Požár, který se nakonec rozhořel skoro na dvou stovkách metrů čtverečných, zdolávaly čtyři hasičské jednotky. Život starého muže se ale již zachránit nepodařilo.
„Hasiči našli na požářišti již ohořelé tělo. Jen díky rychlému zásahu hasičů se oheň nerozšířil na přilehlý lesík,“ sdělila tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.
Jako první na místo přispěchal řidič projíždějícího vozu, který si ze silnice všiml, že na důchodci vzplály oděvy. Muže se snažil uhasit ručním hasicím přístrojem, který přinesl z nedalekého domu. Senior již ale nejevil známky života.
„Podle předběžného vyjádření lékařky záchranné služby byla příčinou smrti otrava kouřem a následné uhoření,“ řekl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.
Jak potvrdila mluvčí hasičů Hacsiková, výjezdy k podobným požárům jsou v tomto období časté. Většinou se ale obejdou bez zranění.
Za posledních patnáct let při vypalování při vypalování trávy uhořeli v celém Olomouckém kraji čtyři lidé. Podobný případ se například stal v roce 1999 poblíž Konice, kdy se oheň stal osudným dvaasedmdesátiletému muž.„Ve všech tragických případech se jednalo o osoby vyššího věku,“ podotkla Hacsiková.
Zákon vypalování trávy neumožňuje, povolené je pouze spalování. Ohněm lze likvidovat trávu nebo klestí shrabané na hromadě. „Porušení zákazu může být příčinou vzniku požáru s velkými škodami na majetku. Může se také jednat o ohrožení zdraví nebo životů občanů. Za přestupek v této oblasti lze uložit fyzické osobě pokutu do výše 25 tisíc korun. Pro firmy a podnikatele jsou sankce mnohem vyšší, mohou se vyšplhat až na půl milionu korun,“ upozornila Hacsiková.
Na zákaz a rizika vypalování upozorňují ve všech obcích také místní úřady i jednotky dobrovolných hasičů. „občany informujeme pravidelně, ale každý rok se najdou lidé, kteří si oheň založí. Bohužel, tentokrát to skončilo tragedií, jakou tady nepamatujeme,“ řekla starostka Jindřichova Arnoštka Krellerová.
Související článek: V Jindřichově zemřel muž při vypalování trávy