Celorepubliková úspěšnost ve vypátrání pachatelů je 38,34 procent.

„Kriminalita stoupla, ale je evidentní, že nárůsty nejsou výrazné. Jsme rádi, že klesá mravnostní trestná činnost a to z deseti na sedm případů,“ řekla vedoucí územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Jeseník Ludmila Andělová.

Například loni se na Jesenicku nestal žádný případ vraždy a jen dvě loupežná přepadení, na kterých policisté zatím stále pracují.

Nejvíce policisty na Jesenicku zaměstnávají zloději, kteří se do statistiky zapsali v 374 případech. 181 z nich jsou běžné krádeže, kterých policisté objasnili čtyřiasedmdesát. Ze 130 krádeží vloupáním se policistům podařilo odhalit pachatele u dvaapadesáti z nich.

„Krádež vloupáním je zásadní zásah do integrity osobnosti. Proto se snažíme učinit maximum pro objasnění, ale vypátrání pachatele není jen o činnosti, ale i o štěstí. Pachatelé jsou velmi rafinovaní. Hodně se přiučí z médií. Jestli bych nevěděla, jak se něco dělá, po sledování televize to vím. Recidivisté zase mají velice dobrou školu ve vězení,“ prohlásila Andělová a uvedla hned dva případy, kdy zloději mátli muže zákona.

„Například si jeden pachatel přezouval boty. My jsme měli indicie, které vedli k muži s nohou číslo osm, ale na místě byly stopy o dva čísla větší nohy. Další pachatelé při odchodu z chaty použili větev, kterou ve sněhu zametali stopy. Ale lidi jsou chybující, takže se nám objasněnost daří,“ uvedla Andělová.

V čem ale policisté zaostávají, to jsou podle Andělové kapesní krádeže a vyloupené chaty.

„Oběti přijdou většinou s velkým zpožděním na to, že byli okradení a pak hledejte pachatele, který s nimi jel například v autobuse. Jsme chatová oblast a mezi vyloupením a ohlášením uplynou i měsíce, což nám také ztěžuje práci. Naštěstí pomáhají starousedlíci, kteří jsou všímaví,“ uvedla Andělová.