„Do akce bylo nasazeno celkem jednačtyřicet policistů a patnáct služebních vozidel. Byly kontrolovány ubytovací zařízení, restaurace, herny a místa, která si policisté předem vytipovali. Zároveň prováděli kontroly na silnicích se stejným zaměřením,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Z jedenácti zadržených osob se jednalo o tři muže, kteří nenastoupili do výkonu trestu, na další tři byl vydán příkaz k zatčení.

„Jedna osoba byla v pátrání pro zjištění jejího pobytu. Také byl zadržen jeden chovanec výchovného ústavu pro mládež na útěku a byly předvedeny tři osoby podezřelé z protiprávního jednání,“ dodal mluvčí policie. Podobné rozsáhlejší akce jako „Úklid“ policisté podnikají několikrát do roka.

Jen za loňský rok policie v okrese Šumperk pátrala po více než pěti stech lidech, najít se jim podařilo 431 osob. Dostat se na seznam hledaných osob může být jednoduché, ne vždy se jedná o zločince.

„Lidé, kteří se ocitnou v policejní databázi, mohou být hledaní, protože se nevyskytují v místě trvalého bydliště a policisté je potřebují kontaktovat. Následuje takzvané pátrání po pobytu. Důvodem může být svědectví, podání vysvětlení, doručení důležité obsílky,“ vysvětlil Miloslav Svatoň.

V policejní databázi, která je společná i pro okolní země, mohou některá jména mohou figurovat i řadu let. Jako například více pátrání po jednom muži ze Šumperku bylo vyhlášeno v roce 1992, odvoláno bylo teprve nedávno. Muž byl v zahraničí.

Zcela zvláštní kategorií jsou chovanci výchovných ústavů, jejichž útěky zaměstnávají policisty často.

„Loni policisté pátrali po 96 chovancích na útěku, najít se jich podařilo 91. Během letošního ledna se jednalo o 25 nezletilců, zatím jich zůstává na útěku dvanáct,“ konstatoval mluvčí policie.

Databáze všech hledaných či pohřešovaných osob je přístupná na internetových stránkách ministerstva vnitra. V současné době v ní z šumperského okresu figuruje jednadvacet mužů a deset žen.