VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Olomouckém kraji jsem doma: Jsem „ajťák“ a chci to využít

V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu! je název esejistické soutěže, které se zúčastnili studenti středních škol. Třetí ročník klání měl velký úspěch. 

24.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/David Taneček

Přečtěte si úspěšné práce studentů.

Jsem „ajťák" a chci to využít

Autorky: Michaela Pavlů, Adéla Holubová
VOŠ a SPŠ Šumperk, třída IT4B

My výpočetní technici neboli „ajťáci", jak nás lidé nazývají, se věnujeme oboru, jehož služby společnost hojně využívá. Ruku na srdce, kdo z vás v této digitální době někdy nepotřeboval odbornou pomoc při potížích se svým PC, notebookem, tabletem nebo chytrým telefonem? A proto jsme tu my – „ajťáci".

Každý třetí člověk v naší společnosti se zabývá oborem ICT. Proč tomu tak je? Proč chce tolik mladých lidí být „ajťákem"?

Je to především tím, že se svět kolem nás postupně digitalizuje ve větší míře, než tomu bylo doposud.

Občané bez ohledu na místo svého bydliště využívají konektivity internetu, vyhledávají potřebné informace, komunikují s přáteli či obchodními partnery nejen zde, ale i ze zahraničí. Začínají dokonce řídit své obchody prostřednictvím sociálních sítí.

Političtí kandidáti investují nemalé prostředky do volebních kampaní na sociálních sítích, aby oslovili a získali své nové voliče. Spravovat svůj bitcoinový účet. Všem stačí pouze tzv. chytrý telefon.

Nabídka práce je větší než poptávka

Firmy proto neustále hledají odborníky, kteří problematice informačních technologií rozumí a kteří jsou schopni obor posouvat dále a efektivně řešit příležitosti, které tyto technologie nabízí.

Nabídka pracovních pozic je tedy mnohem vyšší než poptávka po nich, což je pozitivní zejména pro nováčky v ICT – zájemce o tento obor studia či jeho absolventy – nejen z důvodu vysokého finančního ocenění a příznivých podmínek pro rychlý kariérní růst.

Často si také absolventy vybírají firmy už během jejich studia, sledují talenty, vytváří pro ně své vzdělávací akademie a nabízí skvělé uplatnění. Moc dobře ví, že se jim to vyplatí, protože ten nejdokonalejší počítač je stále lidský mozek.

Položme si ale otázku, zda se uplatní všichni lidé po ukončení středoškolského či vysokoškolského studia tohoto technického oboru, když jejich počet každoročně vzrůstá o několik tisíc?

A zamysleme se také nad tím, zda budou firmy schopny i nadále vytvářet tak velký počet pracovních pozic pro „ajťáky", nebo zda se trh výpočtáři přesytí a budeme, jak se lidově říká „bojovat o přežití", stejně jako nyní absolventi humanitních oborů?

A když už „ajťáci" získají zaměstnání v oboru, uspěje většina z nich nebo jen pár vyvolených?

Domníváme se, že pokud stát i jeho samospráva vytvoří takové podmínky pro rozvoj podnikání, které budou v regionu střední Evropy nejlepší, firmy vytvoří dostatek míst a nejenom výpočtáři budou schopni si získat a udržet své povolání.

Pak bude výhra bydlet kdekoli v Olomouckém kraji, řídit a rozvíjet svůj „byznys" třeba z Javorníku nebo Podlesí. Pak bude výhra být „ajťákem", který chce svých znalostí využít v kterékoliv oblasti informatiky, ať už se jedná o vývoj aplikací, grafické simulace nebo správu sítí, protože jde o jednu z prací, která v současné době ovládá, ať už přímo nebo nepřímo, celý svět.

Problematika ICT vzdělání není pouze a jenom o hardwarové a softwarové teorii (na středoškolské či vysokoškolské úrovni), tedy o teorii ryze odborné.

ICT odborník je v prvé řadě člověkem, který umožňuje ostatním, v drtivé většině laikům, využívat tyto technologie jak k práci, tak k odpočinku. Informatik je v prvé řadě člověkem, člověkem zasahujícím do života takřka všem ostatním lidem – řidičům, lékařům, učitelům, úředníkům, vlakvedoucím, pilotům, maminkám na mateřské dovolené… a měl by tedy ve svém odborném vzdělání být i řádně vzdělán v umění komunikace s lidmi.

Informatika na fakultě? Počítače od 3. ročníku

Každý byť sebelepší software může být používán špatně a nesloužit lidem jenom proto, že jeho tvůrce uživatelům něco neuměl vysvětlit. To nenaučí škola, ale hlavně rodina od útlého dětství. Škola to pouze zdokonalí podle pravidel jazyka a společnosti, ukáže cestu motivovaným a vytříbí jeho nadání.

