Kdo formulář vyplnil, nestačil se divit, když mu o pár týdnů později přišla faktura na tisíc nebo tisíc pět set eur. Pokud nezaplatil, čelil vzápětí propracovaného psychologickému a právnímu nátlaku a nakonec i soudní žalobě.

Zamezit těmto praktikám by měla novela Občanského zákoníku. Její druhé čtení má na programu schůze Poslanecké sněmovny, která začala 9. března.

„Katalogové podvody patří mezi časté nekalé praktiky a Česká republika patří v rámci Unie k nejpostiženějším zemím,“ říká předkladatel novely, poslanec za ČSSD a mohelnický místostarosta Pavel Němec.

„Podvedené osoby nevědomky uzavírají pro sebe nevýhodné smlouvy a zavazují se k odběru inzertních služeb v katalozích pochybné úrovně a za cenu, která mnohonásobně převyšuje cenu obvyklou. Je jasné, že nikdo rozumný by takovou smlouvu nemohl vědomě uzavřít.“

Mezi oklamanými jsou vedle stovek občanů, drobných živnostníků nebo velkých firem i desítky obcí, škol, úřadů, nemocnic a veřejných institucí, jako je dokonce i Nejvyšší správní soud nebo policejní prezídium.

„Už z výčtu oklamaných je jasné, že ty formuláře působí opravdu věrohodně. Na první pohled vůbec není jasné, že jde o smlouvu. Nakonec mnozí zaplatí, aby se nemuseli soudit. A o to podvodníkům jde,“ vysvětluje Němec.

V Olomouckém kraji byla mezi podvedenými například šumperská firma Pars Nova, jesenická firma Reno, Celní úřad Prostějov, město Šternberk nebo obec Rejchartice.

„Formulář vypadal jako aktualizace údajů o obci pro nějaký veřejný portál. Pak po nás najednou začali požadovat 800 eur ročně po dobu tří let s tím, že smlouva se nedá vypovědět,“ uvedl starosta Rejchartic Zdeněk Musil (ČSSD). Nakonec se obci podařilo ze smyčky dostat.

„Na radu právníka jsme odepsali, že skutečná smlouva musí být v našem případě notářsky ověřená a opatřená kulatým razítkem. Už se pak neozvali,“ řekl Musil.

Ani z firmy Reno nakonec firma Intercable Verlag AG požadovanou téměř tisícovku eur nedostala. Bylo to v době, kdy oklamaných bylo už tolik, že se začali bránit a na internetu druhým radili, jak na to.

„Našel jsem na internetu už hotový formulář odpovědi, že podle švýcarských zákonů lze od smlouvy do roka odstoupit bez udání důvodů. Zatím se neozvali, tak doufám, že mi časem nepřijde obsílka k soudu,“ uvedl majitel firmy René Novák.

Novela Občanského zákoníku by podobných praktikám měla udělat rychlý konec. Nový paragraf stanoví, že jakákoliv nabídka registrace v katalozích musí obsahovat jednoznačnou informaci, že jde o nabídku na uzavření smlouvy a že se nejedná o pouhou bezplatnou inzerci.

Podle Pavla Němce najdou české subjekty ochranu u českých soudů i v případě, když nevědomky podepsaly „dohodu“ o tom, že případné spory budou řešit soudy v zahraničí. Předpokladem je ovšem to, že parlament novelu Obchodního zákoníku schválí.

„Měla by být ve druhém čtení projednávána v tomto týdnu, ale vzhledem k avizovaným obstrukcím ODS není jisté, jak to dopadne,“ řekl Pavel Němec.