Muž z Přerovska si většinou vybíral herny a bary, obsluhu ohrožoval maketou zbraně a i přesto, že to myslel vážně, ji uklidňoval, že jí neublíží. Vystupoval prý slušně, klidně a přepadeným obvykle vykal.

Kriminalisté jej zatkli v pondělí večer v bytě nedaleko Šternberka. Teď mu hrozí vězení od dvou až do deseti let.

Dopadený lupič má podle policistů na kontě dvojnásobné přepadení herny v ulici 8. května, herny v Komenského ulici, barů v Mlýnské ulici, na třídě Svobody a na třídě Míru, benzínových pump v Přerovské ulici a u Ferony na výpadovce na Lipník.

Všechny loupeže se odehrály během posledních dvou měsíců, do první akce se lupič pustil 8. prosince v baru v Mlýnské ulici, poslední "štací" byla 2. února benzinka u ferony.

„Od 8. prosince loňského roku až do 8. února jsme v Olomouci zaznamenali zhruba ve čtrnácti případech přepadení různých institucí, jakou jsou bary, noční herny, banka, pošta, benzinové čerpací stanice. Podle prvotního popisu poškozených jsme nevycházeli z hypotézy, že by se mělo jednat o jednoho pachatele,“ řekl olomoucký kriminalista Jiří Musil.

Některé detaily ale nakonec kriminalisty nasměrovaly k jednomu pachateli.

„Jde o pětatřicetiletého muže z Přerovska, jehož motivem bylo řešení své tíživé finanční situace, neměl peníze. Vyvozujeme to z toho, jak jsme zjistili, že je u nás vedený pro zanedbání povinné výživy, dopustil se například úvěrového podvodu,“ informoval Musil.

Peníze všechny utratil

Při přepadení mladý muž používal makety zbraní, ke svým obětem však nebyl hrubý.

„Přistupoval k nim, jako kdyby se omlouval, že mu nic jiného nezbývá. Kromě výzvy, že to je přepadení, že to myslí vážně a že má zbraň, se je několikrát snažil verbálně nějak uklidnit. Že to sice myslí vážně, ale že jim nechce ublížit. Kromě pohrůžky zbraní neužil jiné násilí,“ informoval kriminalista.

Podle policie si pak většinou vybíral noční hodinu a celkem si „vydělal“ asi dvě stě sedmdesát tisíc korun.

„Okruh podezřelých osob se pomalu začal ztenčovat, až z prostředí vyplynula jediná osoba, která byla důvodně podezřelá. Stáhla se do ústranní a v pondělí 8. února se nám ji podařilo zadržet v bytě nedaleko Šternberka ve večerních hodinách. Následně byla obviněna z trestného činu kvalifikovaného jako loupež. Pachatel s námi spolupracoval a pod tíhou důkazů, se podařilo jej usvědčit,“ objasnil kriminalista.

Když policisté muže zatýkali, neměl u sebe z loupeží vůbec nic, jen to co měl na sobě. Stejně jako se po přepadení okamžitě zbavoval makety zbraně, zahazoval i oblečení. Peníze stačil utratit.

„Je podaný návrh na vazbu a je v tuto chvíli u soudce, kde se rozhoduje o vazebním trestním stíhání,“ pokračoval.

Při pátrání policisté navštívili pětaosmdesát heren, některé i opakovaně, celkem je prošli čtyřiadevadesát­krát. Na akci se podílelo sto čtyřicet tři uniformovaných policistů, zkontrolovali tři sta šestnáct osob.