„Dokazování v této věci poskytlo spolehlivý podklad pro spravedlivé rozhodnutí o vině a trestu stěžovatele. Obecné soudy vyvrátily přesvědčivě a procesně nezpochybnitelným postupem obhajobu obviněného, aniž by porušily jeho právo na spravedlivý proces a presumpci neviny,“ je uvedeno v usnesení senátu ústavního soudu.

Škorpil svou stížnost odůvodnil tím, že byl odsouzen na základě nepřímých důkazů. Ke svému činu se nikdy nepřiznal. Podle ústavních soudců ale o jeho vině svědčí shoda úlomků střel v hlavě oběti a speciálně upravených střel nalezených u Škorpila doma. Dalším důkazem jsou povýstřelové zplodiny na mužově ruce.

Ústavní soud navíc přihlédl k tomu, že Jiří Škorpil byl jediný, kdo měl k vraždě třiačtyřicetileté snachy motiv. S jeho synem byla totiž v rozvodovém řízení a Škorpilovi vadilo, že by se rodinný majetek dělil. Předmětem sváru mezi důchodcem a jeho snachou byla nemovitost, podle svědků Škorpil ženu několikrát zastrašoval a choval se k ní agresivně.

Zákeřná vražda se odehrála před třemi lety a policisté se jejím objasňováním zabývali několik měsíců. Škorpil si na svou snachu počkal v průchodu mezi panelovými domy a z bezprostřední blízkosti jí zastřelil ranou do hlavy. Matka dvou dětí na místě zemřela.

Rozhodování soudů nebylo jednoznačné, Krajský soud nejdříve Škorpila odsoudil, ale vrchní soud verdikt zrušil a opět krajskému soudu případ vrátil. Před rokem při novém projednávání případu krajský soud na základě dalších odborných expertíz původní trest potvrdil.

Související: Hanu Škorpilovou zavraždil v Temenici tchán