Marie se proto poptávala kamarádek, co jiného by mohlo fungovat. Dostala doporučení, aby použila jakoukoliv mastičku, hlavně aby byla mastná co nejvíce. A toto byl přitom ten nejméně bizární recept lidového léčitelství.

Mezi lidmi se tradují i další absurdní návody na hojení: třeba udělat zábal z droždí nebo z kopřiv. Také se doporučuje použít psí sliny – pejsci si přeci své rány vždy olížou a ony se zahojí! Lékaři nad tím kroutí hlavou, protože nic z toho hojení nezajistí, spíš naopak.

„Důvodů, proč se rány špatně hojí, je několik. Jedná se o nedostatečnou hygienu v oblasti rány, neodstranění povlaku z rány nebo například nález bakterií v ráně. Příčinou chronických ran je ale i časté, nebo naopak méně časté převazování,“ vysvětluje manažer Center hojení chronických ran EUC David Škarda.

Všem pacientům doporučuje, aby před lidovým léčitelstvím dali přednost odborné pomoci ve specializovaných centrech.

Déle než čtyři týdny

Centrum hojení chronických ran je specializované pracoviště, které se zabývá problematikou hojení ran, které obvykle vyžadují léčbu a péči delší než čtyři týdny. Jedná se především o bércové vředy, dekubity, defekty typu papírové kůže, rány po operacích nebo po radioterapeutické léčbě.

„Pro úspěšné zhojení takové rány je velmi důležité odhalit její příčinu. I proto je nezbytná komplexní mezioborová spolupráce našich specialistů,“ říká Škarda.

Jak vznikají bércové vředy a jaká je prevence:

Zdroj: Youtube

Spolupráce napříč lékařskými obory dokáže optimálně nastavit nejen léčbu samotné rány, ale i přidružených faktorů, kvůli kterým rána vznikla. „Dbáme na to, aby se paralelně řešila léčba primárního onemocnění a léčba rány,“ říká lékař Daniel Mahovský, garant Centra hojení chronických ran EUC Kliniky České Budějovice, které bylo nedávno nově otevřeno a v kraji se jako jediné zaměřuje na mezioborovou spolupráci v rámci jednoho zdravotnického zařízení.

Rána plná bakterií

O možnosti hledat pomoc ve specializovaném centru se nakonec dozvěděla i paní Marie a využila ji. Z dlouho se nehojících vředů měla totiž strach i proto, že se deset let léčí s ischemickou chorobou srdeční. Bála se proto případných zdravotních komplikací.

Ilustrační snímek
Nehojící se rána přináší izolaci. Pacientům se dostane více pomoci

Při první prohlídce v Centru hojení chronických ran EUC provedli lékaři komplexní vyšetření klinického stavu paní Marie, udělali samozřejmě i stěr z rány na bakteriologické vyšetření. To prokázalo silnou kolonizaci bakteriemi. Rána měla velikost 12x8 cm, byla nepravidelného tvaru, s patrným povlakem, nekrotickým ložiskem a zapáchala.

Domácí oplachování vodou bylo na toto opravdu neúčinné.

Antibiotika a vlhké krytí

„Pacientce jsme nastavili antibiotickou terapii a zahájili léčbu převazovým materiálem z oblasti speciálního vlhkého krytí. Personál centra s pacientkou intenzivně spolupracoval včetně důsledného poučení, jak se o ránu starat. Paní Marie docházela do centra třikrát týdně na terapii a převaz. Díky tomu, že dodržovala nastavený léčebný plán, jí po čtyřech měsících léčby v EUC začal doslova nový život,“ dodává David Škarda.

Jak se hojí rány? Svůj názor má Vědecké kladivo:

Zdroj: Youtube

Do Centra hojení ran pacienti přicházejí na doporučení lékaře – nejčastěji z nemocnic nebo chirurgických ambulancí. Na vyšetření se ale mohou objednat, i když se rozhodnou sami. Léčba je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.