Zahrada je hra

Hlavně děti se mohou těšit na dobrodružství ve velkém bludišti vytvořeném převážně z ovoce a zeleniny od nejlepších tuzemských pěstitelů, členů Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie ČR.

Hravost celé expozice ještě podtrhnou skákací panáci, šachy nebo člověče nezlob se. Nad hlavami návštěvníků se budou pohupovat houpačky plné květin a nad celým prostorem se budou vznášet bedýnky s ovocem a zeleninou.

„Expozice bude doplněna výstavou odrůd chryzantém českých pěstitelů pod značkou Česká květina, chybět nebude ani aranžmá z mečíků, lilií a jiřin rovněž domácí provenience a výstava velkého množství odrůd dýní," řekl garant podzimní výstavy Vojtěch Zahradník.

Rozkvetlé památky

Rozkvetlé památky v rámci podzimní Flory 2014Krásná květinová aranžmá budou k vidění od 2. října v olomouckých kostelech sv. Mořice, sv. Michala, Zvěstování Páně, v kapli sv. Jana Sarkandra a ve vnitřních prostorách sloupu Nejsvětější Trojice, památky UNESCO.

„Podzimní etapa Flory sice končí 5. října, květinová výzdoba v památkách však vydrží déle, přibližně do 10. října," uvedl garant projektu Rozkvetlé památky Ondřej Gibala z Výstaviště Flora Olomouc.

O květinová aranžmá se postará pět různých týmů floristů s mezinárodním zastoupením. Atraktivnost celého projektu ještě zvýrazní fakt, že se Rozkvetlé památky letos nejméně v jednom případě potkají s věhlasným Podzimním festivalem duchovní hudby.

Cesta vinné révy Evropou

Český zahrádkářský svaz (ČZS) představí na letošním Hortikomplexu rodokmen nejznámějších odrůd révy vinné. Réva vinná má svůj původ na Blízkém východě a v oblasti středomoří.

Na území Moravy a Čech ji pěstovali již Keltové. Tuzemská vína učinila v posledních letech velký kvalitativní skok a v současné době jsou pokládána za ta nejlepší ve střední Evropě.

Jaká byla jejich cesta napříč staletími? Na to chce alespoň částečně odpovědět rodokmen odrůd révy vinné, který ČZS představí v pavilonu B olomouckého výstaviště.

Poradna Českého zahrádkářského svazu

Expozice ČZS i letos nabídne návštěvníkům řadu dalších témat. Různé druhy ovoce zde představí celkem 9 územních sdružení z Moravskoslezského kraje. Zahrádkáři potěší houbaře či milovníky a brambor.

U každé tematické expozice budou k dispozici i názorné obrazy k popisu jejich chorob a škůdců.

S konkrétním problémem se budou moci návštěvníci obrátit i na bezplatnou odbornou poradnu, ve které zasedne známý rostlinolékař Jaroslav Rod a pomolog Alois Soukup.

Flora Košt

Ilustrační fotoCelkem 309 soutěžních vzorků se sešlo v rámci 11. ročníku Grand Prix ovocných pálenek Flora košt. Převládaly pálenky z jablek, švestek a hrušek, nechyběly však ani exotické nápoje z kiwi, máty, čiroku či schizandry. Některé vzorky jsou už z letošní úrody, dva nejstarší destiláty – slivovice a jablkovice – však byly vypáleny již v roce 1994.

Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům se uskuteční v sobotu 4. října od 13 hodin na pódiu vedle pavilonu A výstaviště v rámci gastronomického festivalu Olima.

Zájemci z řad veřejnosti pak budou moci jednotlivé vzorky i ochutnat.

A kdo se bude letos radovat z absolutního prvenství? Organizátoři zatím jen prozradili, že pozici královského ovoce uhájila z loňského roku opět hruška…

Oslavy lesa 

Oslavy lesa se chystají 4. října od 10 do 16 hodin v Rudolfově aleji ve Smetanových sadech. Lesníci touto akcí oslavují Den stromů, který připadá v České republice na pondělí 20. října.

Připravili zajímavý program určený pro všechny generace, který je zdarma. Návštěvníci se mohou dozvědět zajímavosti o pozoruhodném lesním ekosystému, prokázat své znalosti o rostlinách a zvířatech žijících v lese, vyzkoušet svojí manuální zručnost nebo nahlédnout pod pokličku těm, pro které se práce v lese stala nejen povoláním, ale také celoživotním posláním.

