Evropský regulátor ve své zprávě uvádí, že "doporučuje aktualizaci informací o produktu a zahrnutí anafylaxe a přecitlivělosti (alergické reakce) mezi vedlejší účinky". Návrh se zakládá na 41 případech závažných alergických reakcí po podání přibližně pěti milionů dávek vakcíny v Británii.

Bezpečnostní komise EMA také zkoumá "všechny případy tromboembolických příhod a další události související s krevními sraženinami po očkování přípravkem AstraZeneca", píše se v prohlášení. Úřad tím reaguje na rozhodnutí Dánska a dalších zemí pozastavit očkování tímto přípravkem.

Koncern obavy odmítá 

Koncern AstraZeneca odmítá obavy kolem své vakcíny proti covidu-19, napsala dnes agentura DPA. Společnost podle ní uvedla, že po analýze dat týkající se bezpečnosti přípravku nic nenasvědčuje tomu, že by v případě její vakcíny hrozilo zvýšené riziko vzniku plicní embolie nebo hluboké žilní trombózy.

Mluvčí AstraZeneky uvedl, že se to týká všech věkových skupin lidí bez rozdílu pohlaví, zemí nebo šarží vakcíny. "Ve skutečnosti se tyto potíže mezi očkovanými objevují vzácněji než mezi ostatní populací," tvrdí mluvčí.