Neznámý pachatel měl mimořádnou dávku drzosti, protože plastiku čínského draka odnesl ještě v době, kdy na hřišti byli návštěvníci večerního programu.

„Uprostřed hřiště byly postavené stany s lavicemi, plastiky stály za nimi po obvodu hřiště, takže na ně nebylo během programu moc vidět. Socha se musela ztratit někdy mezi jednou a třetí hodinou v noci. Když jsme oplocený areál ve tři zamykali, už byla pryč,“ řekl starosta Olšan Josef Dokoupil (nez.).

Pachatelé museli být nejméně dva, protože téměř dvoumetrovou a kolem metráku vážící plastiku z lipového dřeva by jeden člověk neunesl.

Organizátoři řezbářského sympozia vyzývají návštěvníky, kteří by mohli poskytnout jakékoliv poznatky k objasnění krádeže, aby je sdělili na policii nebo na obecním úřadu.

„Krádež nás mrzí o to víc, že plastika draka byla jednou z divácky nejúspěšnějších a byla určena dětem. Chtěli jsme ji osadit buď ve třídě školky, anebo v jídelně školy,“ řekl starosta.

Autorem ztracené plastiky je amatérský řezbář Pavel Steiner z Hrabenova. Řežbáři vytvořili během pěti dnů na hřišti sedm velkých plastik, které zůstanou obci. Zároveň na místě vyřezali nebo přivezli několik menších věcí, které se v sobotu po vernisáži dražily. Dražba vynesla kolem dvaceti tisíc korun a výtěžek je určen pro Domov Paprsek v Olšanech, to je ústav, v němž žijí mentálně postižení chlapci.

Krádež oznámili organizátoři policii.

„Oznámení jsme přijali, škoda je předběžně vyčíslena na patnáct tisíc korun,“ uvedl mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Nevzpomíná si, že by v posledních letech policie řešila na Šumpersku krádež vystaveného uměleckého díla. Před dvěma lety ale zmizely ke dvou hrobů na šumperském hřbitově drobné bronzové plastiky, jejichž autory byli významní sochaři Otomar Oliva a Bohumil Teplý.