Soudy mohou k tomuto trestu sáhnout v případech, že se jedná o nedbalostní trestný čin, nebo úmyslný delikt, za nějž je ovšem horní trestní sazba do pěti let. Smyslem je zachovat ekonomickou i sociální situaci odsouzeného, který pak například může hradit způsobenou škodu, ale tento trest také šetří náklady na provoz věznic.

„Šumperský okresní soud trest domácího vězení také v jednom případě uložil, ale při odvolacím řízení rozhodl krajský soud o zrušení tohoto trestu. Jednalo o muže, který byl k domácímu vězení odsouzen za majetkovou trestnou činnost, kterou způsobil větší škodu, krajský soud ale rozhodl o přísnějším postihu a uložil nepodmíněný trest odnětí svobody,“ vysvětlil František Klíč z Probační a mediační služby Šumperk.

Možnosti domácího vězení více využívá Okresní soud v Jeseníku, ne vždy ale odsouzení berou trest vážně. Například mladík, který se měl podle rozsudku zdržovat doma, opět kradl.

„Na tísňovou linku v půl deváté večer občan oznámil, že ve svém autě zaparkovaném v Uhelné, zadržel zloděje. Policisté zjistili, že mladík, u kterého dechová zkouška ukázala 1,38 promile, má jesenickým soudem uložen trest domácího vězení,“ uvedla mluvčí krajského policejního ředitelství Marta Vlachová.

Jak potvrdila Radka Popelková z Probační a mediační služby Jeseník, o dalším postihu mladíka bude rozhodovat soud.

Právě probační úředníci přicházejí s odsouzenými k tomuto alternativnímu trestu nejčastěji do styku. Nejdříve soudu předkládají stanovisko, zda je či není pro delikventa domácí vězení vhodný typ trestu. Jednou z podmínek je, aby odsouzený měl trvalé bydliště, kde se pak striktně musí v uvedené hodiny zdržovat.

„Dalším předpokladem je, aby měl stálý příjem, protože za výkon trestu odsouzený platí. Jedná se o částku 50 korun na den. Domácí vězení je ze zákona omezeno dobou od 20 hodiny večer do páté hodiny ráno a ve dnech volna svátků nepřetržitě, kdy se odsouzený se musí zdržovat ve vymezené části obydlí. Obydlím není myšlena například zahrada nebo garáž. Probační úředník pak provádí několikrát týdně kontroly,“ vysvětlil šumperský probační úředník František Klíč.

V budoucnosti se uvažuje, že by domácí vězni byli monitorování elektronicky.