Za tento trestný čin senát může uložit trest odnětí svobody až na osm let. Luděk Šperlich s obžalobou nesouhlasí, necítí se vinen.

Hotel Sport, který je součástí komplexu zimního stadionu, měla od roku 2002 pronajatý firma Jirdos, která kromě ubytování zajišťovala také provoz restaurace.

Nyní je tato společnost v insolvenci, kam spadla poté, kdy před dvěma lety vyšlo najevo, že nejméně od roku 2006 nehradila vystavené faktury za energie.

Nájem sice provozovatel platil, jen peníze za vodu, plyn a elektřinu se na účet Podniků města Šumperka dostávaly sporadicky.

Dluhy tak z roku na rok narůstaly a nakonec nabobtnaly na sedm milionů šest set devadesát tisíc korun. S připočteným penále se jedná o částku téměř dvojnásobnou.

„Učinil jsem řadu kroků a vedl mnoho jednání. Ve finále byly dluhy firmou Jirdos uznány. Nic jsem nezatajoval, vše je vedeno v účetnictví. Statutární orgány měly údaje k dispozici," uvedl Luděk Šperlich.

Luděk Šperlich, ředitel Podniků města Šumperk, při rozhovoru pro rozhlas. Zdroj: DENÍK/Jan Kastner

Luděk Šperlich, bývalý ředitel Podniků města Šumperk na archivním snímku. Autor: DENÍK/Jan Kastner

Věřil, že situaci zvládne

Jiří Doskočil mladší, který byl jednatelem firmy Jirdos u soudu uvedl, že od počátku faktury za energie rozporoval a žádal, aby se v budově provedla energetická opatření.

Upozornil také na havárie, které se týkaly rozvodů v zimním stadionu vody i chybějící zateplení budovy, což činí objekt energeticky velmi náročný.

„Ředitel Šperlich říkal, že se to bude řešit," zmínil Jiří Doskočil mladší.

Roční vyúčtování za energie vždy zpracovával Luděk Šperlich.

Ve sportovní hale podniká více živnostníků, je zde například také sauna či obchod se sportovním náčiním. Ti ale údajně žádné problémy s placením neměli.

Nic podstatného do celé kauzy nevnesly ani výpovědi zástupců tehdejšího představenstva PMŠ. Shodli se, že se o vysoké pohledávce dozvěděli až v roce 2014.

Do té doby Luděk Šperlich podle všeho věřil, že situaci zvládne a dlužník částku uhradí po prodeji svých jiných nemovitostí.

„Je mi líto, předtím jsme nedostali žádnou informaci, že dluh existuje, nic takového se neřešilo," řekl Petr Suchomel, který v představenstvu PMŠ působil od roku 2004 do roku 2014.

Vypovídat bude i starosta

Soud se rovněž zabýval tím, proč narůstající dluh neodhalily povinné roční audity ani účetní závěrky.

Nezaplacené faktury za energie byly totiž vedené jako krátkodobé pohledávky.

Vzhledem k tomu, že PMŠ hospodaří s obratem v řádu stovek milionů korun, nikdo se nad částkou vztahující se k firmě Jirdos nepozastavoval.

Jednání mezi bývalým ředitelem městské firmy a provozovatelem hotelu, se navíc vedla ústně a nebyl z nich zpracováván žádný zápis.

Soudce Lubomír Kozák líčení odročil na 24. října, obhajoba si totiž vyžádala další svědky.

Vypovídat bude šumperský starosta Zdeněk Brož. Jako předseda představenstva PMŠ působil v letech 1999 až 2015.

Kauzy Podniků města Šumperka

říjen 2014 – PMŠ vypověděly nájemní smlouvu firmě Jirdos, která provozovala hotel Sport v komplexu zimního stadionu. Ukázalo se, že bývalý nájemce dlouhodobě neplatil faktury za energie. Samotný dluh činí kolem 6 milionů, s penále se ale částka vyhoupla na více než 14 milionů

prosinec 2014 – na svou funkci ředitele PMŠ rezignoval Luděk Šperlich, který v městské společnosti působil od doby jejího založení. V PMŠ zůstává jako řadový pracovník

únor 2015 – pět členů zastupitelstva a čtyři občané podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Důvodem bylo přesvědčení, že nevymáháním pohledávky vznikla PMŠ škoda. Dluhy firmy Jirdos se totiž přelévaly z roku na rok a narůstaly zhruba deset let a podle nich nikdo situaci neřešil. Kauzou se začala zabývat policie

červenec 2015 – na místo ředitele PMŠ přišel nový ředitel Patrik Tomáš Pavlíček, který zvítězil ve výběrovém řízení

září 2015 – ředitel PMŠ Pavlíček podává trestní oznámení na jednoho zaměstnance PMŠ, který je podezřelý ze zpronevěry několika milionů korun. Manko se ukázalo při auditu v souvislosti s nástupem nového ředitele. Zaměstnanec byl na hodinu propuštěn. Pracovní poměr dohodou ukončil také bývalý ředitel Luděk Šperlich. Případ údajné zpronevěry stále policie vyšetřuje a dosud nikoho neobvinila