„Po důkladném a dlouhodobém prověření všech dokumentů a souvislostí nezjistili kriminalisté žádné protiprávní jednání v souvislosti s financováním stavby bazénu. Město nebylo poškozeno,“ informoval krajský policejní mluvčí Michal Pižurin.

Policisté si materiály týkající se bazénu odvezli loni 7. září z radnice a přímo ze stavby si navíc odvezli kopie stavebních deníků. Na čí popud se začala o bazén zajímat, policie nesdělila a neuvedla to ani teď. „Do spisu mohou nahlížet jen účastníci řízení,“ uvedl mluvčí.

Příčina byla tedy dlouho předmětem spekulací, že šlo o faktury za práce, které se na bazénu nedělaly, nebo o neexistující dodávky materiálu.

Deník zjistil, že vyšetřování spustilo trestní oznámení bývalého člena zastupitelstva za Volbu pro město Vladimíra Casky. Oznámení podal prostřednictvím advokátní kanceláře na tehdejšího starostu Zdeňka Koláře (ODS) kvůli podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku.

Oba muži byli při jednáních zastupitelstva v permanentním konfliktu a jeden z hlavních sporů se týkal právě bazénu. Caska patřil k největším kritikům financování akce, do níž město šlo bez zajištěných dotací, a stavba vyčerpávala jeho pokladnu. Kolář naopak stavbu prosazoval.

„Jsem rád, že policie neshledala žádné pochybení. Od začátku mi bylo jasné, že žádnou nesrovnalost nemůže najít, protože na úřadu existuje třístupňový systém kontroly. Trestní oznámení jsem vnímal jako snahu účelově před volbami poškodit mou osobu,“ komentoval výsledek vyšetřování Kolář, který se v říjnových volbách už nedostal do zastupitelstva.

Obdobně komentoval výsledek i Milan Kubíček, jednatel firmy Renostav, která bazén stavěla.

Vladimír Caska se nechtěl ke stanovisku policie nijak vyjadřovat.

Bazén uzavřený v květnu 2007 kvůli narušené střešní konstrukci prodělal kompletní rekonstrukci, při níž zůstala původní jen vstupní kostka. Stavba stála 130 milionů korun, z toho jen 21 milionů pokryla dotace. Bazén město znovu otevřelo loni 14. října a ani rok poté spory kolem něj nekončí. Město totiž od loňského prosince odmítá uhradit poslední tři miliony korun, které firma Renostav požaduje. Starosta František John (KDU-ČSL) trvá na tom, že stavba už byla kompletně vyfakturovaná a že všechny práce už byly zaplaceny. Renostav tedy podal v červnu na město žalobu. Ve snaze věc urychlit a předejít případnému odvolání města, ji podal rovnou ke krajskému soudu. Město proti tomu protestovalo a Vrchní soud v Olomouci mu dal za pravdu. Spor bude řešit Okresní soud v Šumperku.