Hlavní květinová expozice, umístěná v nově zrekonstruovaném pavilonu A, ponese název Rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou a připravuje ji Unie botanických zahrad České republiky.

Výstavní prostor se promění v různé kouty světa lišící se svojí květenou i okolní scenérií.

Celou expozici zkrášlí také tisíce letních květin, jako jsou lilie, mečíky, jiřiny, kosatce.

Mezinárodní zahradnická výstava a veletrh potrvá až do neděle.

Praktické informace

Kdy a za kolik na FloruPoslední přípravy letní Flory 2014 v Olomouci

Otevřeno bude od 9 do 18 hodin.

Vstupné platí současně pro výstavu a zahradnické trhy včetně vstupu do sbírkových skleníků a botanických zahrad VFO a UP Olomouc.

Plné vstupné činí 100 Kč, zlevněné (pro důchodce a studenty) 80 Kč, děti od 6 do 15 let platí 30 Kč, rodinné vstupné (dva dospělí + 1 až 4 děti) je 210 Kč.

Zdarma je vstup na výstavu pro děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP/P.

Vstupenky je možné koupit i on-line na webu Výstaviště Flora.

Za květinami vlakem Českých drah

Na návštěvníky letní Flory ani letos nezapomněly České dráhy.

Zájemci mohou opět využít nabídky Vlak Plus, padesátiprocentní slevy na zpátečním jízdném z kteréhokoliv místa v České republice.

Stačí jen, aby na pokladně ČD požádali o jízdenku Vlak+ Flora a na výstavě si ji nechali orazit.

Kavárna DeníkuMilovníci kávy a čtenáři Deníku pozor. Už od čtvrtka na výstavišti nebude chybět Deník. Prostory pavilonu G a H ve Smetanových sadech provoní nezaměnitelné aroma kvalitní kávy. Návštěvníkům kavárny bude navíc dělat společnost zástupce redakce Deníku, který si vyslechne nápady, stížnosti či jakékoli informace od čtenářů. Právě pro ně je pak navíc připravený dárek. Díky kuponu ze spodní části strany dostanete lahodný dárek zdarma. Tentokrát v podobě mraženého jogurtu.

Kde můžete ve městě zaparkovat

Nedaleko výstaviště je otevřeno nové zpoplatněné parkoviště v Zamenhofově ulici.

Další možností je placené parkoviště u hotelu Ibis na Wolkerově třídě, také s omezeným počtem míst.

Největší kapacitu mají bezplatná podzemní, nadzemní i venkovní parkoviště obchodní Galerie Šantovka, v těsné blízkosti výstaviště, kam se vejde až tisíc automobilů.

Dále lze parkovat v areálu starého autobusového nádraží na třídě Svobody Polská, u právnické fakulty UP na třídě 17. listopadu.Poslední přípravy letní Flory 2014 v Olomouci

Levněji na hrad Šternberk

Pro všechny milovníky květin a historie jsou ve spolupráci s hradem Šternberk připraveny slevy na vstupné do hradu.

Zlevněné vstupné se vztahuje na návštěvníky výstavy Flora Olomouc letní etapy po dobu průběhu Flory od 14. do 17. srpna letošního roku. V

šichni návštěvníci, kteří se prokážou platnou vstupenkou z výstavy Flora, obdrží slevu na vstupné do hradu.

S turisty pomůže více tramvají

Zítra a v pátek dopravní podnik posílí vozy na lince číslo 6.

Vzhledem k očekávané zvýšené frekvenci cestujících bude navíc na této trase vypravena v 8.00 a 9.00 posilová tramvaj.

V sobotu a v neděli bude v ranních a dopoledních hodinách posílena tramvajová linka číslo 4.

Sbírkové skleníky a botanická zahrada

Návštěva letní Flory je také možností prohlédnout si zdarma expozice sbírkových skleníků výstaviště Flora se vzácnou flórou i faunou a botanické zahrady s rozáriem.

Netradiční růžová zahrada v prostředí přísně geometrických betonových polí byla vytvořena na místě původní městské skládky odpadků.

V expozici s deseti tisíci keřů růží velkokvětých i sadových je soustředěno více než čtyři sta domácích i světových odrůd. Volný vstup bude také do botanické zahrady UP.

Využijte elektronickou vstupenkuKavárna Deníku na letní Floře 2013

Zájemci si mohou koupit a ihned také on-line zaplatit elektronickou vstupenku na výstavy a veletrhy Výstaviště Flora Olomouc.

Vstupenka jim bude zaslána e-mailem jako příloha ve formátu PDF, kterou je nutné vytisknout a v den platnosti vstupenky předložit ke kontrole u speciálního vstupu pro elektronické vstupenky.

Nenechte si ujít

Tajemná novinka Abrakadabra

Magnetem výstavy bude růže Abrakadabra, což v překladu znamená Splň se, co říkám. Návštěvníci výstavy budou vůbec prvními, kteří si výpěstky překrásné růže budou moci zakoupit za speciální výstavní cenu.

Na evropských trzích se přitom Abrakadabra objeví až v listopadu.