Kromě toho mohou v průběhu dne na jednotlivých stanovištích například i zjistit, v jakém znamení Keltského stromokruhu se narodili. Mohou si osahat, potěžkat nebo pohladit kůže, rohy, parohy a lebky volně žijících zvířat, vyzkoušet si chůzi poslepu po připraveném lesním chodníčku z přírodních materiálů, prohlédnout si zblízka některé naše dravce a popovídat si s krkavcem.

Odvážlivci budou mít příležitost předvést i své schopnosti při sekání sekerou na přesnost nebo se třeba naučit správné chůzi „Nordic walking".

Olomoucké šprýmování

Hned dvakrát pokřtí svou novou knihu na podzimní Floře Olomouc spisovatelka Jaroslava Pechová. První křest knihy Olomoucké šprýmování se uskuteční ve čtvrtek 2. října v 11 hodin, podruhé mohou zájemci přijít na olomoucké Výstaviště Flora v sobotu 4. října od 14 hodin.

„Do Olomouce, která byla několik let mým domovem, se stále ráda navracím. Jezdím nejen za maminkou, ale i proto, že tam na každém kroku potkávám báječné lidi, kteří nemají daleko pro dobré slovo ani úsměv," řekla spisovatelka a doplnila, že právě jejich veselé příběhy zachytila na stránkách své poslední knihy Olomoucké šprýmování.

Receptář v pavilonu A

Sobotu si mohou návštěvníci Flory zpříjemnit třeba poslechem lidových písni, ale třeba i tradičním pořadem Receptář. Program startuje v 11 hodin a po úvodní sérii českých a moravských lidových písní bude o půl hodiny později na řadě Dobrá chuť s Receptářem.

Tentokrát budou tématem Brambory na zahradě a v kuchyni. Součástí budou i vyhlášené bramborové speciality kuchařky Marty Studené ze Skrbeně na Olomoucku nebo chalupářská pomazánka zdobená zeleninou a bylinkami.

OLIMA – DNY MORAVSKÝCH VÍN na galerii pavilonu A

Ti, kteří si rádi pochutnají na dobrém víně by neměli minout řízené degustace na galerii pavilonu A. Uskuteční se každý den, ve čtvrtek, sobotu a v neděli budou do 11 do 15 hodin. V pátek se zájemci mohou na vinnou procházku po Jižní Moravě se sklenkou v ruce od 12 do 15 hodin. Průvodcem jim bude pokaždé jiný odborník.

Sbírkové skleníky, Botanické zahrady

Návštěva letní Flory je také možností prohlédnout si zdarma expozice sbírkových skleníků výstaviště Flora se vzácnou florou i faunou a botanické zahrady s rozáriem. Netradiční růžová zahrada v prostředí přísně geometrických betonových polí byla vytvořena na místě původní městské deponie odpadků. V expozici s deseti tisíci keřů růží velkokvětých i sadových je soustředěno více než čtyři sta domácích i světových odrůd. Volný vstup bude také do botanické zahrady Univerzity Palackého Olomouc v sousedství sbírkových skleníků.

Levněji se vstupenkou z Flory na hrad Šternberk

Pro všechny milovníky květin a historie jsou ve spolupráci s hradem Šternberk připraveny slevy na vstupné do hradu. Zlevněné vstupné se vztahuje na návštěvníky výstavy Flora Olomouc – podzimní etapa ve dnech 2. až 5. října.

Hrad Šternberk bude otevřen po celou dobu konání výstavy od čtvrtka 2. do neděle 5. října vždy od 10 do 17 hodin. Všichni návštěvníci, kteří se prokážou platnou vstupenkou z výstavy Flora Olomouc, obdrží slevu na vstupné do hradu. Za cenu základního okruhu si mohou prohlédnout celý šternberský hrad. Více informací na www.hrad-sternberk.cz

Kdy a za kolik na Floru

Brány podzimní Flory Olomouc 2014 budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin, v neděli do pěti odpoledne. Plné vstupné na podzimní Floru činí 100 korun, zlevněné pro důchodce a studenty 80 a pro děti od 6 do 15 let 30 korun.

Za rodinné vstupné pro dvě dospělé osoby a jedno až čtyři děti zaplatí návštěvníci 210 korun, děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníci s průkazem ZTP a ZTP-P mají vstup na výstaviště zdarma.

Speciální vstupné pro žáky a studenty včetně pedagogického doprovodu v počtu nejméně deseti osob pak činí 20 korun.

Vstupenky online

Zájemci si mohou koupit a ihned také online zaplatit elektronickou vstupenku na výstavy a veletrhy Výstaviště Flora Olomouc.

