„Kandiduji ve volebním obvodu číslo 65, tedy nejen na Šumpersku, ale i Jesenicku. Plyne z toho, že s Prostějovskem, tedy třeba i Konicí, nemá moje volební kampaň nic společného a nevidím důvod se k tamním problémům vyjadřovat," prohlásil ve středu v podvečer Miloslav Vlček (ČSSD).

Redaktora Prostějovského deníku zajímalo, jak často se Miloslav Vlček vrací do rodného města, co se mu v Konici líbí a co by tam naopak změnil k lepšímu.

Na další odeslané dotazy týkající se jeho nadcházejí kampaně a také dřívější finanční kauzy odmítl sociálně demokratický politik v řádech hodin reagovat.

„Agenda, kterou jste ve svém e-mailu předestřel, je natolik široká, že seriozně ani nemůžete čekat odpověď prakticky obratem, navíc dnes do osmnácti hodin. Vážně jste to nemyslel, že? Na souhrn vašich otázek, mimochodem nijak zvlášť aktuálních, samozřejmě odpovím. Musím si na to ale ve svém programu, do velké míry limitovaném právě kampaní, najít dostatek času. Snad o víkendu. Každopádně věřím, že to bude brzy," prohlásil Vlček.

U Miloslava Vlčka nelze dohledat funkční webové stránky s e-mailovou adresou, natožpak telefonním číslem. Případní voliči tedy politika nemohou oslovit.

„Kdy budou vaše stránky v provozu? Necháte na sebe na webu kontakt?" ptal se Vlčka redaktor Prostějovského deníku.

Co mu zlomilo vaz?

Dotazoval se i na to, zda někdejší šéf Sněmovny vysvětlí voličům kauzu půjčky více než milionu korun od svého bývalého asistenka Zdeňka Klapky. Mělo jít údajně o porušení zákona o praní špinavých peněz.

„Proč jste si od něj půjčoval peníze? K čemu měly posloužit? Kdo nyní financuje či bude financovat vaši kampaň? S jakou částkou pro kampaň počítáte? Čím chcete oslovit voliče? Co vás nyní živí?" zněly další dotazy položené Vlčkovi. Redakce také politika požádala o zhodnocení kauzy Davida Ratha.

Miloslav Vlček zmizel z vysoké politiky na jaře roku 2010. Jeho odchod zavinila neobratná půjčka peněz.

„Vážený pane doktore, všichni, komu jsem kdy pomohl, se na mě vy…, nutně potřebuji půjčit milion sto tisíc korun," požádal prý Vlček v roce 2005 esemeskou svého tehdejšího asistenta Zdeňka Klapku.

Advokát následně politikovi zatelefonoval nazpátek a řekl mu, ať zavolá jeho sekretářce a sdělí jí číslo účtu.

„Půjčka mi pak byla v hotovosti vrácena," popsal ve svém vyjádření adresovaném Prostějovskému deníku Klapka. Vlček se měl takto provinit proti zákonu o praní špinavých peněz.

Názory kolegů

Předseda šumperské okresní organizace ČSSD Oldřich Svozil shrnul Vlčkovu kauzu takto: „Ano, Vlček udělal blbost, ale soud jej očistil, což nám prokázal."

Náměstkyně primátora prostějovského magistrátu Alena Rašková (ČSSD) pokus Miloslava Vlčka o návrat do vrcholné politiky uvítala:

„Jsem tomu ráda. Pro lidi toho udělal strašně moc." Věří, že se mu podaří pomoci severu kraje, který dlouhodobě bojuje s vysokou nezaměstnaností. Senátor má sice podle ní omezené možnosti, ale Vlčkovi prý mohou pomoci jeho široké známosti. (rh)