VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Olomouckém kraji jsem doma: Na turisty chytře

V Olomouckém kraji jsem doma. A vždycky budu! je název esejistické soutěže, které se zúčastnili studenti středních škol. Třetí ročník klání měl velký úspěch. 

21.5.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Přečtěte si úspěšné práce studentů.

Olomoucký kraj chytře

Autoři: Petr MIKULÍN, David BENDA, 1. A
Gymnázium Jana Blahoslava a střední pedagogická škola, Přerov

Olomoucký kraj má stejně jako ostatní kraje mnoho turistických lákadel.

Jsou to místa, která mohou místním, ba dokonce i zahraničním turistům a cestovatelům nabídnout mnoho pamětihodností společně s dalšími kulturními památkami a atraktivními lokalitami. Mezi taková místa rozhodně patří hrady Helfštýn, Bouzov a Šternberk, zámky jako Náměšť na Hané, Plumlov, Velké Losiny a mnoho dalších.

Z oficiálních údajů Olomouckého kraje můžeme vyčíst, že počet turistů v ubytovacích zařízeních kraje v roce 2013 mírně oproti rokům minulým vzrostl – nárůst počtu ubytovaných činil 8,9 %, přenocovaných pak 2,6%.

Nejvyšší hodnoty připadají obvykle na srpen, naopak nejnižší na prosinec.

Počet ubytovaných se meziročně zvýšil o 36 tisíc, na celkových 441 tisíc hostů. Do Olomouckého kraje podnikají výpravy především naši nejbližší zahraniční sousedé, nejvíce ze Slovenska (14,3 tisíc), Německa (12,6 tisíc), Poláci tvoří podíl 11,5 %, turisté z Rakouska 4,1 %. Velký význam pro nás mají ale i Rusové (12,8%). Za celý rok 2013 turisté v olomouckých hotelích strávili v přepočtu 1 439 800 nocí.

Toto číslo dopomohlo k celkovému nárůstu o 2,6% v meziročním součtu a druhému místu v mezikrajském srovnání. Domácí hosté bilanci zlepšili o 2,3% a zahraniční o 4,1% - nejvíce Němci, následně pak Slováci a Poláci.

Spousta číselných údajů, které ne vždy signalizují reálný stav. Mnozí by mohli namítnout, že čísla hovoří jasně, avšak vyčerpali jsme již všechny možnosti, jak navýšit turistický a cestovní ruch?

Je to výsledek, se kterým bychom se měli spokojit, a být na něj pyšni a plácat se po ramenou, usnout na vavřínech? Nechat se ukolébat sebeuspokojením? Ne.

V našem zájmu je zasadit se o ještě lepší výsledky, zvláště pak má-li náš kraj nespočet pozoruhodných míst, která by se mohla vrýt do paměti dalším potenciálním turistům.

Potřebujeme nezměrnému množství lidí ukázat důvody, proč navštívit právě Olomoucký kraj. Rodiny s dětmi, dospělí, teenageři – všichni ti musí získat povědomí o kulturních památkách, hradech, zámcích, kostelích, muzeích a dalších.

Kampaň je potřeba cílit na velkou masu lidí, především na mladou generaci, která využívá moderní technologie, jakou jsou chytré telefony, různé sociální sítě, vzájemná možnost sdílení informací a rychlého kontaktu. Je to jeden z nejrozšířenějších způsobů komunikace dnešní doby.

Potřebujeme kvalitní propagaci, které tyto prostředky nebudou cizí, a která se dokáže dostat k lidem tak blízko, jak jen je to možné.

Podíl obyvatel v populaci využívajících chytré telefony či tablety prudce stoupá. Musíme počítat s tím, že ve velice blízké budoucnosti bude majitelem chytrého zařízení bezmála každý Čech. A právě na ně se musíme zaměřit.

V době, kdy mnozí lidé bez svého smartphonu nedokáží „fungovat", se stává kampaň přesunutá právě na tato zařízení nejefektivnější.

Bude-li kraj vést propagaci touto moderní cestou, může si být jist, že získá povědomí o volném času velkého kvanta lidí, a že přiláká spousty rozzářených tváří.

Náš projekt reaguje na současný trend chytrých telefonů a tabletů. Podle Media projektu vlastní téměř dva miliony Čechů smartphone a sedm set tisíc má tablet.

V tomto ohledu vidíme velkou příležitost pro Olomoucký kraj, který by mohl právě prostřednictvím těchto výdobytků moderní doby propagovat cestovní ruch.

Lákat přes chytrý telefon 

Náš plán je logický. Olomoucký kraj by měl investovat do vývoje vlastní mobilní aplikace zaměřené na turismus. Měla by mít funkci interaktivního mobilního průvodce a mohla by přitáhnout další turisty do kraje.

Příkladů hodných následování se nabízí nespočet. Můžeme si vzít příklad z jiných českých měst, mimo jiné z hlavního města Prahy, jejíž aplikace nabízí novinky z oblasti kultury, sportu, ale také cenné informace o dopravě.

