Po komplikovaném porodu má dnes čtyř a půlletý chlapec vážné a doživotní zdravotní následky. Hana Vaňková požaduje po nemocnici odškodnění 15 milionů korun.
Žalující strana v předchozím jednání napadla znalecký posudek, který nechal vypracovat soud, a navrhla jeho vyloučení pro podjatost. To ale samosoudkyně Jana Veselá zamítla.

„Posudek, který soud nechal zhotovit od znalce Pavla Čepického, je zcela v rozporu s odborným posudkem, který jsme předložili při podání žaloby. Zvažujeme podání ústavní stížnosti. Trváme na tom, že znalec je podjatý, jeho posudek byl již v jiné kauze jednou soudem vyloučen,“ uvedl právní zástupce Hany Vaňkové Stanislav Bodlák.

Znalec Pavel Čepický je odborníkem v oboru gynekologie a porodnictví, v odborné literatuře také publikuje články, kde radí lékařům co dělat v případě pochybení. Jeho posudek pro šumperský soud jednoznačně stojí na straně lékařů, podle jeho závěrů při péči o rodičku postupovali standardně a vážným komplikacím nemohli předejít.

Právě Pavel Čepický se při čtvrtečním soudním jednání stal klíčovou postavou. Žalující strana se jeho závěry snažila několikahodinovým výslechem zpochybnit.

Soud ale ani po celodenním jednání k žádnému závěru nedospěl, znalce předvolá ještě jednou, protože vzhledem k pokročilé hodině mu otázky již nestihli položit právníci Šumperské nemocnice.

Lenka Vaňková v šumperské porodnici rodila v červenci 2007. Jak uvedla, lékaře žádala o císařský řez, což odmítli, protože prý k němu není důvod. Porod se ale po několika hodinách zkomplikoval, rodičce praskla děloha. Císařský řez nakonec lékaři ženě provedli, dítě ale již bylo ve stádiu klinické smrti. Zdravotníkům se novorozence podařilo oživit, chlapec má ovšem nenávratně poškozený mozek. Spor byl odročen na 26. března.