Jmenované politické hnutí se rozhodlo výsledky voleb zpochybnit zejména na základě odezvy od svých voličů.

„Dávali preferenční hlasy konkrétním jménům, a ve výsledku je u daných lidí číslo nula, jako by jejich lístek vůbec nebyl započítán. Také se nám ozvala jedna členka komise, že přes naši řádnou delegaci nebyla do komise připuštěna. Tak jsme se začali výsledkům věnovat více, a zjistili jsme, že i v řadě dalších okrsků v kraji jsou velmi nestandardní rozdíly. V tuto chvíli proto zpracováváme určitou analýzu těchto výsledků, a ve spojení s čestnými prohlášeními voličů, kteří nenašli ve výsledcích své preferenční hlasy u kandidátů, kterým je dali, jsme se po důkladném zvážení rozhodli návrh soudu podat," doplnil František Zwyrtek, předseda hnutí.

Okrsky, kterých se výhrady týkají, jsou prozatím z města Šumperk, v těchto hodinách kandidáti kontrolují další.

„V případě, že jsme zůstali milimetr před hranicí pěti procent, má podobný návrh smysl. Obstrukčně bychom jej nepodávali. Ty signály nás ale velmi zarazily, protože víme, že někteří lidé nebyli z našich preferencí právě nadšeni, a to může svést i k nečestnému jednání. Nelze vyloučit ani obyčejné chyby – ale nechceme, aby nás něco podobného stálo těch 5%, už kvůli našim mnoha tisícům voličů," vyzdvihla Jana Zwyrtek Hamplová, jednička kandidátky Nezávislých.

Konečné rozhodnutí bude připadat soudu. Opakování voleb nehrozí, ale výsledky by se po přepočtu hlasů změnit mohly. Jen kdyby došlo k nějakému velmi podstatnému zjištění chyb, mohlo by se teoreticky volit znovu v některých okrscích.

„Nečekáme nemožné, ale musíme udělat vše proto, aby se zjistilo, kolik hlasů při těchto setinách rozdílu Nezávislí skutečně dostali," uzavřela Zwyrtek Hamplová.