Česká vláda nic takového kvůli covidu nechystá. „Nemáme přímé letecké spojení s Čínskou lidovou republikou, proto postup koordinujeme na úrovni EU. Podstatou je, aby země, které přímé lety mají, sekvencovaly vzorky cestujících z rizikových oblastí. Rychle tak identifikujeme případné rizikové mutace, které se v této rovině zatím nepotvrzují," uvedl pro Deník mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Deník připravil stručný přehled toho, co víme o šíření nákazy z Číny, včetně nové mutace covidu zvané Kraken, kterou zaznamenali v USA.  

Cestující s rouškami na letišti Václava Havla v Praze 27. ledna 2020
Lidé letící z ČR do Číny budou potřebovat test na covid, oznámilo velvyslanectví

V čem Čína pochybila?
Klinický imunolog Vojtěch Thon vidí zásadní pochybení Číny ve zintenzivnění mezinárodních leteckých spojů právě v době, kdy se tam epidemie nejsilněji šíří. „Mezinárodní lety z Číny jsou přeplněné. Tím znovu dochází k masivnímu šíření viru do dalších zemí a vzdálených kontinentů, včetně nových podvariant SARS-CoV-2 viru," uvedl pro Deník. 

Zvýšenou virovou náloží jsou podle něj zasaženy země, které mají s Čínou přímé letecké spojení. „Koronavirové infekce se tam kombinují s jinými sezónními viry, jako jsou nyní u nás například RS viry a viry chřipky. To není dobré a vnímavé lidi to může zdravotně ohrozit. Přitom stačilo se zintenzivněním letů z Číny počkat přibližně tři měsíce po rozvolnění situace v Asii," dodal. 

Jak k situaci přistupovat?
S obezřetností na situaci hledí i epidemiolog Roman Chlíbek. „Pokud bude masivní příliv cestujících z Číny do České republiky, pak mohou zavléci novou vlnu výskytu také sem. Kvůli vysoké cirkulaci viru v čínské populaci může v Číně vzniknout i nová mutace viru. Ke covidu je proto třeba přistupovat s rozumným respektem a pokračovat v monitorování jeho výskytu u nás,“ uvedl pro Deník. 

Imunoložka a mikrobioložka Blanka Říhová ale vidí naději v tom, že v Číně se rozmohl omikron. „Ten nás nijak zvlášť neohrožuje. Řada lidí jím už prošla a je částečně imunní, řada lidí je očkovaná,“ řekla Deníku.

Lékárna. Ilustrační snímek
Dětský sirup na horečky v některých lékárnách opět chybí. Rodiče shánějí čípky

Podle Thona odpovědní činitelé východních i západních zemí stále postupují odborně nesprávně. „Přesto, že veškeré vědecké informace praktického odpovědného postupu bez populačních a ekonomických restrikcí obdrželi, neřídí se jimi," řekl. Za důležitou považuje především včasnou léčbu infekce SARS-CoV-2, nezávislou na variantě viru.

Jakou léčbu nasadit?
Pro lidi, kteří nejsou alergičtí na jód, je podle Thona vhodné volně dostupné kloktadlo Jox. „Virová nálož je vysoká ve slinách, přičemž lokální léčba tímto kloktadlem ji významně snižuje,“ uvedl. „Důležitá je i celková včasná protizánětlivá imunoregulační léčba v domácím ošetřování,  či lékem montelukast ve formě tablet,“ řekl.

Testování na covid-19 v americkém New Yorku.
WHO: Přes 90 procent světové populace má určitou imunitu proti covidu-19

Tím se podle něj preventivně předchází postcovidovým komplikacím, přičemž lékař může léčbu dle vývoje stavu upravovat. „V případě potřeby ji může zesílit, včetně použití dalších imunoregulačních, protisrážlivých a protivirových léků,“ uvedl. Pro podporu léčby jsou podle něj vhodné i volně dostupný N-acetylcystein a vitamin D3.

Při horším průběhu covidu mají pacienti k dispozici antivirotika Paxlovid a Lagevrio, které jim už mohou lékaři předepisovat i na e-recept. „Mají potenciál zachraňovat životy, snížit závažnost infekce a eliminovat hospitalizace,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Luboš Palata
Covid testy Číňanů je nutné zavést. Čína totiž o covidu lže

Co je omikron XBB.1.5 zvaný Kraken?
Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) eviduje rychlé šíření nového podtypu omikronu XBB.1.5, které se říká Kraken. Jak odborníci z CDC uvedli, zatím nic nenasvědčuje tomu, že by způsoboval vážnější průběh než jiné formy omikronu. 

Podle Heleny Jiřincové z české Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění jde o variantu, která se šíří rychleji než ty dosud známé. „Vyznačuje se schopností imunitního úniku. Klinický dopad zatím nelze hodnotit,“ uvedla pro Deník. 

V České republice, kde se šíření covidu zpomalilo a většina lidí ho zvládá doma, ale stále převládají mutace omikronu BA.4 a BA.5. „Od roku 2020 jsme variantu XBB.1.5 zaznamenali ve dvou případech. Desetkrát jsme zachytili XBB.1 a třikrát XBB,“ upřesnila Jiřincová.