„Během čtyř krádeží si zloději přišli na neuvěřitelných 1625 litrů pohonných hmot a tak způsobili škodu za více jak pětačtyřicet tisíc korun. Škoda na poškozených vozech byla vyčíslena na dalších osm tisíc korun,“ uvedla mluvčí jesenické policie Tereza Neubauerová.

Sérii krádeží rozjeli dva kamarádi z Vápenné ve věku jednadvacet a třiadvacet let začátkem roku a pro svůj první lup si vybrali rodnou obec.

Navštívili areál soukromé firmy, kde byla odstavena nákladní vozidla.

„Z nich odčerpali celkem 1120 litrů nafty do přinesených kanystrů. Svůj úlovek pak prodali za sedmnáct korun za litr osmnáctiletému mladíkovi z České Vsi,“ řekla Neubauerová.

O dva měsíce později společníci ukradli z pracovního stroje, který byl zaparkován ve Vápenné, autobaterii za pět a půl tisíce korun a opět ji prodali osmnáctiletému mladíkovi, ze kterého udělali svého společníka.

Dalších dvou krádeží se totiž už účastnil spolu s povedenou dvojkou. Vždy si předem pečlivě připravili plán akce.

„Role si pachatelé předem rozdělili. Nováček v partě plnil roli řidiče, který vždy čekal v autě, a sehraná dvojce přečerpávala naftu do kanystrů,“ popsala řádění zlodějů mluvčí Neubauerová.

Osmnáctiletý mladík si vyslechl podezření z přečinu podílnictví a další dva muži z přečinu krádeže a poškození cizí věci – vše spáchané formou spolupachatelství.

„Jednadvacetiletý muž se tohoto jednání dopustil i přesto, že za takový čin byl v posledních třech letech již odsouzen,“ dodala policejní mluvčí.