VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Olomouckém kraji jsem doma: Budoucnost zemědělství na Hané

V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu! je název esejistické soutěže, které se zúčastnili studenti středních škol. Třetí ročník klání měl velký úspěch. 

23.5.2014
SDÍLEJ:

Žlutá HanáFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přečtěte si úspěšné práce studentů.

Budoucnost zemědělství na Hané

Autoři: Jiří Bílek, Martin Krystek
VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ŠKOLA AUTOMOBILNÍ ZÁBŘEH, 4. AT

Zemědělství má u nás staletími prověřenou tradici. Synonymem pro úrodnou oblast je označení Haná. Je zde úrodná půda, které si lidé odjakživa vážili a pečovali o ni.

Dříve byla tato oblast vyhlášená kvalitou své půdy a výnosy z ní. Velký význam měla nejen pro zemědělce, ale později také pro příslušná zemědělská družstva a tím i pro samotný stát. Vědomí odpovědnosti za úrodnou oblast, která se má stát jedním z pilířů zemědělské produkce však zavazuje k uvědomělému a odpovědnému jednání, jež musí vycházet z předem dané, důkladně promyšlené koncepce.

Často zmiňované spojení teorie s praxí je v oblasti vázané na zemědělství nezbytné. To však nestačí. Přirozený respekt vůči zkušenostem předchozích generací se musí spojit s ochotou neustále se učit něčemu novému.

Četné kapitoly z obecných i národních dějin dokládají, jak fatální důsledky může mít arogance kompetentních jedinců a institucí k něčemu tak základnímu, jako je zemědělství. Spojovat svoji budoucnost výhradně s resorty, které jsou komerčně zajímavé v horizontu několika měsíců či let, je krátkozraké a může napáchat nedozírné škody, jejichž důsledky výrazně ovlivní životy budoucích generací.

Mnozí si tato fakta uvědomují a veřejně poukazují na to, že devalvovat význam této lokality, a to nejen slovy a i nezodpovědným jednáním, již nemůžeme. Pokud chceme, aby nám půda poskytovala očekávané výnosy, musíme jí nemalou část z toho, co si vezmeme, také vrátit. Toto jednoduché pravidlo musí být srozumitelné všem.

Hledat objektivní příčiny soudobého stavu nesmí ustrnout na téměř alibistickém postoji, že nalezené příčiny se rovnají důvodům, kvůli kterým nechceme či nemůžeme hledat možná východiska ze vzniklé situace. Tuto funkci plnila a stále plní tvrzení, že za současný stav zemědělství v naší republice může komunistický režim, nekontrolovanost v hospodářství po roce 1989 či hospodářská krize.

Obecná zdůvodnění možná pomohou autorům některých sborníků či učebnic, ale ne těm, kteří mají opravdový zájem na konstruktivním řešení současných problémů. Jako možné řešení navrhujeme osvědčený postup od obecného k jednotlivinám.

Po zvážení všech informací, získaných studiem vhodných materiálů i rozhovory s kompetentními osobami, se jeví tento postup jako nejschůdnější.

Návrhy řešení:

 Být členem Evropské unie by mělo být zavazující, ale výhodné současně, a to i pro české zemědělství. Kdyby tomu tak bylo, neupozorňovali by čeští zemědělci na to, že jejich zájmy nejsou hájeny dostatečně důrazně. Napovídá tomu i srovnání se zemědělci v jiných členských státech s výhodnějšími dotacemi.
 Módní slovo subsidiarita bylo nemělo zůstat pouze prázdným pojmem, ale mělo by představovat optimální řešení současné situace v zemědělství. Aby toto vše skutečně fungovalo, musí být zajištěna přítomnost odborníků, ochotných aplikovat již výše uvedené spojení teorie s praxí. Úzce s tímto souvisí i následující návrh řešení:
 Angažovanost zemědělců.

V současné době často pole obhospodařují družstva, ve kterých jsou zaměstnáni lidé, jimž na polnostech nezáleží. Skuteční majitelé svá pole pronajímají, protože se o ně starat nemohou z důvodů nedostatečné technické vybavenosti či jen z neochoty plně se vázat na znovunavrácená pole.

Mnozí lidé, kterým na půdě skutečně záleželo, již zemřeli a pokračování v generační linii naráží na lhostejnost jejich dětí a vnuků. Staletími upevňovaná vazba člověk – půda nefunguje, protože lidé bezprostředně nepociťují spojitost s půdou jako se základním zdrojem obživy.

Od 90. let 20. století se tak rekrutují noví majitelé půdy. Rychle nabyté polnosti, získané v restitucích, se stávají pouhým zdrojem nájmu. Finanční vidina plně nahradila zájem pečovat o půdu a zúrodňovat ji, a to i v případech, že zmínění majitelé disponují dostatečným technickým či finančním zázemím.

