Epilepsie mi změnila život od základů. Začal jsem si jinak vážit života a kompletně ho změnil. Přestal jsem pít, kouřit, začal postupně sportovat a dodržovat denní režim. Také jsem začal daleko více chápat svoji ženu Báru, která rovněž žije s epilepsií. Před záchvatem jsem úplně nerozuměl její únavě, náladovosti a dalším věcem, které se s epilepsií pojí. A co víc, díky této zkušenosti jsem si splnil jeden z mých největších snů a stal jsem se učitelem,“ vypráví dnes třicetiletý Michal, který je nadšeným sportovcem a také tátou 1,5ročního syna Matěje.

Michal má štěstí, kvůli epilepsii ho nediskriminují

Povolání učitele je poměrně náročný obor, nese s sebou velkou míru zodpovědnosti. Proto Michal hned při přijímacím pohovoru na pražskou ScioŠkolu nic nezakrýval. Byl přesvědčený, že pokud škole půjde o něj a jeho schopnosti, nebude nemoc překážkou. A vyplatilo se to.

Epilepsie je po cévních mozkových příhodách nejčastějším závažným neurologickým onemocněním.
Nebezpečné záchvaty, ztráty vědomí. Epilepsie je komplikace na celý život

„Poté, co jsem na pohovoru oznámil, že mám epilepsii, mě překvapili otázkou: „A jak ti můžeme pomoci, aby ses u nás cítil bezpečně?“ Bylo to velmi milé a osvobozující,“ vzpomíná Michal a dodává: „Bohužel ale znám z doslechu případy, kde lidé kvůli epilepsii diskriminováni jsou. Například na pracovištích, kde na jejich diagnózu nikdo nebere ohled a v horších případech se zaměstnance chtějí zbavit, protože pro ně není pohodlný. Kladou mu v práci takové překážky, že radši sám odejde.“

Epilepsie není vůbec vidět

Když Michal prodělal před pěti lety svůj první epileptický záchvat, pochopil víc, jak se s touto nemocí žije jeho manželce. Společnost E spustila na téma epilepsie osvětovou kampaň.Když Michal prodělal před pěti lety svůj první epileptický záchvat, pochopil víc, jak se s touto nemocí žije jeho manželce. Společnost E spustila na téma epilepsie osvětovou kampaň.Zdroj: Se svolením Společnosti EEpilepsie není na první pohled vidět, stejně jako obtíže, které lidem přináší do života.

„Ve Společnosti E je pomáháme mírnit, což se týká i pociťované diskriminace a stigmatizace lidí s epilepsií. I přes osvětu a vzdělávání lidé s epilepsií naráží na bariéry, které jim jejich život komplikují. Setkávají se s tím, že se k nim druzí chovají jinak, než k ostatním. Nejčastěji se to děje v zaměstnání, ve školách, při volnočasových aktivitách a v mezilidských vztazích,“ říká Alena Červenková, ředitelka Společnosti E, organizace, zaměřené na pomoc a podporu lidem s epilepsií a jejich blízkým.

Podcast Společnosti E - Proč mohou osoby s epilepsi potřebovat pomoc či podporu?

Zdroj: Youtube

Na 30. září připadá Národní den epilepsie. Už od začátku týdne k němu Společnost E spustila na Facebooku a Instagramu mediální kampaň: "Týden života člověka s epilepsií"

Když o vaší nemoci nevědí, nepochopí vás

Michal samozřejmě kvůli své nemoci určitá omezení pociťuje, i když si je zprvu nechtěl připustit. Největší překážkou jsou pro něj častá únava a nedostatek energie, kterou by chtěl do práce vložit.

Lilly z Kaznějova na Plzeňsku trpí vážným onemocněním.  Foto: archiv rodiny
Žádné koupání, žádné velké oslavy. Vše může Lilly ublížit

„Musím víc odpočívat a dbát na dostatek spánku. Mí kolegové mi však od začátku vycházejí vstříc. Mám trochu jiný režim než ostatní, například nesloužím noční směny na školních zájezdech. V případě potřeby se domlouváme i na záskoku. Ale není to jenom o mně, když potřebuje jiný kolega, rád za něj hodinu převezmu,“ usmívá se Michal a dodává vzkaz pro všechny lidi, kteří mají stejnou nemoc, jako on: „Nebojte se o epilepsii mluvit. S kýmkoliv – s rodinou, přáteli, kolegy. Protože pokud někdo o vašem problému neví, nikdy vás nemůže pochopit.“