Na vzniku díla Under the sea - Pod mořem společně pracoval i česko-australský tým. „Vytváříme rybu z běžné oceli. Postup jsme si natrénovali předem, protože si je pak člověk více jistý. Během práce se ale může stát cokoliv - občas je špatný tlak nebo konstelace Saturnu s Merkurem - a najednou je všechno jinak,“ směje se umělecký kovář z Hodonínska Anton Vadovič.

„Poprvé jsme tu byli loni, ale to jsme se jen rozkoukávali. Teď jsme tu podruhé,“ dodává.

Zástupci živočišné říše inspirovali při vzniku originálního exponátu také slovenský tým, který své dílo nazval Silou tygra.

„Máme konkrétní vizi, kterou doma vymyslíme, a pak realizujeme. Nejtěžší je ale promyslet přesný postup. Hlavu tygra, která je z oceli, přinýtujeme na plechový štít,“ popisoval Marian Volentier, který dílo utvářel společně s Radovanem Schlosserem.

Helfštýnem se o víkendu nesla angličtina, němčina, ale i italština nebo francouzština. Na Hefaiston totiž jen během soboty dorazilo na čtyři sta osmdesát uměleckých kovářů z patnácti zemí světa.

„Pořád ale chodí další a troufám si tvrdit, že se jejich konečný počet vyšplhá na pět set. Kromě tradičních evropských zemí, jako jsou Itálie, Rakousko, Německo či Francie, přijeli i z těch vzdálenějších - Austrálie, Spojených států amerických nebo Izraeli,“ vyjmenoval kastelán hradu Jan Lauro.

Návštěvníci mohli obdivovat nejen práci kovářů na rozžhavených výhních, ale i vystavené exponáty.

„Letos se jich sešlo na dvě stě dvacet, což je krásná účast. Přestože jsme kvůli rekonstrukci a uzavření renesančního paláce, kde jsme měli v minulosti výstavní prostory, limitovali umělecké školy, aby každá třída přivezla maximálně pět věcí,“ řekl spokojeně Jan Lauro.

Lidé mohli i tentokrát využít vnější okruh kolem hradeb, přístupný výpadními brankami. Novinku, kterou organizátoři Hefaistonu kvůli rekonstrukci renesančního paláce loni vyzkoušeli poprvé, si pochvalovaly především rodiny s malými dětmi.

Dětské návštěvníky čekaly řemeslné dílny, ale i nejrůznější soutěže. Součástí bohatého programu byly i letos koncerty - v pátek večer vystoupil Mirek Kemel se skupinou, v sobotu si lidé užili kapely Schodiště a Gentleman´s Club.