Vstupenka jim bude zaslána e-mailem jako příloha ve formátu PDF, kterou je nutné vytisknout a v den platnosti vstupenky předložit ke kontrole u speciálního vstupu pro elektronické vstupenky. Pokladna je označená z Wolkerovy ulice před pavilonem A.

Kde parkovat

Ilustrační fotoNedaleko výstaviště je otevřeno nové zpoplatněné parkoviště pro osobní automobily v Zamenhofově ulici s omezenou kapacitou, další možností je placené parkoviště u hotelu Ibis na Wolkerově třídě, také s omezeným počtem míst.

Největší kapacitu mají bezplatná podzemní, nadzemní i venkovní parkoviště obchodní galerie Šantovka, v těsné blízkosti výstaviště, kam se vejde až tisíc automobilů.

Dále lze parkovat v areálu starého autobusového nádraží na třídě Svobody – Polská, u Právnické fakulty UP na třídě 17. listopadu či v podzemních garážích na ulici Hanáckého pluku.

Mapka parkovišť ZDE

Co najdete v pavilonech

PAVILON A

Motto podzimní Flory tentokrát zní Zahrada je hra a v tomto duchu se ponese i hlavní expozice v největším pavilonu A. Hlavně děti se mohou těšit na dobrodružství ve velkém bludišti vytvořeném převážně z ovoce a zeleniny od nejlepších tuzemských pěstitelů – členů Zelinářské unie Čech a Moravy a Ovocnářské unie ČR.

PAVILON A – přístavba

Přístavba pavilonu A bude patřit společné expozici Českého zahrádkářského svazu s ovocem, zeleninou, prodejem burčáku a vín, výstavkou hub a mykologickou poradnou, nabídkou včelařských produktů a pomůcek a také vyhledávaným poradenstvím.

PAVILON A – galerie

Festival gastronomie a nápojů Olima, kterého se zúčastní výrobci a producenti potravinářských výrobků z Moravy, Čech i Slovenska, návštěvníkům opět nabídne osvědčené taháky v podobě Dnů moravských vín s každodenními řízenými degustacemi vedenými zkušenými sommeliéry, ale i Grand Prix ovocných destilátů Flora košt či kuchařské a cukrářské soutěže Olima Cup.

PAVILON E

V pavilonu E se představí potraviny chráněné značkami Klasa, Regionální potravina Olomouckého kraje a Výrobek OK, přičemž veřejnost bude moci tyto oceněné dobroty i ochutnat. Během prvních dvou dnů výstavy budou na pódiu pavilonu A oceněny výrobky nově nesoucí regionální značky kvality.

* PAVILONY E, G, H, VENKOVNÍ PLOCHY

Podzimní zahradnické trhy budou mít své místo v pavilonu G a také na venkovních plochách Smetanových sadů. Prodejci zájemcům nabídnou okrasné rostliny chryzantémy, kaktusy, sukulenty, trvalky, skalničky, masožravé rostliny, semena, nejrůznější druhy růží, ovocné stromky, česnek, ovoce, ale i dušičkovou vazbu nebo třeba sušené a preparované květiny a dekorace z nich. Vedle květin navíc na podzimních trzích nebude podle jejích slov chybět ani nabídka květináčů, plastových i originálních řešení venkovních a interiérových výrobků z litého kamene, dřevěných briket, dřevěných hraček, žebříků, koření, pracovního oblečení, bytových doplňků či dárkových předmětů.

PAVILON H

Novinkou na poslední letošní Floře bude výstava chovatelů drobného zvířectva v pavilonu H, která potěší zejména děti.

SOUTĚŽE

Hravost letošní podzimní Flory podtrhne také výtvarná soutěž Zelinářské unie Čech a Moravy nazvaná Hravé holínky a určená dětem. Ty, které navštíví stánek unie v přízemí pavilonu A ve čtvrtek nebo v pátek v hravě ozdobených zahradnických holínkách, nebo přinesou jejich obrázek, získají zdravou odměnu.

Na galerii pavilonu A se v pátek 3. října mezi 9 a 12 hodinou odehraje Foodstilingová soutěž nazvaná Zlaťáci. Jde o způsob, jak děti skamarádit s ovocem a zeleninou, protože nelepší způsob jak někoho zaujmout je hrou a zábavou. Na začátku tak děti dostávají stejné suroviny a z nich mají postavit sochu na volné téma. Nejpovedenější dílo vybírá odborná porota. Nejvíce se cení originální nápady, kompozice a celková pracnost díla.