(O tom, že démoni ve vzdělávání jsou všude, svědčí i postoj Přírodovědecké fakulty UP Olomouc, kde se informatika studuje na vysokoškolské úrovni: začínat studia v prvním ročníku skvělou informací pro studenty, že škola není vybavena počítači pro všechny studenty a k počítačům se dostanou nejdříve ve 3. ročníku, jen co projdou nezbytným minimem skvělé teorie, který zvládnou pouze matematicky orientovaní géniové. No, není to skvělá reklama pro nadšené a motivované ICT středoškoláky…).

Odborné vzdělání být musí, ale prosím, moderní a přitažlivé. Pokud takové bude, ať je klidně zdravě náročné. Prošli jsme si Microsoft Academy, Cisco Academy – to nebyla procházka „růžovým sadem", ale pořádná odborná „makačka" a navíc v odborné angličtině. Víme, o čem píšeme. Možná je to jedna z příčin, proč zde nemáme české či moravské Silicon Valley.

„Ajťák" nemusí být nutně odborníkem oblastí, v nichž tvoří aplikace pro jednotlivé obory. Není přeci sám, pracuje v týmu. To je obrovská přednost oboru, říkáme jí sdílení. Pokud by měl být navíc odborníkem a rozumět skvěle jiným oborům – pak konstruujeme renesanční bytost se všestrannými zájmy, lidského génia světa snad více ze světa představ než reality.

A to jsme ještě nebyli v realitě virtuální… A když do toho vidíme své spoluobčany, kteří by pro nás z titulu a tradice svých funkcí měli být vzory či alespoň fungovat jako přirozené autority lidskosti a elementární slušnosti… pak zůstáváme nohama na zemi.

„Ajťák" jako slušný člověk, který když už chce něco dokázat, neváhá a obětuje svůj čas a naučí se rozumět i jiným oborům, ve kterých se chce se svou profesí ICT uplatnit.

„Ajťák". Ten v pozadí

Byly jsme ohromeny, jak moc spolu souvisí ICT a nanotechnologie, se kterými pracují a které také vytváří s šumperské společnosti SHM, s. r. o. Propojení špičkové vědy, technologie vyvinuté švýcarskými a českými techniky.

Výroba od neuvěřitelných nanosoučástek, po kompletaci strojů a umělou inteligencí. Vše řízeno ICT technologiemi, za kterými je vidět nejenom obrovské nadání, dřina, pot a krev, ale i radost a hrdost na lidskou odvahu. V takové firmě chceme pracovat a maximálně využít svoji „ajťáckou" odbornost a reprezentovat dovednost a šikovnost našich lidí ve světě.

Rozvoj svého milovaného oboru spatřujeme všude kolem sebe. Není mezi našimi spolužáky jediný, který by neměl chytrý telefon, notebook, PC či tablet.

Není současně vyráběných osobních vozidel bez řídicích jednotek. Není nemocnic bez computerových tomografií, není firem bez firemních sítí, není úřadů bez datových schránek, není politika bez webové prezentace, není nabídky či poptávky bez komunikace.

Ale za vším je člověk, někdy lékař, jindy učitel či úředník. A za nimi „ajťák". Ten v pozadí. Ten, který pro ně i pro nás uchovává otisky našich dnů minulosti, usnadňuje přítomnost a vytváří představy o budoucnosti.

Věříme, že naše společnost a hlavně trh nezanevře na lidi schované od rána do večera za monitory, kteří se snaží všemožně posunout techniku a společnost kupředu. Jsou přeci užiteční, nebo snad ne?

Autor: Redakce

24.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 20 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů (kromě taxikářů a řidičů dopravy nemocných a raněných) Řidič svěřeného vozidla do 3,5 t. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo je vhodné i pro absolventy. Vzhledem k charakteru práce - fyzická zdatnost - vhodnější pro muže. , Pracovní náplň:, - řízení svěřeného vozidla do 3,5 t, - výjezdy do různých předem stanovených okresů ČR, - zpravidla 8hod pracovní doba odvislá od dohody, většinou 7:30 - 16:00 hod, Požadavky:, - SŠ vzdělání, - ŘP sk. B, - vysoké pracovní nasazení, samostatný a aktivní přístup, schopnost rychlého učení, samostatného myšlení a uplatnění poznatků v praxi, - týmový hráč, - vysoká odolnost vůči stresu, - fyzická zdatnost (vhodné pro muže), - čistý trestní rejstřík, Nabízíme:, Spolupráci podpořenou zázemím renomovaného EÚ, Odpovídající finanční ohodnocení, Práce v rámci příjemného kolektivu, Životní pojištění, stravenky,…., Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Kubis marcel, mgr. - soudní exekutor, Masarykovo náměstí, č.p. 44, 789 01 Zábřeh. Informace: Petra Syřenová, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 900 Kč

