Obviněný muž stavěl především na důvěřivosti klientů, o které se jako finanční poradce dříve staral. Aniž by jeho předchozí klienti cokoli tušili, dařilo se mu jejich jmény uzavírat prostřednictvím zástupců různých finančních společností spotřebitelné úvěry, případně zápůjčky.

Při sjednávání smluv měl předkládat kopie dokladů a dalších písemností, které zpravidla pod legendou nutnosti doplnění a aktualizace osobních údajů vyptal od předchozích klientů, kteří mu coby svému osobnímu finančnímu poradci důvěřovali. Svou roli sehrála ve většině případů i liknavost obchodních zástupců. Ačkoli měli povinnost se při sjednávání finančních produktů s klienty setkávat a ověřovat jejich totožnost, spokojili se se zasláním kopií dokladů a následně podepsaných smluv e-mailem.

Peníze nelegální cestou si muž opatřoval především kvůli dluhům, které vznikly z jeho touhy sázet.

„Nabyté peníze měl užít pro svou potřebu, a to zejména pro účely sázení na sportovní výsledky přes internet,“ uvedla policejní mluvčí Jiřina Vybíhalová.

Jen šumperští kriminalisté zdokumentovali přes tři desítky nelegálně uzavřených smluv. Na jejich základě muž postupně odčerpal téměř jeden a půl milionu korun. Obdobné trestné činnosti se však obviněný dopouštěl již dříve a pokračoval v ní i přes obvinění policií v sousedním Pardubickém kraji. Tam měl svou činností způsobit škodu za více než pět milionů korun.

Policie muže stíhá z podvodu a úvěrového podvodu. Vzhledem k okolnostem případu skončil ve vazbě. V případě odsouzení může pobýt za mřížemi až na osm let.