Cestovat zpět v čase by se dalo výborně třeba v termálních lázních Velké Losiny, které patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně a existují již víc než 460 let. První zmínka o lázních pochází z roku 1562 a o jejich rozvoj se postarali Žerotínové, tehdejší majitelé panství, a později Lichtenštejnové, kteří Velké Losiny od Žerotínů na počátku 19. století odkoupili a přispěli k dalšímu rozšiřování lázeňského areálu. Po roce 1948 se hlavní náplní velkolosinských lázní stala léčba dětské obrny a plicních onemocnění u dětí.

A jak je to dnes? Pomocí místních přírodních pramenů s vysokým obsahem síry se tu léčí nemoci pohybového aparátu, kožní, neurologické, onkologické a oběhové choroby.

Pověst o sirných pramenech

Termální voda z přírodních léčivých pramenů vyvěrajících ve Velkých Losinách patří mezi nejkvalitnější sirné termální vody v České republice. Je unikátní především díky velkému množství sirných sloučenin, minerálů a dalších prvků důležitých pro lidské zdraví.

Jan Procházka je dnes v poměrně dobré kondici.
Jak dát poškozené plíce po covidu do pořádku? Příběh muže, kterému pomohly lázně

K objevení účinků zdejších přírodních sirných pramenů se vztahuje lidová pověst, zaznamenaná v polovině 16. století Tomášem Jordánem z Klausenburku, lékařem a balneologem, který zkoumal účinky pramenů a minerálních vod na území Moravy.

Může za to kůň

„Sedlák nějaký churavého koně, hubeného a od vředů a prašivosti již téměř uschlého vyhnal, neb se mu nevidělo jeho déle v domě chovati a trpěti, aby se jiní od něho nakazili, anobrž i píce jemu již dáváno nebylo. A proto ten kůň jsa tu na louky blízké vyhnán, náhodou přišel do té hlubiny neb louže, a tu upadl, a tři dni ležel, až potom pomocí té vody, váleti se v tom blátě počal, potom ven vyskočil a na těch lukách se pasa, po kolikás málo dnech, napiv se snad (jakž k pravdě podobné jest) také té vody, kůže nové nabyl a prašivosti pozbyl. A jsa tak uzdraven, v nenadále, neb již domnění bylo, že jest ode psův a zvěří roztrhán a sežrán, již vděčnejší host, k svému starému pánu se navrátil. Odtud té vody užívati se počalo," je popsána pověst na webu termaly-losiny.cz.

Zvyšující se ceny energií ovlivňují i lázně, omezováním klientů to ale řešit nechtějí
Konec proplácení lázní pojišťovnou? Šetřit se bude, ale ne na pacientech

Hlavní lázeňská sezóna sice skončila, ale návštěva termálních lázních je ideální i v zimním období. Řada chronických potíží, včetně těch kožních se navíc v zimě dost zhoršuje. To dobře vědí pacienti s lupénkou či atopický ekzém. I proto si lidé z návštěvy lázní vozili domů termální vodu načepovanou do lahví z léčivých pramenů.

A děje se to i dnes. Nyní mohou pacienti s kožními onemocněními využívat i dermokosmetiku Thermelove, která jako hlavní složku obsahuje právě termální vodu z Velkých Losin, a byla vyvinuta ve spolupráci s místními zkušenými dermatology. Kosmetika má ještě jednu výhodu. Voda čepovaná přímo z pramenů do lahví nemá dlouhou trvanlivost, zatímco třeba termální voda ve spreji díky moderním výrobním postupům vydrží dlouho.