„Dítě je nyní hospitalizováno na dětském oddělení šumperské nemocnice s poraněním hlavy a krku. Domů bude chlapec propuštěn pravděpodobně příští týden po vytažení stehů,“ řekl mluvčí šumperské nemocnice Tomáš Želazko.

Nyní bude záležet na výsledcích testů, které provádí veterinář. „V těchto případech se odebírají u zvířete vzorky první a pátý den po pokousání. Pokud jsou negativní, dítě léčbu proti vzteklině absolvovat nemusí,“ vysvětlil veterinární lékař Petr Vitásek mladší ze Šumperka.

Případem se také zabývá šumperské policie „Policie zatím zjišťuje, zda nedošlo k protiprávnímu jednání,“ informoval mluvčí policie Miloslav Svatoň.

Podle důvěryhodného zdroje z Kopřivné, který si nepřál zveřejnit jméno, pokousaný chlapec žije v sociálně slabé rodině. Rodina bydlí v podnájmu a pes patřil původní majitelce bytu.. Pes s rodinou žil přibližně dva měsíce, celou dobu byl prý bezproblémový.

Jezevčík má třicet stehů

V posledních dnech se nejedná o jediný incident se psem, který se policie řeší. Na zábřežské policejní obvodní oddělení přišla 19. srpna oznámit dvaačtyřicetiletá majitelka jezevčíka, že jejího čtyřnožce napadl další pes.

„Žena uvedla, že při procházce podél řeky Desné měla svého psa na vodítku. Z pole ale vyběhl na volno puštěný kříženec, údajně bojového plemene, jezevčíkovi se zakousl do krku a cloumal s ním,“ popsal mluvčí šumperské policie Svatoň. Po rvačce jezevčík skončil u veterináře, jeho zranění si vyžádalo kolem třiceti stehů v oblasti krku a břicha.

Za volné pobíhání psů padaly pokuty

Šumperští městští strážníci se letos zabývali dvaačtyřiceti případy, kdy pejskař nechal své zvíře volně pobíhat.

„Pětadvaceti majitelům jsme udělili pokuty v celkové výši přes deset tisíc korun, patnáct případů jsme řešili domluvou a dva postoupili správnímu orgánu,“ uvedl zástupce ředitele šumperské Městské policie Martin Urbánek.

Policisté proto apelují na majitele psů, aby svým svěřencům věnovali pozornost, nenechávali je bez dozoru a měli je zabezpečené.

Agresivního psa policista zastřelil

Policisté na Šumpersku vzpomínají i na nepříjemné situace, kdy na agresivní zvíře museli použít zbraň. Loni v prosinci hlídku z Velkých Losin přivolal muž, na kterého z pozemku v Petrově nad Desnou zaútočili dva větší psi a jeden z nich ho kousl do ruky.

Když hlídka obhlížela dům majitele zvířat, kříženec vlčáka vyskočil dírou v plotě a chtěl se na policistu vrhnout. Ten se prvnímu útoku sice vyhnul, ale zuřivý pes ho napadal dál. Policista psa zastřelil.

Před velkými psy žena vylezla na strom

Losinští policisté pamatují i úsměvnější historky. Před časem jim řidič projíždějící mezi Losinami a Loučnou nad Desnou oznámil, že si všiml dívky na stromě, která se vyšplhala patrně ze strachu před dvěma velkými psy.

„Psi měli obojky a vodítka, policisté je odchytili a přivolali další služební vozidlo, aby je mohli odvézt. To byl ale problém, protože psi nechtěli do kufrů aut nastoupit. Policisté je museli za vodítka přivázat ke služebnímu autu a pomalu je odvést na obvodní oddělení. Tam si je přibližně po třech hodinách vyzvedla majitelka,“ popsal mluvčí policie Miloslav Svatoň.