Preferují řepku a kukuřici

Družstva prosazují plodiny, které lze dobře zpeněžit. Preferují hlavně řepku olejku a kukuřici, která se vozí do bioplynových stanic.

Obrovské množství vyprodukovaných zemědělských plodin vysokých kvalit je tak místo pro potravinářství určeno pro potřeby těchto stanic. Tento fakt může být jedním z důvodů, proč je nereálné vytvoření zemědělské soběstačnosti naší republiky.

S odkazem na elementární zásady zemědělské produkce se velmi brzy již v minulých desetiletích ukázalo, jak je neprozíravé postupovat cestou co největších výnosů za každou cenu. Komerční hledisko je tou vyhledávanou prioritou.

Kvalitní přírodní hnojiva, jež krátce zažila „svůj boom", opět nahradila průmyslová hnojiva, která v dané chvíli pomohou rostlinám, ale v konečném důsledku devastují půdu.

Další negativní následky, jako je např. znečišťování pozemních vod, k tomu neodmyslitelně patří. Bohužel někteří zemědělci mají s postupy družstev zkušenosti, jež vycházejí z následujícího pravidla: Jako nájemci potřebné živiny v půdě vyčerpáme a pak ji vrátíme majitelům.

Problém představují také dotace, které upřednostňují travnaté plochy. Trávníky jsou méně nákladné na obhospodařování, ale zajišťují jejich majitelům či nájemcům finančně velmi lákavou výši dotací, což není možné uvést v případě podpory osévaných ploch. Spíše by se měly podporovat vyššími dotacemi plochy, které jsou osévané.

Současná výše dotací týkajících se pěstování brambor je naprosto nedostačující. A přitom pěstování této plodiny je pro zemědělce opravdu náročné. Možná proto se tomuto pěstování vyhýbají. Vycházejí také z negativních zkušeností s jejich prodejem.

Na Hané bylo velice rozšířené pěstování cukrové řepy, jejíž cukernatost dosahovala té nejvyšší kvality. Po vstupu do Evropské unie její pěstování pokleslo. Příčinou bylo nevhodné nastavení kvót povoleného množství její produkce. Následkem bylo masivní zavírání cukrovarů a logická neochota zemědělců zabývat se touto plodinou.

Zemědělci také poukazují na cenové rozdíly mezi tuzemským a zahraničním výkupem. V okolních státech se za naše kvalitní plodiny platilo a stále ještě platí daleko více, než jsou ochotny zaplatit za stejné druhy plodin naše výkupy. S tím související problematika dovozu zahraničních plodin, mnohdy v daleko horší kvalitě, rozšiřuje tento výčet o další problém, a to o problém související se živočišnou výrobou.

Zemědělci ruší chovy dobytka z důvodů malého odbytu a nízkých výkupních cen. Do naší republiky se tak dováží maso a masné výrobky neodpovídající našim cenovým představám, nebo v horším případě produkty nevyhovující našim normám. Některé kauzy z předchozích období jsou toho příkladem, viz neodpovídající kvalita deklarovaná na etiketě či zdravotní závadnost výrobků.

Stát by platil za přírodní pohromy

Snahy nemalého počtu pěstitelů řešit vzniklou situaci v našem zemědělství jsou důkazem toho, že je možné odvrátit apokalyptické vize některých skeptiků. Iniciativa ale nesmí vycházet jen z jejich strany.

Pokud se budou patřičně angažovat příslušné kompetentní úřady, je možné aplikovat následující princip, jehož základní podmínkou je maximální transparentnost:
Základem by bylo získání potřebných informací, jež souvisejí s bonitou půdy v příslušné lokalitě. Na základě studia, vycházejícího ze statistických údajů, archivních materiálů atd., by došlo k vytvoření přehledů produkce nejvýhodnějších plodin v konkrétním místě.

Pragmatickým přístupem bychom tedy spojili konkrétní místo se skupinou konkrétních plodin, jejichž pěstování je v dané oblasti prověřeno mnohaletou tradicí. Na základě spoluúčasti státu/stát zastupujících orgánů by bylo možné přimět zemědělce pěstovat plodiny, které z jejich pohledu nejsou sice v daném okamžiku nejvýhodnější, mnohdy s ohledem na krátkodobé předpovědi meteorologů dokonce i rizikové, ale z dlouhodobého hlediska jsou pro stát nepostradatelné.

Stěžejní by byla jistota, že v případě jakýchkoliv ztrát, jež by byly zpětně doložitelné a dle předpisů jednoduchým způsobem zdokumentované, by stát zajistil finanční vyrovnání. Takovým případem jsou například přírodní pohromy: dlouhodobé sucho, krupobití, úrodu zcela likvidující mrazy.

Takto nastavený systém by uzavíral fakt, že v okamžiku, kdy se úroda v následujících letech/obdobích dostane na očekávanou úroveň, zemědělci přiměřeně sníží svoje požadavky na cenu vykupovaných plodin, které vypěstovali.

