VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na kole s hejtmanem: Drahanskou vrchovinou za chutí známého sýru

Olomoucký kraj Krásná příroda nebo historie plumlovského zámku zaujme cyklisty v dalším díle seriálu, ve kterém se v sedle jízdního kola vydáváme po nejhezčích turistických cílech Olomouckého kraje. Společně s hejtmanem Jiřím Rozbořilem tentokrát vyrazíme po stezkách Drahanské vrchoviny, navštívíme například zvonici v Nivě, plumlovskou přehradu nebo Prostějov.

2.10.2015
SDÍLEJ:

Na kole s hejtmanem Drahanskou vrchovinou Foto: DENÍK

Obtížnou trasu, vhodnou spíše pro zkušené cyklisty, odstartujeme v Protivanově, poté se vydáme do Nivy přes kemp Baldovec a Rozstání zpět do Nivy a pak dále přes Repechy, Hamry, Podhradský rybník, Mostkovice, Hloučelu a naši cestu završíme v Prostějově.

Téměř padesát kilometrů dlouhá trasa plná malebných rybníčků, řek, tajuplných lesů a krásných výhledů začíná v Protivanově.

Odtud se vydáme cyklotrasou číslo 5029 po silnici směrem na Nivu, které dominuje krásná zvonice. Na rozcestí za návsí pokračujeme cyklotrasou číslo 5075 směrem na Sloup.

Po dvou kilometrech odbočíme doleva na cyklotrasu číslo 5076 ve směru na Baldovec.

„Trasa nás vede lesním údolím podél potůčku, rybníčku, skautského tábora a kamenolomu na rozcestí cyklostezek. Pokud budeme chtít pokračovat nejkratší cestou, vydáme se doleva do kempu Baldovec. Pokud si ale budeme chtít výlet zpestřit, pojedeme doprava po cyklotrase číslo 5118 krásným údolím Bílé vody do malebné vesničky Holštejn. Leží sice již za hranicemi Olomouckého kraje, ale mimo zříceniny hradu tu v jedné z mnoha místních jeskyní dozrává slavný sýr Niva," navrhl jeden ze zajímavých cílů Jiří Rozbořil.

Na kole s hejtmanem Drahanskou vrchovinou

Prohlídka zámku i posilnění na cestu

Obcí, jejíž název slavný sýr nese, jsme na začátku naší cesty projížděli a nyní se přes kemp Baldovec a Rozstání, kde odbočíme na cyklotrasu číslo 5029, zpátky po silnici do Nivy vrátíme.

„V Nivě najedeme na cyklotrasu číslo 5075 a zamíříme do Repech. Sedm kilometrů dlouhý sjezd nádhernou lesní stezkou Remešským žlebem nás dovede kolem hamerských rybníků k plumlovské přehradě," popsal další trasu Jiří Rozbořil.

Zde se také můžeme pokochat zámkem Plumlov a zajít například na prohlídku dvou podlaží jeho sklepů, kde nám průvodce povypráví několik příběhů a bájí o Plumlově a jeho okolí. Samozřejmostí je také řada občerstvoven, kde se můžeme posilnit na další cestu.

Od zámku se vydáme do Mostkovic a poté do Prostějova. Cesta vede biokoridorem Hloučela, kde je kromě samotné říčky Hloučela krásný lesopark, který na jejích březích tvoří souvislý pás přírodní zeleně na okraji Prostějova.

V příštím díle se vydáme na lehkou trasu po cyklostezce Bečva.

Na kole s hejtmanemTRASA DRUHÁ: při cestě na sever osvěží Těšíkovská kyselkaTRASA PRVNÍ: z Náměště na vrchol Hané

Autor: Kristýna Kovaříková

2.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Sofie Drinková, 12. 10. 2017, Bruntál 
20

Nově narozená miminka na Šumpersku a Jesenicku, 42. týden 2017

AKTUALIZOVÁNO

Sever kraje ovládl Babiš a Okamura, třetí jsou komunisté

Drtivé vítězství hnutí ANO, výrazný úspěch SPD Tomia Okamury. Tak vypadají výsledky voleb do Poslanecké sněmovny na Šumpersku a Jesenicku. Po čtyřech letech bude mít region svého poslance.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

ANKETA / Slavíte, nebo zapíjíte děsivou realitu? Jak vás potěšily, či zklamaly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny? Hlasujte v naší anketě.

Zase o gól, Draci těsně prohráli i ve Valašském Meziříčí

Také druhé utkání předposledního říjnového týdne skončilo pro šumperské hokejisty neúspěchem. A stejně jako ve středu na opavském ledě i v sobotu ve Valašském Meziříčí z toho byla těsná prohra 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení