Na tradiční výstavě For Model bude k vidění i unikátní tančík z 30. let minulého století, který si doma postavili dva nadšenci z Bohuňovic.

Expozice začíná v pátek 14. března a potrvá do neděle 16. března, zájemci ji najdou v novém pavilonu A na Výstavišti Flora v Olomouci.

Akce nabídne sbírky všeho druhu, kuriozity, hry, pokusy, hračky, modely, repliky, soutěže a spoustu zábavy pro malé i velké.

„Návštěvníci mohou vidět makety lodí plovoucích ve velkém bazénu i neplovoucí modely, rádiem řízená auta, ponorky či akrobatická letadla," vyjmenovala garantka výstavy Dagmar Maixnerová.

K vidění ale bude i westernová železnice, minivrtulníky, lego robot, pracující zmenšeniny stavebních strojů a automobilů či třeba starodávná loutková divadla, historické kočárky i podpisy slavných osobností a spoustu dalších zajímavostí.

Sedml let plnění snu

Dva nadšenci  sestrojili v garáži v Bohuňovicích repliku tančíku Praga AH-IV.K vidění tak bude i dílo unikátního tanku Luďka Fialy a jeho švagra Lubomíra Smolinského z Bohuňovic, kteří při jeho výrobě strávili úctyhodných sedm let života.

„Kolový tank měl z okruhu našich známých sběratelů a nadšenců skoro každý. My jsme si ale chtěli vyrobit klasický pásový tank. V časopise nazvaném Exportní tančíky Praga jsme našli staré fotografie a nákresy. Díky nim jsme se mohli pustit do plnění našeho snu," vzpomněl už před časem Luděk Fiala.

Teprve loni v létě bylo všechno hotové a novotou zářící replika tanku mohla po letech konečně vyjet z garáže. Za pomoci kontejnerové přepravy jej majitelé převezli na srpnovou akci ve vojenském muzeu v Lichkově nedaleko Ústí na Orlicí.

„Lidé byli nadšení, moc se jim to líbilo. Měli jsme z toho velkou radost, protože výrobou tanku jsme se švagrem strávili přes tři tisíce hodin. Jen do materiálu a součástek jsme investovali asi stopadesát tisíc korun," doplnil Luděk Fiala.

VIDEO: Unikátní tank Praga. Postavili jej nadšenci v Bohuňovicích

Závody šlapadel i paneky Reborn

Na výstavě mohou návštěvníci zapojit do práce i ruce, nohy a hlavu, například při malování na vypálenou keramiku, na závodní dráze pro šlapadla, ve škole létání s malými modely letadel, při zkoušce hodu bumerangem či při hraní deskových her, vyprošťování obřího ježka z klece nebo sestavování robotů na počítači.

„Největším lákadlem zřejmě bude v sobotu ve 14 hodin tanková bitva modelů nedaleko pavilonu E. Velké pozornosti se již loni těšila výroba panenek Reborn, které jsou na první pohled téměř nerozeznatelné od živých nemluvňat," doplnila Dagmar Maixnerová s tím, že starší generaci jistě potěší výstava hraček z 50. let.

Výstava je otevřena v pátek a sobotu od 9 do 18. hodin, v neděli od 9 do 17 hodin.

Děti do 10 let, ZTP a ZTP/P mají vstup volný. Mládež od 10 do 15 let a senioři zaplatí dvacet korun, dospělí pak 50 korun. (mak, paš)