Počin hlavního města se těší pozitivním ohlasům a stal se dnes již běžným pomocníkem Pražanů. Tato aplikace se pro nás stala inspirací, z níž by náš projekt „Olomoucký kraj chytře" alespoň zčásti mohl vycházet.

Mobilní aplikace by měla poskytovat informace o památkách, zajímavých a vyhledávaných místech Olomouckého kraje.

Informovala by například o otevíracích dobách, programu kulturních akcí. Obsahovala by odkazy na webové stránky, telefonní a e-mailové kontakty a podrobnosti a zajímavosti o daném místu.

Dále bude u každého turistického cíle prostor pro uživatelské recenze, oblíbené hodnocení pomocí hvězdiček i sdílení fotografií pořízených právě na oné lokalitě.

Jistě také zažíváte dilema, kam si zajít na oběd či večeři nebo kde sehnat kvalitní ubytování. Není divu na dnešním přesyceném trhu.

Pomocníkem by se userům mohlo stát naše srovnání hotelů a restauračních zařízení. Majitelé těchto podniků by si mohli v aplikaci vytvořit svůj profil se základními informacemi a dále už by je měli v rukou spotřebitelé, kteří by měli za úkol navzájem se informovat o poskytovaných službách a jejich kvalitě.

Recenze, diskuze, podrobné hodnocení a doporučení uživatelů doplněné o fotografie vám mohou volbu podstatně ulehčit.

Tento mechanismus by jistě měl za následek i zvýšení úrovně poskytovaných služeb, jelikož by hrozilo, že i sebemenší chybička by se mohla promítnout do celkového pohledu potencionálních zákazníků.

Dále by aplikace obsahovala velice podstatný nástroj. Byla by to čtečka QR kódů, jejíž užívání se dnes stává stále častějším jevem, a těší se velké oblibě.

Vše by fungovalo jednoduše. Turistická místa Olomouckého kraje by byla doplněna o informační tabulky s již zmiňovaným kódem, který by návštěvník vyfotil pomocí integrované čtečky, a ta by hned odkázala na přehled památek se zajímavostmi, popisem historie, popřípadě přehledem kulturních a ostatních akcí.

Aplikace s investicí 125 tisíc

Chceme-li tento projekt realizovat, stačí svěřit projekt do rukou jedné z mnoha firem, které se vývojem aplikací zabývají.

Oslovili jsme společnost Pixelfield, s. r. o. Náš dotaz zněl, kolik by námi navržená aplikace stála.

Jak říká jednatel firmy, ceny informativních aplikací tohoto typu jsou velice individuální, záleží na mnoha aspektech a funkcích, které má konkrétní aplikace splňovat.

Ceny u podobných projektů se prý pohybují okolo sta tisíc korun bez daně z přidané hodnoty, s DPH bychom se mohli dostat k částce sto dvacet jedna tisíc korun.

Podle České tiskové kanceláře vede na trhu českých chytrých telefonů Android, je v 73,8 % zařízení. Na druhé příčce je Windows Phone s 13,7 %. iOS společnosti Apple má 8,8% zařízení.

Aplikace by proto měla být dostupná právě na těchto třech nejúspěšnějších platformách. Tím bude zajištěno, že se potřebná propagace dostane mezi většinu majitelů smartphonů.

Dalším výdajem bude vložení aplikace na pulty virtuálních obchodů. Google Play pro Android si účtuje jednorázový poplatek 25 dolarů, App Store na operačním systému iOS má tuto platbu stanovenou částkou 99 dolarů, stejně jako Windows Marketplace pro uživatele systému od Microsoftu.

Dohromady odhady výdajů překračují výši sto dvacet pět tisíc korun.

Jistě můžete souhlasit s tím, že tato cifra není nijak závratná, zvláště pak vezmeme-li v úvahu, že výdaje rozpočtu Olomouckého kraje na rok 2013 činily bezmála čtyři miliardy korun.

Navíc jsme si jisti, že investice by se do rozpočtu tentokrát na straně příjmů mnohonásobně vrátila.

Investice do turistického ruchu nejsou zbytečné. Náš projekt „Olomoucký kraj chytře" přinese Olomouckému kraji mnohá pozitiva. Nejen navýšení počtu turistů, jak by mnozí usuzovali, ale bude mít vliv i na ekonomiku kraje.

Záměr se jistě promítne i do zisků restaurací, hotelů, penzionů a různých služeb s cestovním ruchem a volným časem spjatých.

Dalším a důležitým efektem je zlepšení pohledu občanů z různých částí republiky na Olomoucký kraj. Povědomí o kulturních akcích, programech památek se stane snadnějším a dostupnějším.

Toto jsou pro nás pádné důvody pro to, myslet si, že tento záměr není zbytečnou a nehospodárnou vizí, ale skvělou investicí, která se vyplatí a přinese ovoce v podobě oživení cestovního ruchu.

