Trápí vás v chladném období suché a popraskané ruce? Nízké venkovní teploty, nedostatek vlhkosti ve vzduchu, ale i přetopené domovy v kombinaci s nedostatečnou hydratací často vedou k rychlému odpařování vody z pokožky.

O tom je přesvědčen i kožní lékař Shari Marchbein, který pro New York Post řekl: „Jednou z nejčastějších stížností, které od svých pacientů slýchávám během zimních měsíců, je svědění, které je častým důsledkem velmi suché kůže.“ Podle uvedených statistik trpí takzvaným „zimním kožním syndromem“ až tři ze čtyř lidí.

Studené nohy a ruce se nevyplácí podceňovat, mohou být příčinou vážných chorob.
Máte stále studené nohy a ruce? Příčina může být vážná. Hrozí i amputace

Dehydratované ruce mají sklony k zarudnutí, popraskání, šupinatění, ale i podráždění, které nás obtěžuje ve dne i v noci. Jak se ale v zimě popraskané kůži vyhnout a jak dlouho trvá léčba, když už kůže popraskaná je, anebo dokonce krvácí?

Horká sprcha vše zhoršuje

V zimním období lidé mají často tendenci vyhledávat ještě více tepla než obvykle. Více si doma topí a velká část z nich přiznává, že si v zimě dopřává horkou sprchu. To ovšem není zrovna ten nejlepší nápad, protože horká voda podrážděnou pokožku ještě více vysušuje a poškozuje. Volte proto raději mírně teplou sprchu a ruce poté dobře promažte hydratačním krémem.

Jak si vyrobit krém na suché ruce? Radí Kutil Adam:

Zdroj: Youtube

Bez rukavic ani ránu

Tuhé mrazy, silný vítr a nepříznivé podzimní i zimní podmínky mohou rozpoutat na vašich rukách doslova kožní peklo. Kdo měl s popraskanými dlaněmi i konečky prstů někdy tu čest, potvrdí, že je to omračující bolest, která vás nenechá myslet na nic jiného. Nenechte proto nepříznivé podmínky na své ruce vůbec zaútočit a ven nevycházejte bez rukavic.

Doma pak nezapomeňte používat gumové rukavice při úklidu a mytí nádobí. I dlouhodobé vystavování vodě může ruce vysušovat a smývat z nich přirozené oleje obsažené v kůži, jak tvrdí například medicalnewstoday.com.

Neošetřená suchá kůže na nohou je známkou počínajícího problému.
Když popraskané paty znemožňují chůzi. Odborníci radí krémy, babičky zase banán

Zásadním problémem je nedostatečná hydratace pokožky, proto je potřeba ji nejen chránit, ale především hydratovat. Dermatoložka Ellen Marmurová doporučuje na webu webmd.com hydratovat pokožku dřív, než se objeví první známky podrážděné kůže.

„Nanášet hydratační krém jednou denně je však nedostatečné a ochrání vás zhruba na pět minut,“ myslí si lékařka, podle které zajistí nepřetržitou ochranu minimálně pět až šest aplikací denně.

Lidé s extrémně suchou pokožkou, jež má tendence k šupinatění a praskání, mohou zkusit ošetření přes noc, které je velmi intenzivní a funguje skutečně rychle. Jenna Fletcherová ve svém článku na medicalnewstoday.com píše, že „ideálním postupem je nanést velké množství hydratačního krému nebo mléka a následně na ruce nasadit čisté ponožky, rukavice či palčáky, které zvládnou udržet hydratační krém v kontaktu s pokožkou celou noc.“

Zkuste ovesnou koupel 

Pomoci mohou i různé hydratační koupele, které lze připravit z ingrediencí, které máte běžně doma. Jednou z nich je podle webmd.com hydratační koupel z ovsa, která má schopnost zadržovat vlhkost, zmírňovat záněty, ale i vytvářet ochrannou bariéru a suchým popraskaným rukám poskytnout pomoc.

Koupel v ovesných vločkách

Ovesné vločky rozmixujte v kuchyňském robotu a smíchejte s vodou a rostlinným olejem. Ruce do směsi namočte na čtvrt hodiny, poté omyjte, lehce osušte a hydratujte krémem. Podobně funguje i koupel rukou v mléce.

Nejlepším krémem na popraskané ruce je jakýkoliv hydratační, který vaše ruce bude vyživovat. Pozadu však nezůstává ani kosmetická vazelína, která slouží k intenzivnímu promaštění a péči o popraskanou a suchou pokožku rukou. V zimním období je tudíž dobrou volbou, jelikož chrání pokožku rovněž před mrazem a větrem.

Dermatolog Samer Jaber, který je zakladatelem Washington Square Dermatology v New Yorku, je přesvědčen, že když problémy přesáhnou určitou hranici, je obtížné rozpoznat, zda máte „jen“ popraskané ruce, nebo zda jde o vážnější kožní onemocnění.

Léčivky se k péči o zevnějšek používají odpradávna.
Růžová voda či břečťanový olej. Správné bylinky dokážou s pokožkou dělat divy

„Suché popraskané ruce a ekzém mohou vypadat velice podobně. Pokud však jde o ekzém, může to dojít až tak daleko, že vám trhliny na kůži začnou krvácet či mokvat a i obyčejné mytí rukou se pro vás může stát utrpením,“ vysvětluje lékař.

Pokud navíc vaše kůže do tří až čtyř dnů nezareaguje na opakované hydratování, doporučuje Samer Jaber zvážit návštěvu dermatologa, který pomůže stanovit diagnózu a tím pádem i efektivní léčbu.