Zbývá jen připomenout, že k podpoře fungování takto navrženého systému by měly být také k dispozici sankce, které by následovaly v případě jakéhokoliv zneužití dostupných finančních kompenzací

Autor: Redakce

23.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 500 Kč Číšníci a servírky Číšník / Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt osobní!!!, , Požadavky zaměstnavatele: , - vyučen v oboru, může být i bez praxe, vhodné také pro absloventy, - vyučen mimo obor s praxí min. 2 roky (v posledních 5-ti letech) , , Zaměstnavatel nabízí: možnost stravování, , Zájemci se mohou hlásit: , - osobně vždy od 9:00 - 11:00hod po-pá, na provozovně zaměstnavatele, - telefonicky na tel. čísle: 731 465 492. Pracoviště: Jan vícha - pracoviště restaurace na kovárně, Slunná, č.p. 186, 790 01 Jeseník 1. Informace: Jan Vícha, +420 736 100 404. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 250 Kč Prodavači potravinářského zboží Pokladní/Prodavač(ka). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 17.10.2018, První kontakt telefonický!!!, , Požadavky zaměstnavatele:, - min vyučen (i mimo obor), - praxe vítána, - dobrý zdravotní stav nutný!!!, , Pracovní doba: 5:00-22:00 v rámci dvousměnného provozu (do 22:00 obvykle 2x v týdnu, v době inventur do 23:00), Práce na zkrácený úvazek 32,5hod/týdně, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním písemné nabídky a životopisi (CV) na e-mail: seveckova@penny.cz, - telefonicky na čísle 724 105 525. Pracoviště: Penny market s.r.o. - jeseník, Smetanova, č.p. 627, 790 01 Jeseník 1. Informace: Dagmar Sládková, +420 727 876 058. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič rozvozu skup. "C". Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 16.10.2018, První kontakt telefonický!!!, , Zaměstnavatele požaduje:, - ŘP skup. "C" + profesní průkaz výhodou , , Zaměstnavatel nabízí: , - výdělek 24 - 33 tis.Kč + cestovné, - možnost poskytnutí náborového příspěvku, - možnost dohodnout parkování v místě bydliště, , Pracovní doba: Po - Pá 6:00 - 16:00hod (volné So, Ne i svátky), Místo výkonu práce: VIDEN plus a. s., Lipovská č.p. 633/102, 790 01 Jeseník 1, , Zájemci se mohou hlásit : , - telefonicky na tel. čísle 604 297 271, p. Schildner Jakub, - osobní schůzka jen po předchozí tel. dohodě, - na e-mail: schildner@viden.cz. Pracoviště: Viden plus a. s., Lipovská, č.p. 633, 790 01 Jeseník 1. Informace: Jakub Schildner, +420 604 297 271. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 14 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě Dělník v keramické výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned. Příprava keramické hmoty - fyzicky namáhavá práce (manipulace s těžkými břemeny). Nutná pečlivost, svědomitost. Práce na ranní směny. Kontakt: telefonická dohoda osobního jednání na uvedeném tel. čísle - NUTNÝ ŽIVOTOPIS S SEBOU, případně zaslat životopis na uvedený e-mail.. Pracoviště: Ing. karel kolomazník, Leštinská, č.p. 886, 789 01 Zábřeh. Informace: Karel Kolomazník, +420 777 311 723.

Celníci v Olomouckém kraji odhalili osm nelegálních heren a v nich zajistili nelegální automaty.
5

Celníci v kraji odhalili osm nelegálních heren, automaty odvezli

Ilustrační foto

Nepropásněte! Prvňáci ze ZŠ 8. května Šumperk na stránkách tištěného Deníku

Důležité sváteční derby. Losiny půjdou poprvé v sezoně na Zábřeh

Sousedí spolu v tabulce krajského přeboru, dělí je od sebe tři body. A na mapě jen pár kilometrů. Fotbalisté Velkých Losin a Zábřehu svedou při svátečním odpoledni v neděli 28. října od 14.30 hodin první derby letošní sezony. Půjde o stěžejní bitvu, oba celky se po minulých nezdarech potřebují oklepat.

Zpochybnili volby, zatím bez úspěchu

Zamítnuto. Žaloby zpochybňující komunální volby v desítce obcí a měst v Olomouckém kraji, o nichž soudy rozhodly do pondělního odpoledne, nebyly úspěšné. Navrhovatelé, kteří si stěžovali na výsledek voleb, průběh hlasování či zvolení konkrétního kandidáta, nepřesvědčili soud, že došlo k závažnému porušení pravidel anebo že zvolený zastupitel nemá k obci trvalý vztah, když většinu času tráví jinde.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

Opustili nás

Přinášíme týdenní přehled zesnulých na Šumpersku a Jesenicku

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT