Již podruhé přijal pozvání k adventnímu on-line rozhovoru se čtenáři Deníku.

Olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Jan Graubner odpovídal na vaše dotazy on-line v pondělí 16. prosince od 14 do 15 hodin.

ON-LINE rozhovor najdete ZDE

PROFIL JANA GRAUBNERA

Quod dixerit vobis facite.
V překladu „Co vám řekne, učiňte", to je biskupské heslo Jana Graubnera.
Pochází z Evangelia podle Jana a o slovech Ježíše ho řekla Panna Marie apoštolům.
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner své povolání bere jako poslání a vyznává názor, že církev není úřad, ale společenství živých lidí, kterému slouží, je mu prací i největším koníčkem.

Kostel svatého Jana Křtitele v Luké na Olomoucku zažil v sobotu velkou událost. Dopoledne ho znovuposvětil arcibiskup olomoucký Jan Graubner. Slavnostní liturgie se účastnil plný kostel.  Po slavnosti následovalo před obnoveným kostelem vysazení tří lip

Mons. Jan Bosco Graubner se narodil 29. srpna 1948 v Brně, vyrostl však ve Strážnici na Slovácku jako jedno z pěti dětí v živnostenské rodině.
Svůj vztah k Bohu získal především od matky a rozhodnutí stát se knězem v něm uzrálo už v dětství.

Gymnázium ho „nepřevychovalo", ovšem před seminářem musel ještě na rok do továrny, aby se takzvaně kádrově „vylepšil".
V roce 1968 se na původ už neptali a cesta k teologickému studiu v Olomouci byla otevřená.

Olomoucký arcibiskup Jan GraubnerKněžské svěcení přijal v červnu 1973. Působil jako kaplan ve Zlíně a ve Valašských Kloboukách.
Od roku 1982 byl osm let farářem ve Vizovicích a současně administrátorem v Provodově a Horní Lhotě u Luhačovic.

V církevní hierarchii začal postupovat od března 1990, kdy se stal titulárním biskupem tagarijským a světícím biskupem v Olomouci.
Po smrti arcibiskupa olomouckého Františka Vaňáka v září 1991 převzal správu arcidiecéze.
A za rok pak nastoupil na Metodějův stolec v Olomouci jako 14. arcibiskup, do úřadu byl papežem Janem Pavlem II. uveden 7. listopadu 1992. V letech 2000-2010 byl předsedou České biskupské konference, v současnosti je jejím místopředsedou.
V roce 2000 inicioval vznik Tříkrálové sbírky, která za dobu své existence vynesla stovky milionů korun. Ty následně Charita používá na pomoc potřebným v Česku i zahraničí. (mad, čtk)