Mladá žena odmítla hned loni v listopadu, kdy se případ začal u Krajského soudu v Olomouci projednávat, vypovídat o tom, jak a proč na svého druha předloni v prosinci zaútočila. Většina svědků, kteří od té doby u soudu jejich soužití popisovali, se ale shodovala v tom, že se jednalo o vztah, kde o slovní i fyzické konflikty nebyla nouze.

Potvrdila to také žena, která u sebe nechala pětadvacetiletou matku s dvouletým synem dočasně bydlet. K ní se mladá žena uchýlila poté, co odešla od otce dítěte. Původně u ní měla zůstat dva týdny, ale zdržela se déle. „Její druh k nám do bytu často chodil, navštěvoval ale spíše syna než ji. Většinou na hádky a konflikty došlo, když si vzal k sobě dítě a ona vyrazila za známými a popíjela. V ten večer, kdy ho měla napadnout, řekla, že se stalo něco hrozného a že bývalý partner skončil v nemocnici," předčítal z výpovědi ženy, která se nyní dlouhodobě zdržuje v zahraničí, předseda senátu.

Při výslechu v přípravném řízení na policii tehdy bytná popisovala, že podrobnosti o tom, co se vlastně tehdy stalo, jí obžalovaná neprozradila. Pozastavovala se ale nad tím, že od té doby v domácnosti, kterou spolu sdílely, marně hledá černý kuchyňský nůž s deset centimetrů dlouhou čepelí. Tehdy ještě netušila, že právě po něm obžalovaná po hádce sáhla a pak s ním pronásledovala expartnera až na ulici, kde ho měla bodnout do hrudníku.

V jednací síni vypovídala také soudní znalkyně z oboru genetika. Popisovala, že krevní a biologické stopy nalezené na oblečení a dalších předmětech zajištěných policií patří jednoznačně poškozenému muži. Poté měl být čten znalecký posudek z oboru lékařství. V něm se jiná znalkyně vyjadřovala k rozsahu a závažnosti zranění, která mladý muž po útoku nožem utrpěl. Obžalovaná ale trvala na tom, aby byla znalkyně předvolaná k podání znaleckého posudku osobně. Hlavní líčení proto bylo odročeno na začátek dubna.

Rodiče, sousedé a přátelé mladého páru se shodovali v tom, že hádky a bitky u nich byly na denním pořádku a oba často mívali po těle modřiny. Podle znalců obžalovaná netrpí žádnou duševní poruchou, je však závislá na alkoholu a lécích. Sama si to však odmítá přiznat. Bývalému partnerovi měla způsobit vážné zranění, které ho bezprostředně ohrožovalo na životě. Znalci s jistotou vyloučili, že by mohlo vzniknout pádem na nůž, jak tvrdil poškozený své matce.

Pětadvacetiletá žena z Hanušovic se měla ve večerních hodinách 14. prosince 2012 po hádce za druhem rozběhnout s nožem v ruce. Dostihla ho až na ulici, když se k ní otočil čelem, tak ho bodla do levé strany hrudníku. Muž podstoupil operaci a byl hospitalizován v nemocnici. Mladé ženě hrozí za pokus o vraždu deset až osmnáct let vězení.