Dvoudenní školení se bude konat 16. a 17. října a zdravotníci se během něj dozvědí, jak rozpoznávat příznaky začínající agresivity nebo jak se co nejúčinněji bránit fyzickému napadení.

S verbálními útoky se zdravotníci Šumperské nemocnice setkávají téměř denně. Bohužel ale roste i počet fyzických útoků. Zdravotníci ve službě již čelili úderům pěstí, plivancům i kopání.

„Fyzických útoků v poslední době přibývá. Loni jsme zaznamenali dvanáct takových napadení,“ řekla vedoucí sestra centrálního příjmu Alena Poláchová.

Právě zaměstnanci centrálního příjmu Šumperské nemocnice se agresivními pacienty setkávají nejčastěji, a to společně s personálem oddělení intenzivní péče (ARIP), chirurgie a interního oddělení.

„Loni ale například psychicky nemocný pacient poranil infuzním stojanem dva zdravotníky na neurologickém oddělení. Způsobil jim pohmoždění rukou a krku,“ doplnila manažerka kvality nemocnice Martina Klimková.

Odborné semináře, ve kterých se zdravotníci učí, jak se agresivním pacientům bránit, pořádá nemocnice pravidelně. Nemocniční personál školí vždy odborný lektor Nejpočetnější skupinu problematických pacientů tvoří mladší jedinci, kteří se dostanou na ošetření pod vlivem alkoholu či drog. Jejich agresivita bývá výrazně nebezpečnější.

Další skupinou jsou pak pacienti s psychiatrickou diagnózou. Útoky jsou zaznamenávány i od příbuzných či dalších osob doprovázejících pacienty. Kvůli nezvládnutelným pacientům slouží přes noc v pátek a v sobotu na centrálním příjmu pracovník bezpečnostní agentury.