Autor: Redakce

21.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních RECEPČNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadované dovednosti: práce na PC, komunikace v AJ (aktivní znalost), , Turnusové směny (krátký,dlouhý týden) - 12 hodinové směny (ranní od 6-18, noční od 18-6 hodin), komunikativnost, spolehlivost, Kontakt: telefonicky p. Beran (tel. 603475865), osobní schůzka po tel.domluvě. Pracoviště: B&t mohelnice, s.r.o., Smetanova, č.p. 913, 789 85 Mohelnice. Informace: Pavel Beran, +420 603 475 865.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 24 000 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen zástupce vedoucí/ho maloobchodní prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MVP: Nákupní park Zábřeh na Moravě, Leštinská č.p. 2429/1, Kontakt: personalni@breno.cz, Pro zcela nově otevíranou maloobchodní prodejnu koberců v Zábřehu na Moravě, Leštínská 1 přijmeme po dohodě na HPP 1 zástupce/zástupkyni vedoucí/ho provozovny. Požadujeme ÚSO vzdělání, praxi v oboru nejméně 1 rok, ( v případě, že uchazeč prokáže své znalosti i bez předchozí praxe, není pak podmínkou ) . Dále od uchazečů očekáváme obchodní a manažerské dovednosti, samostatnost a flexibilitu, smysl pro odpovědnost, dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení formou pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné, pracovní poměr na dobu neurčitou a možnost seberealizace. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své životopisy s přiloženou občanskou fotografií na e-mail personalni@breno.cz. . Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o.-047 nákupní park zábřeh na moravě, Leštinská, č.p. 2429, 789 01 Zábřeh. Informace: , .

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 24 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - zpracování výkresové dokumentace v programu Solid Works,, - zajišťování projekčního a konstrukčního zpracování včetně technických výpočtů,, - podílení se na technickém řešení a konstrukci nových výrobků,, - spolupráce s výrobou a dohled nad správnou realizací daných zakázek., , Požadavky na uchazeče:, - SŠ/VŠ vzdělání technického směru,, - min. 2 roky praxe jako strojní konstruktér výhodou,, - praktické zkušenosti s 3D programem Solid Works,, - technické myšlení a orientace v oblasti strojírenství,, - samostatnost, flexibilita a zodpovědný přístup k práci,, , Nabízíme:, - zázemí stabilní české společnosti s dlouholetou tradicí, - příležitost pracovat na mezinárodních projektech,, - přátelské a neformální prostředí,, - týden dovolené navíc,, - jednosměnný provoz, pracovní doba od 6:00 hod., - příležitost pro další rozvoj kariéry,, - možnost dalšího vzdělávání,, - dotované podnikové stravování, cena dotovaného oběda 29,- Kč, - roční odměny, - příspěvek na penzijní připojištění a životní pojištění pro stálé zaměstnance 700,- Kč měsíčně,, - zvýhodněný mobilní tarif pro zaměstnance i jejich rodiny,, , Zasláním životopisu souhlasíte se zpracováním a nezbytným uchováním poskytnutých osobních údajů společností KUBÍČEK VHS, s.r.o. pro účely žádosti o zaměstnání. Tento souhlas můžete odvolat.. Pracoviště: Kubíček vhs, s.r.o., Maršíkovská, č.p. 615, 788 15 Velké Losiny. Informace: Lucie Moláčková, +420 583 364 113;.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 18 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista, opravář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Osobní kontakt; Místo výkonu práce: Středisko rostlinné výroby Bludov. Pracovní doba od 7:00 do 16:00 hod., Požadavky: , , Řidičský průkaz skupiny - T , Řidičský průkaz skupiny - C - vítán, Strojnický průkaz - vítán, Svářečský průkaz (el. obloukem, plynem) - vítán , Zaměstnanecké výhody: měsíční příspěvek na PF, dotované závodní stravování. Kontakt: osobně na pracovišti Bludov - administrativní budova, po - pá 7.00-15.00 hod, telefonicky, e-mailem.. Pracoviště: Bludovská a.s., Špalkova, č.p. 156, 789 61 Bludov. Informace: Jana Čejková, +420 583 238 952.


Dolní Morava má svou služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu.
13

Dolní Morava má služebnu policie. Pomůže klidu i dopravě v turistickém resortu

Miloš Matějíček (vpravo) mohl na mistrovství světa v Las Vegas sahat po medaili, ale zastavilo ho ošklivé zranění.

Matějíček přišel kvůli zranění o medaili z MS, utrhl si achilovku

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 16. července 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Tragická bouračka u Bohuňovic! Tři mrtví a dva těžce zranění

V křižovatce mezi Olomoucí a Šternberkem u Bohuňovic došlo v pondělí kolem tři čtvrtě na tři odpoledne k tragické dopravní nehodě. Střetlo se zde osobní auto s náklaďákem.

Auto udělalo kotrmelec, pak skončilo v potoce

Dopravní nehodu zavinil v pátek 13. července jednadvacetiletý mladík u Zábřehu. Ve večerních hodinách sedl za volant, ale kvůli vypitému alkohol jízdu v zábřežské místní části Václavov nezvládl.

Na trati do Jeseníku jezdí místo vlaků bagry

Na horské trati mezi Hanušovicemi a Jeseníkem jezdí místo vlaků bagry. Panuje zde letní výluka, za poslední čtyři roky už třetí v pořadí. Právě v letních měsících železnici vždy využívaly tisíce turistů. Řadě z nich po letech komplikací dochází trpělivost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT