Zdravotní pojišťovně navíc musí zaplatit padesát tisíc jako náhradu škody.

Incident se odehrál 20. dubna loňského roku v Jindřichově. Oba muži spolu popíjeli a nad ránem se poblíž autobusové zastávky pohádali. Poškozený tehdy třiadvacetiletý mladík Miku udeřil pěstí do břicha. Ten vytáhl z rukávu zavírací nůž a muže třikrát bodl zepředu do hrudníku. To mu však bylo stále málo a svou oběť pobodal i na zádech a na břichu. Obžalovaný pak nechal zraněného v tratolišti krve a dal se na útěk.

Policisté ihned na jeho stopu nasadili služebního psa. Devítiletý vlčák nakonec policisty nasměroval k železniční zastávce, kde se muž skrýval. „Poranění přímo ohrožovala životně důležité orgány napadeného. „V době zadržení byl pachatel pod vlivem alkoholu,“ uvedla tehdy mluvčí Severomoravské krajské policejní správy Soňa Štětínská. Mladík měl velké štěstí, vražedný útok přežil.

Případem se již v dubnu letošního roku zabýval Krajský soud v Olomouci. Obžalovaný Mika se ale proti jedenáctiletému rozsudku ohradil s tím, že soud vyslechnul svědkyni, která nebyla příliš důvěryhodná. Mika navíc namítal, že žena, která byla u napadení přítomná, mohla sama Válka pobodat.

„Ohrazoval se tím, že žena byla závislá na drogách nebo na alkoholu a vypovídala křivě. Tato námitka obžalovaného se ale zamítá. Krajský soud totiž ve svém rozhodnutí nepochybil, není důvod výpovědi nevěřit,“ vysvětlil předseda senátu Jaroslav Zbožínek.

Obžalovaný již během hlavního líčení uvedl, že nůž nosí u sebe v rukávu. Navíc se na jeho oděvu zachovaly i stopy krve pobodaného muže.

Jiří Mika má za sebou bohatou trestní minulost. Krom toho, že neplatí povinnou výživu na vlastní děti, měl již několikrát sklony k řešení osobních problémů násilnou cestou. „Trest při horní hranici trestné sazby je proto přiměřený případu i osobě obžalovaného,“ vysvětlil soudce.

Napadenému pak doporučil, aby se s osmdesátitisícovým nárokem na náhradu škody obrátil na řízení ve věcech občanskoprávních. „Je ale otázkou, zda je vůbec reálné, aby vám tento člověk, který neplatí ani na vlastní děti, vůbec kdy zaplatil,“ podotknul.

Michaela Michalcová a Hana Kubová