracovních výročích, - další zaměstnanecké benefity, , , Kontakt:, Marcela Jedličková, E-mail: marcela.jedlickova@skoda.cz, tel.: 583 365 573, Úřední hodiny pro uchazeče:, Úterý od 8.00 hod. do 10.00 hod., Čtvrtek od 12.30 hod. do 14.30 hod., Uchazeč musí doložit profesní životopis. Pracoviště: Pars nova a.s., Žerotínova, č.p. 1833, 787 01 Šumperk 1. Informace: Marcela Jedličková, +420 583 365 573.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 17 000 Kč

Provozní elektromechanici Elektrikář - obsluha strojní linky. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dne 6.4.2018 od 8:30 hodin se bude konat výběrové řízení v budově KoP ÚP ČR Zábřeh, Spojovací 2, 1. patro., , Místo výkonu práce. Zábřeh, Skalička č.p. 1754/15., Vyhláška 50, schopnost odstraňovat závady na zařízení strojní výrobní linky, samostatnost v práci, spolehlivost, příplatky za pohotovost., Kontakt: telefonicky Po-Pá 8-18:00 hod., e-mailem.. Pracoviště: Biomasa a stroje s.r.o. - prac. 1, Skalička, č.p. 1754, 789 01 Zábřeh. Informace: Josef Višenka, +420 722 106 934.

Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 14 800 Kč

Advokátní koncipienti Advokátní koncipient/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14800 kč, mzda max. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obor: právo. Znalost práce na PC, komunikativnost, příjemné vystupování, organizační schopnosti. Vhodné i pro absolventa. Zaměstnanecké výhody: stravenky. Kontakt: e-mailem. Kontaktní osoba JUDr. Miroslav Martinák, 583213994, advokat.martinak@centrum.cz, koncipientka.martinak@centrum.cz.. Pracoviště: Martinák miroslav, judr., advokát, Hlavní třída, č.p. 428, 787 01 Šumperk 1. Informace: Miroslav Martinák, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soutěžní svatební pár číslo 137 - Jana a Miroslav Rychtěčtí, Olšany
2

Čtyřicáté první kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

Videosouhrn 16. března 2018

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Draci rozebrali Hodonín ve druhé třetině a srovnali stav semifinále

Opláceli stejnou mincí. Hodonín ve středu zaskočil šumperské hokejisty pětigólovým nášupem. Draci se o dva dny později skvěle revanšovali. Drtiče srazili především díky povedené druhé třetině. Zvítězili 6:2 a srovnali stav druholigového semifinále na 1:1.

Čtyřicáté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Přijďte fandit! Mladí Draci startují extraligové play-off proti Hradci

Historické play off v hokejové extralize čeká mladší dorostence Mladých Draků Šumperk.

Týmy Jeseníku, Mohelnice i Uničova absolvují přípravné zápasy navíc

Už zítra měly výběry z Olomouckého kraje začít jarní část fotbalové sezony. Jenže Řídící komise fotbalové asociace ji odložila kvůli špatnému vývoji počasí o týden.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT