Ta podle obžaloby v letech 2005 až 2015 zpronevěřila v městské firmě 3,8 milionu korun.

Kauza tak nabrala zásadní obrat. Okresní soud v Šumperku letos v březnu totiž uložil Martině Vařákové tříletý podmínečný trest.

Kromě Vařákové se ale ke krajskému soudu odvolal i státní zástupce, kterému se podmínka zdála nedostatečná a požadoval přísnější postih.

Krajský soud kauzu řešil ve čtvrtek 14. září. Rozsudek první instance kraj zrušil a Vařákovou nyní posílá na tři roky za mříže.

Proti verdiktu už není možnost odvolání a jediným mimořádným opravným prostředkem je dovolání k nejvyššímu soudu.

"Nepřiměřeně mírný trest"

„Podmínečný trest byl nepřiměřeně mírný,“ odůvodnil rozsudek předseda senátu krajského soudu Aleš Rýznar.

Podle obžaloby bývalá pokladní vyváděla větší finanční částky z městské firmy od roku 2005 do roku 2015, celkem šlo o více než 3,8 milion korun. Jednalo se o takzvané dvojí platby.

Dodavatelské firmy dostaly od PMŠ peníze za faktury převodem na účet, ale pak ještě zaměstnankyně stejnou částku vyzvedla z pokladny a tu si ponechala.

Stejně tak si podle žalobce přisvojila několik vratných kaucí. Jednalo se vždy o vyšší částky, které firmy skládaly v hotovosti, peníze ale do pokladny vůbec nedoputovaly.

Krajský soud konstatoval, že vina byla jasně prokázána a na straně obžalované je několik přitěžujících okolností, včetně té, že vinu nikdy nedoznala. (hak)

Více najdete v pátečním tištěném vydání Šumperského a jesenického deníku