VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Olomouckém kraji jsem doma: Budoucnost zemědělství na Hané

V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu! je název esejistické soutěže, které se zúčastnili studenti středních škol. Třetí ročník klání měl velký úspěch. 

23.5.2014
SDÍLEJ:

Žlutá HanáFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Přečtěte si úspěšné práce studentů.

Budoucnost zemědělství na Hané

Autoři: Jiří Bílek, Martin Krystek
VYŠŠÍ ODBORNÁ ŠKOLA A STŘEDNÍ ŠKOLA AUTOMOBILNÍ ZÁBŘEH, 4. AT

Zemědělství má u nás staletími prověřenou tradici. Synonymem pro úrodnou oblast je označení Haná. Je zde úrodná půda, které si lidé odjakživa vážili a pečovali o ni.

Dříve byla tato oblast vyhlášená kvalitou své půdy a výnosy z ní. Velký význam měla nejen pro zemědělce, ale později také pro příslušná zemědělská družstva a tím i pro samotný stát. Vědomí odpovědnosti za úrodnou oblast, která se má stát jedním z pilířů zemědělské produkce však zavazuje k uvědomělému a odpovědnému jednání, jež musí vycházet z předem dané, důkladně promyšlené koncepce.

Často zmiňované spojení teorie s praxí je v oblasti vázané na zemědělství nezbytné. To však nestačí. Přirozený respekt vůči zkušenostem předchozích generací se musí spojit s ochotou neustále se učit něčemu novému.

Četné kapitoly z obecných i národních dějin dokládají, jak fatální důsledky může mít arogance kompetentních jedinců a institucí k něčemu tak základnímu, jako je zemědělství. Spojovat svoji budoucnost výhradně s resorty, které jsou komerčně zajímavé v horizontu několika měsíců či let, je krátkozraké a může napáchat nedozírné škody, jejichž důsledky výrazně ovlivní životy budoucích generací.

Mnozí si tato fakta uvědomují a veřejně poukazují na to, že devalvovat význam této lokality, a to nejen slovy a i nezodpovědným jednáním, již nemůžeme. Pokud chceme, aby nám půda poskytovala očekávané výnosy, musíme jí nemalou část z toho, co si vezmeme, také vrátit. Toto jednoduché pravidlo musí být srozumitelné všem.

Hledat objektivní příčiny soudobého stavu nesmí ustrnout na téměř alibistickém postoji, že nalezené příčiny se rovnají důvodům, kvůli kterým nechceme či nemůžeme hledat možná východiska ze vzniklé situace. Tuto funkci plnila a stále plní tvrzení, že za současný stav zemědělství v naší republice může komunistický režim, nekontrolovanost v hospodářství po roce 1989 či hospodářská krize.

Obecná zdůvodnění možná pomohou autorům některých sborníků či učebnic, ale ne těm, kteří mají opravdový zájem na konstruktivním řešení současných problémů. Jako možné řešení navrhujeme osvědčený postup od obecného k jednotlivinám.

Po zvážení všech informací, získaných studiem vhodných materiálů i rozhovory s kompetentními osobami, se jeví tento postup jako nejschůdnější.

Návrhy řešení:

 Být členem Evropské unie by mělo být zavazující, ale výhodné současně, a to i pro české zemědělství. Kdyby tomu tak bylo, neupozorňovali by čeští zemědělci na to, že jejich zájmy nejsou hájeny dostatečně důrazně. Napovídá tomu i srovnání se zemědělci v jiných členských státech s výhodnějšími dotacemi.
 Módní slovo subsidiarita bylo nemělo zůstat pouze prázdným pojmem, ale mělo by představovat optimální řešení současné situace v zemědělství. Aby toto vše skutečně fungovalo, musí být zajištěna přítomnost odborníků, ochotných aplikovat již výše uvedené spojení teorie s praxí. Úzce s tímto souvisí i následující návrh řešení:
 Angažovanost zemědělců.

V současné době často pole obhospodařují družstva, ve kterých jsou zaměstnáni lidé, jimž na polnostech nezáleží. Skuteční majitelé svá pole pronajímají, protože se o ně starat nemohou z důvodů nedostatečné technické vybavenosti či jen z neochoty plně se vázat na znovunavrácená pole.

Mnozí lidé, kterým na půdě skutečně záleželo, již zemřeli a pokračování v generační linii naráží na lhostejnost jejich dětí a vnuků. Staletími upevňovaná vazba člověk – půda nefunguje, protože lidé bezprostředně nepociťují spojitost s půdou jako se základním zdrojem obživy.

Od 90. let 20. století se tak rekrutují noví majitelé půdy. Rychle nabyté polnosti, získané v restitucích, se stávají pouhým zdrojem nájmu. Finanční vidina plně nahradila zájem pečovat o půdu a zúrodňovat ji, a to i v případech, že zmínění majitelé disponují dostatečným technickým či finančním zázemím.

Preferují řepku a kukuřici

Družstva prosazují plodiny, které lze dobře zpeněžit. Preferují hlavně řepku olejku a kukuřici, která se vozí do bioplynových stanic.

