Vítězkou 1. kola souteže se stala Adéla Totková se svým příspěvkem s názvem Království za selfie!. Gratulujeme.

Adéla navštěvuje Gymnázium Otrokovice.

Téma pro 1. kolo znělo:
Tradice versus pokrok aneb Uměl by sv. Václav s mobilním telefonem?

Všechny studentské příspěvky z 1. kola najdete ZDE

Vítězný příspěvek

Království za selfie!

Léta páně 929…
Václava vyrušila melodie patnácti trubadúrů vycházející zpod jeho pláště.
„Prosím?"
„Halóóóó! Vaškůůůů!" ozval se mu do ucha jeho nejvyšší rádce, „Pozor, útočí z leva!"
„Cože, kdo?"
„Armáda přece! Jdou z východu!"
„No vždyť vidím, mám přece Google mapy. Tak rychle svolej vojsko! Ale ne že to bude jako minule, zapni hromadný hovor! Nebudu tady čekat až do soumraku."
Václavův rádce vykonal rozkaz a rychlostí internetového připojení byla Václavova armáda nastoupena k výkonu služby. Václav chvíli na to přijel na svém koni a upřeně se zahleděl na své vojsko. „Všichni máte nabito? Nechci, aby vám zase uprostřed boje selhala technika a vy zůstali zmatení někde v poli. Už jsem napsal na zeď bavorskému i saskému knížeti, že jsme připraveni a že se jich nebojíme, tak ať nemám ostudu! Ještě jim pošlu vaši fotku…" Václav připevnil svůj smartphone na konec selfie tyče, kterou před ostatními maskoval jako své bojové kopí, „Tak napřímit, řekněte ‚kýta'… a teď všichni povinně lajknout."
Zatímco Václav označoval všechny své bojovníky ve svém příspěvku, vyrušil ho jeho posel.
„Pane králi, na lince je váš bratr."
„Teď na něho nemám čas, ať mi pošle video-zprávu."
„No nejsem si jist, jestli to jeho přístroj dokáže, pane."
„Já teda fakt nechápu, co má pořád na práci, už mohl mít dávno aktualizovaný software. Ať tedy přijede osobně."
Ovšem Boleslava takový přístup hluboce urazil a proto se rozhodl pomstít se Václavovi tím nejhorším způsobem – hacknul mu Facebook. Když si Václav všimnul, že má svou pečlivě udržovanou zeď plnou reklam na brnění a zlevněných palečnic, zhroutil se mu celý svět. Přestal si všímat nastoupeného vojska a blížícího se nepřítele a plně se soustředil na svůj virtuální problém. Pro nepřátelská vojska tak nepředstavovala Václavova zmatená armáda žádný problém a během hodiny nad ní zvítězila. Když však chtěli dojednat podmínky příměří, Václav si stále neuvědomoval realitu, odkýval vše, co mu bylo navrženo, a dal tak zahynouti nám i budoucím.
Ale protože ve skutečnosti Václav neměl smartphone a nemusel se tak starat o své profily na sociálních sítích, známe ho nyní pouze jako světce, diplomata a pěstitele vinné révy. Škoda.

Adéla Totková,
Gymnázium Otrokovice,
tř. Spojenců 907, 765 13
Otrokovice
obor: gymnázium

Všechny studentské příspěvky z 1. kola najdete ZDE