Během tří let přepadl s pistolí v ruce pět poboček Komerční banky na různých místech Moravy. Odnesl si jeden a půl milionu korun. Dohnalovi 26. května Vrchní soud v Olomouci vyměřil devítileté vězení.

Potvrdil tak březnový verdikt olomouckého krajského soudu, proti němuž se odsouzený odvolal.

Dohnal od října 2006 přepadl s textilním návlekem na obličeji pobočky Komerční banky v Holešově, Uničově, Lipníku nad Bečvou, Odrách a Mohelnici. Právě při posledním podniku jej policisté zatkli. Lupiči se totiž přilepila smůla na paty. Když se zbraní v ruce vtrhnul do malé banky v Mohelnici, kromě zaměstnanců se zde nacházel jediný klient. A to byl policista, který si ve svém volnu v u přepážky vyřizoval své záležitosti.

Policista neváhal a vyrazil za lupičem. Zakuklenec ho přitom ohrožoval zbraní. Ihned zalarmoval své kolegy ve službě a předal jim číslo registrační značky pachatelova vozu. Policisté si pak Dohnala přijeli vyzvednout do bytu ve Šternberku.

Dohnal pak šel na tři roky do vězení. Tento trest si v současné odpykává, ale v průběhu dalšího vyšetřování vyšlo najevo, že má na svědomí také další čtyři loupežná přepadení.

Dohnal měl osvědčený postup. Maskovaný vstoupil do banky, na obsluhu mířil střelnou zbraní a s vysvětlením, že je v tíživé životní situaci, ji požádal o vydání peněz.

Proč si vybíral právě pobočky Komerční banky? Podle něj z vlastní zkušenosti věděl, že v nich není ozbrojená ostraha. Trestnímu senátu pak vysvětloval, že k loupežím jej donutila neúnosná finanční situace, dluhy a obliba v hazardních hrách.

„Neměl jsem v úmyslu nikomu ublížit. Schválně jsem si koupil pistole, které měly certifikát znehodnocení a jejich hlaveň byla zalitá, takže z nich nešlo vystřelit,“ hájil se s tím, že pokud mělo dojít k nějaké vyhrocené situaci, byl připravený se vzdát.

Dohnalovi se devítileté vězení, které mu vyměřil krajský soud, zdálo příliš dlouhé, a proto se odvolal.

„Tento trest považujeme za velice přísný a nepřiměřený,“ vysvětlil jeho obhájce Ivo Kráčmar. Podotknul, že trest by podle něj neměl trvat dlouho, aby Dohnal mohl co nejrychleji navázat na život, který zná.

„Nečekám mírný trest, ale nejsem bezcitný gangster, který by se vyžíval v loupení. Pro mě a moji manželku bude důležitý každý měsíc. Třicet let jsem žil jako slušný člověk, umím to. Až mě pustí z vězení, budu tak žít zase,“ prohlásil včera Dohnal.

Předseda soudního senátu Petr Angyalossy míní, že trest je přísnější, nikoli však nepřiměřený. „Je třeba si uvědomit, že ačkoli pachatel cítí lítost, nelze to brát jako polehčující okolnost. Má za sebou pět loupežných přepadení se zbraní. Způsobil škodu za jeden a půl milionu korun. Je veliké štěstí, že ani jedna z přepadených žen neutrpěla posttraumatickou poruchu,“ vysvětlil Angyalossy.

Znalci z oboru psychiatrie se shodli na tom, že pachatel má velkou šanci na úspěšné začlenění do společnosti. Právě kladné stránky jeho osobnosti rozhodly o tom, že trest odnětí svobody bude vykonávat pouze ve věznici s ostrahou, nikoli v nejpřísnějším vězení.

Rozsudek vrchního soudu je pravomocný. Obžalovaný se prostřednictvím svého obhájce může do dvou měsíců dovolat k Nejvyššímu soudu.

Michaela Michalcová a Hana Kubová