Na hrad, který je již tradičním dějištěm tohoto svátku, dorazili jako první kovářští mistři ze Spojených států. Až do pátku zde budou pracovat na zhotovení dva metry vysoké plastiky.

„Jedná se o figuru muže, který drží nad hlavou planetu. Dva polokruhy proti sobě tvoří zároveň konstrukci slunečních hodin," přiblížil vznikající dílo kastelán Helfštýna Jan Lauro.

Podle něj je již plastika ze dvou třetin hotová.

„Slavnostně odhalená bude v sobotu po desáté hodině dopoledne, kdy Hefaiston oficiálně zahájíme," dodal. Nový exponát doplní další výtvory, které vznikaly na minulých ročnících Kovářského fóra, a stane se součástí hradní sbírky.

Umělečtí kováři z Pensylvánie na Helfštýně

400 kovářů

Na největší setkání svého druhu v republice nyní míří na čtyři stovky uměleckých kovářů z celého světa.

„Už jsou tu Italové, ve čtvrtek přijede Australan a postupně dorazí i ostatní účastníci z celkem dvaceti zemí světa," zmínil. Návštěvníci budou moci na nádvoří hradu obdivovat více než tři sta vystavených exponátů.

Umělečtí kováři z Pensylvánie na Helfštýně

Jaká další díla vzniknou?

„K nejzajímavějším dílům bude patřit bezesporu půltunová plastika od švédského kováře, ale také sto padesát kilogramů vážící kříž od Kristiny Habermannové. Václav Kitzberger zase přiveze betlém s více než třiceti figurami," doplnil.

Umělečtí kováři z Pensylvánie na Helfštýně

Soutěž o nejdelší špici

Pro návštěvníky je ale vždy nejatraktivnější pozorovat kováře při práci. V sobotu se zažehnou výhně v devět hodin ráno a pracovat se na nich bude až do večera. V neděli se bude rozléhat nádvořím zvuk kovadlin od devíti ráno do jedné hodiny odpoledne. Mimo tato pracoviště bude rozpálená výheň také v psinci, kde se uskuteční soutěž o vykování nejdelší špice na jeden ohřev. Další výhně budou také na louce před hradem.

„Máme radost, že je zájem návštěvníků o kovářskou práci tak velký. Uvědomujeme si, že kromě zachování stálých expozic na hradě je důležité také přiblížit a oživit tradiční řemeslo, jakým kovářství bezpochyby je. Na druhou stranu přichází každý ročník Hefaistonu i s novými trendy v řemesle a to je pro diváky atraktivní. Setkání vdechuje této památce život a zvláštního ducha místa," uzavřel ředitel Muzea Komenského v Přerově Radim Himmler.

SOUVISEJÍCÍ: Letošní kovářské fórum na Helfštýně hostí kováře z Pensylvánie