Poslední pokus o podvod se odehrál podle osvědčeného scénáře. U staršího muže, který procházel Revoluční ulicí, zastavilo auto, žena vedle řidiče se seniora ptala na cestu do nemocnice. Důchodce ve snaze pomoci nasedl do vozu, kde kromě řidiče seděla ještě další žena. Trojice pak důchodci ve voze sehrála přesvědčivé divadlo.
„Všichni na seniora působili věrohodným dojmem, tvrdili, že jedou do nemocnice za zraněným bratrem, který s kamionem havaroval u Mohelnice. Řidič pak předstíral telefonický hovor s lékařem, obě ženy pak začaly plakat a naříkat, údajně prý za operaci bratra mají platit 15 tisíc korun. Na seniora všichni činili obrovský psychický nátlak, pak ho požádali o půjčku,“ sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.
Důchodce s transakcí souhlasil a z domu si vyzvedl platební kartu. Pak ovšem zatelefonoval svému zeťovi, protože kartu při výběru z bankomatu neuměl použít. Když se starý pán se zeťem domluvil, že se setkají v bance, podvodníci se dali na ústup. Seniora požádali, aby vystoupil z auta a zmizeli.
Důchodce se pak vydal do banky, tam ale už na něj čekala jeho dcera, která se chystala pochybné půjčce zabránit a také později pokus o podvod nahlásila na tísňovou linku policie. Policisté po trojici pátrají.
Na Šumpersku se zdaleka nejedná o ojedinělý podvod, který byl zaměřen na seniory. Na důchodce se podvodníci zaměřují nejen v naší republice, ale i celé Evropě. Podle statistik se v Česku za devět měsíců letošního roku stalo oběťmi podvodníků, pachatelů krádeží a loupeží přes 5650 seniorů.
„Specifikou kriminality páchané na seniorech je využívání legend, pod kterými pachatelé vylákají od seniorů peníze, nebo se snaží zjistit, kde mají úspory uložené. V drtivé většině případů o své celoživotní úspory senioři přicházejí,“ uvedl ředitel pražského Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Jan Noga.
Velmi často pachatelé k podvodu využívají telefonu. Svou oběť si vytipují podle telefonního seznamu, většinou je navedou křestní jména. Například Anastázie, Antonie či Rozálie jsou jména, která se u mladších ročníků vyskytují spíše výjimečně. Pak už jen podvodníkům stačí vymyslet dojemný příběh, kterým starého člověka osloví. Například se vydávají za příbuzné, kteří jsou finanční tísni. Na Šumpersku již policisté řešili několik takových případů.