„Loni jsme za celý rok vyměnili kolem čtrnácti tisíc kusů použitých jehel, letos jsme se na toto číslo dostali za první pololetí. Většinou se jedná o uživatele pervitinu, jehož výroba je možná z volně dostupných léků,“ sdělil vedoucí šumperského K – centra na pomoc drogově závislým Miloslav Kubíček.

Takzvaný výměnný program použitého zdravotnického materiálu provádí K – centrum jako prevenci proti přenosu infekčních chorob, zejména hepatitidy, což je nemoc častá u narkomanů. Pokud použité jehly končí na ulici, v trávě a v nejlepším případě v běžném komunálním odpadu, je vždy riziko, že se o ně někdo poraní. Podle Miloslava Kubíčka navíc roste počet uživatelů drog, kterým ještě nebylo ani patnáct let.

„Z prostředí našich klientů máme informace, z nichž můžeme usoudit, že se počet uživatelů pervitinu v poslední době zhruba zdvojnásobil a je mezi nimi hodně dětí. Ty ovšem našimi klienty zpravidla nejsou, protože měnit jehly za ně chodí jejich známí nebo rodinní příslušníci, kteří zároveň chtějí poradit,“ dodal Kubíček.

Pervitin je po marihuaně na Šumpersku nejrozšířenější drogou. K jeho výrobě se používá například Modafen nebo Nurofen. I když se policie spíš než na běžné uživatele soustředí na výrobce pervitinu, její úspěchy jsou zatím letos zanedbatelné. „Od počátku roku policie řešila v drogové oblasti pět přestupků. V této problematice je postup velmi náročný na čas, složité bývá také dokazování,“ vysvětlil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Někdy ovšem pomůže také náhoda. Například před několika měsíci hořelo v bytě panelového domu. Jak se později ukázalo, vznítila se právě varna pervitinu. Další varna byla nalezena při násilném vyklízení bytu mladíka, který delší dobu neplatil nájem.

Policie na vzrůstající počet narkomanů zareagovala před několika měsíci, kdy u řidičů začala používat testy na drogy. Že jsou drogy za volantem stejně nebezpečné jako alkohol, dokazuje poslední vážná nehoda na jaře, kterou zavinil zfetovaný mladík. S odcizenou Škodou Octavia narazil do stromu a těžce zranil spolujezdkyni, teprve sedmnáctiletou dívku.

Ještě tragičtější případ pamatují pracovníci šumperského K – centra. „Před několika lety se zabil klient, který byl těžce závislý na pervitinu. Spolu s ním v autě zahynula i jeho těhotná přítelkyně. Domníváme se, že v době nehody byl pod vlivem drog nebo měl abstinenční syndrom, což je za volantem stejně riskantní,“ řekl Kubíček.