Trocha exotiky

Letní Flora 2013

Výstava v pavilonu A, připravená díky Velvyslanectví Nigerijské federativní republiky, představí kulturu této africké země doplněnou ukázkami nigerijské květeny. Nebudou na ní chybět pozoruhodné artefakty vytvořené umělci z této exotické země.

Český zahrádkářský svaz

Nejrůznější výpěstky, zejména gladioly, jiřiny, bylinky a trvalky, najdou návštěvníci v expozici Českého zahrádkářského svazu.

K prohlížení a obdivování budou nové odrůdy letních květin, výstava letní zeleniny a ovoce rozšířená o velkou přehlídku sortimentu rajčat, salátových okurek a expozici dýní a cuket.

Na návštěvy zájemců se budou těšit v odborných poradnách, stejně jako v zahrádkářském sklípku s cimbálovou muzikou a prvním letošním burčákem.

Soutěž

Na letní Floře se bude soutěžit v aranžování květin, letos na téma Letní věnec z růží. Chystá se i soutěž o nejlépe řešenou expozici a do třetice se soutěžící utkají také o nejhezčí dýni a cuketu.

Výstava Vyznání růžím

Vyznání růžím představí velké množství odrůd a druhů růží, jejichž krása se bude prolínat s vystavenými uměleckými výtvory z oboru uměleckého kovářství, sochařství nebo keramiky.

Vůbec první Vyznání růžím se na výstavišti konalo v roce 1972, cílem bylo pravidelně seznamovat veřejnost s nově vyšlechtěnými odrůdami.

Duo Kamelie

19. ročník Skleněného magika a 5. ročník mistrovství v moderní magii skončil v divadle v Železném Brodu galavečerem. Duo Kamélie.

V sobotu se návštěvníci mohou těšit ve 13 hodin na recitál pěveckého dua Kamelie Hanu Puštíkovou a Danu Vlkovou.

České zpěvačky, které se proslavily hlavně v 80. letech 20. století, vystoupí v rámci doprovodného programu výstavy Vyznání růžím na terase pavilonu A.

Výběr z doprovodného programu Vyznání růžím (terasa pavilonu A)

Pátek 15. 8.

11.00: Morava, krásná zem v podání hudební skupiny VINŠ DUO (je i v sobotu)

11.30: Oslavte to s námi, pořad ke 25. výročí založení časopisu Receptář (je i v sobotu)

Sobota 16. 8.

15.00 Za tajemstvím letní Flory beseda plná zajímavostí, postřehů o zákulisí přípravy letní výstavy Flora Olomouc

Růže z Lidic

Výjimečná bude i pro Floru speciálně vybraná kolekce růží z Růžového sadu Památníku Lidice.

Na volné ploše o rozloze 3,5 hektaru tam je vysázeno přes dvě stě odrůd růží v celkovém počtu dvacet tři tisíc keřů. Památníku je darovali profesionální i amatérští pěstitelé z celého světa.

Nově vyšlechtěná odrůda begonie

Součástí hlavní expozice bude velká přehlídka řezaných květin vrcholného léta domácích pěstitelů. Na výstavě se představí i členové Svazu školkařů a perenáři s novými odrůdami trvalek (pereny).

Návštěvníci se mohou těšit na domácí, nově vyšlechtěnou odrůdu begonie, na výstavě se bude křtít i nový český mečík.

Čerstvě vyšlechtěné odrůdy šalvěje, ale i velmi dekorativní třapatky přivezou do Olomouce pěstitelé trvalek.

Prostory hlavního pavilonu rozzáří přehlídka nového sortimentu balkonových květin a rozvoní bylinky aromatické, léčivé, kořeninové, které do Olomouce přivezou pěstitelé ze svazu Pelero CZ.

Zajímavosti

Smetanovy, Čechovy a Bezručovy sady, o které výstaviště pečuje, jsou vyhlášeny kulturní památkou České republiky, jejich vznik se datuje rokem 1820.

Celková plocha parků je více než 40 hektarů.

Hlavní alej ve Smetanových sadech je dlouhá 710 metrů.Rozkvetlý leknín (Victoria Cruziana) ve ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora

Zcela první výstavka květin proběhla ve Smetanových sadech již v roce 1895.

Velkou tradici má v parku chov pávů, o něž se v minulosti zasloužil i slavný malíř moravského Slovácka Joža Úprka.

Sbírkové skleníky ve Smetanových sadech jsou svým rozsahem a rozmanitostí jedny z největších v České republice. Nejstarší, palmový skleník byl postaven již v roce 1927.

Autorem vstupního portálu palmového skleníku je známý olomoucký akademický sochař Julius Pelikán, žák J. V. Myslbeka.

Mnohé rostliny ve sklenících dosahují stáří přes sto let.

Akvaterárium palmového skleníku obývá i kajman brýlový.

Areál botanické zahrady výstaviště v Bezručových sadech byl vybudován v 70. letech minulého století na místech bývalé skládky a zabírá plochu sedmi hektarů.

V rámci postupné obnovy botanické zahrady můžete obdivovat výstavu travin, v krásném prostředí pod hradbami i haptickou zahradu pro nevidomé.