Obrovské množství vyprodukovaných zemědělských plodin vysokých kvalit je tak místo pro potravinářství určeno pro potřeby těchto stanic. Tento fakt může být jedním z důvodů, proč je nereálné vytvoření zemědělské soběstačnosti naší republiky.

S odkazem na elementární zásady zemědělské produkce se velmi brzy již v minulých desetiletích ukázalo, jak je neprozíravé postupovat cestou co největších výnosů za každou cenu. Komerční hledisko je tou vyhledávanou prioritou.

Kvalitní přírodní hnojiva, jež krátce zažila „svůj boom", opět nahradila průmyslová hnojiva, která v dané chvíli pomohou rostlinám, ale v konečném důsledku devastují půdu.

Další negativní následky, jako je např. znečišťování pozemních vod, k tomu neodmyslitelně patří. Bohužel někteří zemědělci mají s postupy družstev zkušenosti, jež vycházejí z následujícího pravidla: Jako nájemci potřebné živiny v půdě vyčerpáme a pak ji vrátíme majitelům.

Problém představují také dotace, které upřednostňují travnaté plochy. Trávníky jsou méně nákladné na obhospodařování, ale zajišťují jejich majitelům či nájemcům finančně velmi lákavou výši dotací, což není možné uvést v případě podpory osévaných ploch. Spíše by se měly podporovat vyššími dotacemi plochy, které jsou osévané.

Současná výše dotací týkajících se pěstování brambor je naprosto nedostačující. A přitom pěstování této plodiny je pro zemědělce opravdu náročné. Možná proto se tomuto pěstování vyhýbají. Vycházejí také z negativních zkušeností s jejich prodejem.

Na Hané bylo velice rozšířené pěstování cukrové řepy, jejíž cukernatost dosahovala té nejvyšší kvality. Po vstupu do Evropské unie její pěstování pokleslo. Příčinou bylo nevhodné nastavení kvót povoleného množství její produkce. Následkem bylo masivní zavírání cukrovarů a logická neochota zemědělců zabývat se touto plodinou.

Zemědělci také poukazují na cenové rozdíly mezi tuzemským a zahraničním výkupem. V okolních státech se za naše kvalitní plodiny platilo a stále ještě platí daleko více, než jsou ochotny zaplatit za stejné druhy plodin naše výkupy. S tím související problematika dovozu zahraničních plodin, mnohdy v daleko horší kvalitě, rozšiřuje tento výčet o další problém, a to o problém související se živočišnou výrobou.

Zemědělci ruší chovy dobytka z důvodů malého odbytu a nízkých výkupních cen. Do naší republiky se tak dováží maso a masné výrobky neodpovídající našim cenovým představám, nebo v horším případě produkty nevyhovující našim normám. Některé kauzy z předchozích období jsou toho příkladem, viz neodpovídající kvalita deklarovaná na etiketě či zdravotní závadnost výrobků.

Stát by platil za přírodní pohromy

Snahy nemalého počtu pěstitelů řešit vzniklou situaci v našem zemědělství jsou důkazem toho, že je možné odvrátit apokalyptické vize některých skeptiků. Iniciativa ale nesmí vycházet jen z jejich strany.

Pokud se budou patřičně angažovat příslušné kompetentní úřady, je možné aplikovat následující princip, jehož základní podmínkou je maximální transparentnost:
Základem by bylo získání potřebných informací, jež souvisejí s bonitou půdy v příslušné lokalitě. Na základě studia, vycházejícího ze statistických údajů, archivních materiálů atd., by došlo k vytvoření přehledů produkce nejvýhodnějších plodin v konkrétním místě.

Pragmatickým přístupem bychom tedy spojili konkrétní místo se skupinou konkrétních plodin, jejichž pěstování je v dané oblasti prověřeno mnohaletou tradicí. Na základě spoluúčasti státu/stát zastupujících orgánů by bylo možné přimět zemědělce pěstovat plodiny, které z jejich pohledu nejsou sice v daném okamžiku nejvýhodnější, mnohdy s ohledem na krátkodobé předpovědi meteorologů dokonce i rizikové, ale z dlouhodobého hlediska jsou pro stát nepostradatelné.

Stěžejní by byla jistota, že v případě jakýchkoliv ztrát, jež by byly zpětně doložitelné a dle předpisů jednoduchým způsobem zdokumentované, by stát zajistil finanční vyrovnání. Takovým případem jsou například přírodní pohromy: dlouhodobé sucho, krupobití, úrodu zcela likvidující mrazy.

Takto nastavený systém by uzavíral fakt, že v okamžiku, kdy se úroda v následujících letech/obdobích dostane na očekávanou úroveň, zemědělci přiměřeně sníží svoje požadavky na cenu vykupovaných plodin, které vypěstovali.