Číšníci a servírky Číšník/Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 17900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: AKTUALIZACE 23.5.2018!!!, První kontakt telefonický, písemný!, , Zaměstnavatel požaduje:, - vyučení v oboru NEBO alespoň 1 rok praxe, - výhodou je znalost německého nebo anglického jazyka, , Další informace: , - jedná se o pracoviště - Hotýlek u Kance, - turnusy dle dohody, - nástup možný ihned, , Způsob oslovení zaměstnavatele:, - telefonicky na čísle 774 583 558, Bc. Petra Foltýnová, - zasláním písemné nabídka životopisu na e-mail: penzion@kanec.cz. Pracoviště: Bc. petra foltýnová - hotýlek u kance, 790 63 Lipová-lázně 3. Informace: Petra Foltýnová, +420 774 583 558.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha lakovacích zařízení na povrchovou úpravu kovů a jiných materiálů DĚLNÍK/DĚLNICE V LAKOVNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: "DĚLNÍK/DĚLNICE V LAKOVNĚ", , Požadujeme: , Vzdělání: vyučen, Praxe v oboru vítána, Manuální zručnost, pečlivost, odpovědnost, Navěšování a svěšování dílců na dopravní pás v provozu lakovny, , Termín nástupu dohodou, Mzda: Dohodou, Dvousměnný provoz, , Nabízíme:, Zajímavou a tvůrčí práci pro naše zákazníky , Zázemí stabilní společnosti, Příspěvek na podnikové stravování, Příspěvek na penzijní připojištění, Výkonnostní prémie, 25 dní dovolené, , Nabídky předložte spolu se stručným životopisem osobně, nebo na adresu:, MBG, spol. s r.o., Sadová 2323/4, 789 01 Zábřeh, kontakt: Silvie Vyroubalová, Tel. 583 401 316, e-mail: silvie.vyroubalova@mbg.cz, www.mbg.cz. Pracoviště: Mbg, spol. s r. o., Sadová, č.p. 2323, 789 01 Zábřeh. Informace: Silvie Vyroubalová, +420 583 401 316,737 283 903.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektrotechnický 25 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici technologové, normovači Procesní technik. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: , - VŠ vzdělání - obor strojírenská technologie , - projektování a vývoj nových technologií a automatizace - výhodou , - plynulá znalost angličtiny , , Náplň práce: , - vedení projektů k zavedení robotizace a automatizace , , Zaměstnanecké výhody: , Týden dovolené navíc, stravování za dotovanou cenu, nápoje na pracovišti, odměna dárcům krve, odměna k pracovnímu a životnímu jubileu, příspěvek na penzijí připojištění, podpora vzdělávacích aktivit a jazykových kurzů, bezúročné půjčky při řešení otázky bydlení a tíživé sociální situace, zvýhodněné volání se zaměstnaneckým programem, očkování proti chřipce, akce pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky - Den otevřených dveří, rodinné dny, sportovní dny a jiné. , Kontakt: telefonicky, e-mailem, osobní kontakt možný po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Epcos s.r.o., Feritová, č.p. 2945, 787 01 Šumperk 1. Informace: Jiří Panák, +420 605 226 052.


Dopravní nehoda v Šumperku
3

Havarovali tři cyklisté, všichni se zranili

Ilustrační foto
23

Májový pařák! O víkendu to bude péct, po něm ještě víc

Jeseníky na konci května uspořádají prestižní Závod míru

Celkem dvaadvacet šestičlenných týmů se postaví 31. května na start cyklistického Závodu míru jezdců, kategorie U23. Ten začne v Krnově a bude pokračovat napříč Jeseníky až do 3. června.

Voda v Lipové vyplavila zahrady a sklepy

Škody za desítky tisíc korun způsobil liják, který se ve středu 23. května okolo druhé hodiny spustil nad dolní částí Lipové-lázní.

Blues Alive láká na Joan Osborne a další slavné Američany. Už prodává lístky

Mezinárodní hudební festival Blues Alive už představil program letošního dvacátého třetího ročníku, který se bude konat v listopadu v v Šumperku. Zároveň se již začaly prodávat vstupenky, o které je každý rok velký zájem.

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT