Z pokusu o několikanásobnou rasově motivovanou vraždu se zodpovídají David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Műller a Václav Cojocaru, ten je z Petrova nad Desnou

Soud během středečního jednání četl dřívější výpovědi jednoho z obžalovaných – Műllera, který v úterý před soudem prohlásil, že neměl tušení, že v domě někdo je. Prý ani nevěděl, kam se jede. Krátce po svém zadržení však při policejním výslechu uvedl něco zcela jiného.

Műller tehdy sdělil, že se osudného dne chystali „na Cikány“. Lukeš jim prý řekl, že v domě, na který se chystali zaútočit, jsou Cikáni.

„Nepočítali jsme ale, že tam bude tak početná rodina,“ řekl nedlouho po svém zatčení Műller.

Roztržka

Středeční jednání zahájila roztržka mezi trestním senátem a částí obhájců. V soudní síni dokonce padala slova o pošlapávání a krácení práv. Vše začalo ve chvíli, kdy měl pokračovat výslech jednoho z obžalovaných – Műllera, který v úterý odpovídal na dotazy senátu, žalobkyně a zplnomocněnců.

Když se v úterý odpoledne chystali klást otázky i obhájci, soudce jednání přerušil. Ve středu již Műller po poradě se svou obhájkyní využil svého práva a odmítl dále vypovídat. Soud poté přečetl jeho dřívější výpovědi.

Obhájci dalších dvou obžalovaných – Vaculíka a Lukeše – prohlásili, že jim v úterý soud neumožnil položit dotazy, kterými chtěli upozornit na zásadní rozpory v jednotlivých Műllerových výpovědích. Předseda senátu argumenty obhájců odmítl. Ke slovní roztržce došlo i před polednem, kdy soud jednání přerušil do čtvrtka.

„Cítíme, že jsou do jisté míry pošlapávána práva obžalovaného,“ řekl Lukešův obhájce, kterého podpořil i Vaculíkův právní zástupce, jenž postup senátu označil za krácení práv obžalovaného. Advokáti měli i další výhrady k tomu, jak soudce vede hlavní líčení.

Útok

Ke žhářskému zločinu došlo v noci na 19. dubna loňského roku. Do obydlí, v němž se nacházelo pět dospělých a čtyři děti, pravicoví radikálové vhodili tři zápalné lahve. Molotovovy koktejly drželi Vaculík, Műller a Cojocaru. Lukeš, označovaný jako hlavní organizátor, čekal v autě, kterým přijeli.

Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejhůře dopadla tehdy ani ne dvouletá Natálka, která utrpěla popáleniny na bezmála osmdesáti procentech těla. Následky si ponese po celý zbytek života.

Bolestné

Obžalovaným hrozí dvanáct až patnáct let žaláře, v úvahu přichází i možnost uložení výjimečného, až pětadvacetiletého trestu. Ve hře je i mnohamilionové odškodné. Pavel Uhl, zmocněnec čtyř nezletilých dětí, mezi kterými je i Natálka, požaduje jako bolestné a ztížení společenského uplatnění devět milionů korun, dalších sedm milionů korun chce zdravotní pojišťovna.

Vzhledem k tomu, že Natálčina léčba potrvá po celý život, lze předpokládat, že časem budou uplatněny i další nároky.

Co řekli

Vaculík a Lukeš v úterý využili svého práva a odmítli vypovídat. Műller a Cojocaru vypovídat chtěli. Ke vhození lahve se přiznali a detailně popsali, co se osudného dne stalo. Oba však důrazně popřeli, že by cíleně útočili na dům, ve kterém se nacházeli Romové.

Műller a Cojocaru několikrát zopakovali, že původně vůbec nevěděli, kam jedou. Vše prý naplánoval Lukeš. Až těsně před Vítkovem se prý dozvěděli, že má jít o opuštěný chátrající dům, který slouží Romům jako sklad kradených věcí. Oba také několikrát vyjádřili lítost nad tím, že došlo ke zranění holčičky.

„Nikdo z nás tohle nechtěl. Všem nám bylo té holčičky líto,“ vypověděl Műller. „Když jsem se dozvěděl, že došlo ke zranění holčičky, polil mě studený pot,“ doplnil svého kamaráda Cojocaru, který se stejně jako Műller hájil tím, že před samotným útokem si dům z venku pečlivě prohlédli, aby se ujistili, že v něm nikdo není.

„Nezaznamenali jsme žádný pohyb ani nic jiného, co by svědčilo o tom, že uvnitř někdo je,“ hájili se žháři.

S touto verzí však státní zástupkyně Brigita Bilíková nesouhlasila. Podle ní šlo o předem naplánovaný promyšlený útok na romskou rodinu. Dům měl vytipovat Lukeš, který tamní prostředí dobře znal a věděl, že v objektu bydlí Romové včetně dětí.

Žháři svůj čin údajně naplánovali u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera, které připadlo na 20. duben. To ale obžalovaní popřeli. O to, kdy se Hitler narodil, se prý vůbec nezajímali.

Ve čtvrtek by měl soud přečíst dřívější výpovědi Václav Cojocaru. Hlavní líčení je plánováno na několik týdnů. Skončit by mohlo počátkem července.

Proces sleduje i americká CNN

Proces s vítkovskými žháři je výjimečný nejen tím, že jej doprovází přísná bezpečností opatření, ale také tím, že se na něj novináři museli akreditovat.

„Za dobu, co jsem ve funkci mluvčí, jsme k podobnému opatření nepřistoupili,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbara Plchotová.

Celkem se akreditovali zástupci 18 médií, z toho jednoho zahraničního – americké televizní společnosti CNN. Pro veřejnost je vyčleněno dvacet míst.

Co jim hrozí

Čtveřice vítkovských žhářů je obžalována z pokusu o vraždu podle § 219/ 1, 2 a, e, g trestního zákona platného do konce loňského roku. Zákon na tento čin pamatuje vězením od 12 do 15 let. V úvahu přichází i výjimečný, až pětadvacetiletý trest.

Pokud by se stejného činu pachatelé dopustili v letošním roce, kdy začal platit nový trestní zákoník, hrozily by jim podstatně přísnější tresty – od 15 do dvaceti let, v případě výjimečného trestu by to mohlo být až třicet let.

§ 219 Vražda

(1) Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až patnáct let.
(2) Odnětím svobody na dvanáct až patnáct let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) na dvou nebo více osobách,
b) zvlášť surovým nebo trýznivým způsobem,
c) opětovně,
d) na těhotné ženě,
e) na osobě mladší než patnáct let,
f) na veřejném činiteli při výkonu nebo pro výkon jeho pravomoci,
g) na jiném pro jeho rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že je bez vyznání, nebo
h) v úmyslu získat majetkový prospěch nebo v úmyslu zakrýt nebo usnadnit jiný trestný čin, anebo z jiné zvlášť zavrženíhodné pohnutky.

Rozpory

Ivo Műller se před soudem hájil tím, že jej nenapadlo, že by v domě mohl někdo být. Při středečním čtení jeho dřívějších výpovědí však vyšlo najevo, že o přítomnosti Romů věděl. Prý ho jen překvapilo, jak početná rodina tam bydlela.