Zbývá jen připomenout, že k podpoře fungování takto navrženého systému by měly být také k dispozici sankce, které by následovaly v případě jakéhokoliv zneužití dostupných finančních kompenzací

Autor: Redakce

23.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované dovednosti: práce na PC, komunikace v AJ (aktivní znalost), , Turnusové směny (krátký,dlouhý týden) - 12 hodinové směny (ranní od 6-18, noční od 18-6 hodin), komunikativnost, spolehlivost, Kontakt: telefonicky p. Beran (tel. 603475865), osobní schůzka po tel.domluvě. Pracoviště: B&t mohelnice, s.r.o., Smetanova, č.p. 913, 789 85 Mohelnice. Informace: Pavel Beran, +420 603 475 865.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 24 000 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen zástupce vedoucí/ho maloobchodní prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP: Nákupní park Zábřeh na Moravě, Leštinská č.p. 2429/1, Kontakt: personalni@breno.cz, Pro zcela nově otevíranou maloobchodní prodejnu koberců v Zábřehu na Moravě, Leštínská 1 přijmeme po dohodě na HPP 1 zástupce/zástupkyni vedoucí/ho provozovny. Požadujeme ÚSO vzdělání, praxi v oboru nejméně 1 rok, ( v případě, že uchazeč prokáže své znalosti i bez předchozí praxe, není pak podmínkou ) . Dále od uchazečů očekáváme obchodní a manažerské dovednosti, samostatnost a flexibilitu, smysl pro odpovědnost, dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení formou pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné, pracovní poměr na dobu neurčitou a možnost seberealizace. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své životopisy s přiloženou občanskou fotografií na e-mail personalni@breno.cz. . Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o.-047 nákupní park zábřeh na moravě, Leštinská, č.p. 2429, 789 01 Zábřeh. Informace: , .

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 24 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - zpracování výkresové dokumentace v programu Solid Works,, - zajišťování projekčního a konstrukčního zpracování včetně technických výpočtů,, - podílení se na technickém řešení a konstrukci nových výrobků,, - spolupráce s výrobou a dohled nad správnou realizací daných zakázek., , Požadavky na uchazeče:, - SŠ/VŠ vzdělání technického směru,, - min. 2 roky praxe jako strojní konstruktér výhodou,, - praktické zkušenosti s 3D programem Solid Works,, - technické myšlení a orientace v oblasti strojírenství,, - samostatnost, flexibilita a zodpovědný přístup k práci,, , Nabízíme:, - zázemí stabilní české společnosti s dlouholetou tradicí, - příležitost pracovat na mezinárodních projektech,, - přátelské a neformální prostředí,, - týden dovolené navíc,, - jednosměnný provoz, pracovní doba od 6:00 hod., - příležitost pro další rozvoj kariéry,, - možnost dalšího vzdělávání,, - dotované podnikové stravování, cena dotovaného oběda 29,- Kč, - roční odměny, - příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění pro stálé zaměstnance 700,- Kč měsíčně,, - zvýhodněný mobilní tarif pro zaměstnance i jejich rodiny,, , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním a nezbytným uchováním poskytnutých osobních údajů společností KUBÍČEK VHS, s.r.o. pro účely žádosti o zaměstnání. Tento souhlas můžete odvolat.. Pracoviště: Kubíček vhs, s.r.o., Maršíkovská, č.p. 615, 788 15 Velké Losiny. Informace: Lucie Moláčková, +420 583 364 113;.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 18 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista, opravář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Osobní kontakt; Místo výkonu práce: Středisko rostlinné výroby Bludov. Pracovní doba od 7:00 do 16:00 hod., Požadavky: , , Řidičský průkaz skupiny - T , Řidičský průkaz skupiny - C - vítán, Strojnický průkaz - vítán, Svářečský průkaz (el. obloukem, plynem) - vítán , Zaměstnanecké výhody: měsíční příspěvek na PF, dotované závodní stravování. Kontakt: osobně na pracovišti Bludov - administrativní budova, po - pá 7.00-15.00 hod, telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Bludovská a.s., Špalkova, č.p. 156, 789 61 Bludov. Informace: Jana Čejková, +420 583 238 952.


Dolní Morava má svou služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu.
13

Dolní Morava má služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu

Miloš Matějíček (vpravo) mohl na mistrovství světa v Las Vegas sahat po medaili, ale zastavilo ho ošklivé zranění.

Matějíček přišel kvůli zranění o medaili z MS, utrhl si achilovku

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

V křižovatce mezi Olomoucí a Šternberkem u Bohuňovic došlo v pondělí kolem tři čtvrtě na tři odpoledne k tragické dopravní nehodě. Střetlo se zde osobní auto s náklaďákem.

Auto udělalo kotrmelec, pak skončilo v potoce

Dopravní nehodu zavinil v pátek 13. července jednadvacetiletý mladík u Zábřehu. Ve večerních hodinách sedl za volant, ale kvůli vypitému alkohol jízdu v zábřežské místní části Václavov nezvládl.

Na trati do Jeseníku jezdí místo vlaků bagry

Na horské trati mezi Hanušovicemi a Jeseníkem jezdí místo vlaků bagry. Panuje zde letní výluka, za poslední čtyři roky už třetí v pořadí. Právě v letních měsících železnici vždy využívaly tisíce turistů. Řadě z nich po letech komplikací dochází trpělivost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT