Soudce Miloš Kubíček uvedl, že nebylo prokázáno, že by se tento skutek stal.

„Chybí jakýkoliv přímý důkaz o vině obžalovaného. Výpověď poškozeného ve světle revizního znaleckého posudku nemůže být důkazem, neboť podle revizního znaleckého posudku je nevěrohodná. Rovněž výpovědi svědků v obnoveném řízení svědčí ve prospěch obžalovaného a v neprospěch poškozeného. Soud proto rozhodl ve prospěch a obžaloby jej zprostil,“ uvedl soudce.

K údajnému zneužívání mělo docházet v roce 2009 v Javorníku, bývalý kněz byl odsouzen v roce 2011. O pět let později se však objevilo nové svědectví, na základě kterého soud rozhodl o obnově řízení.

„Řekl mi (mladík, pozn. red.), že ví, že mu ten farář nic neudělal, ale že potřebuje peníze. Asi po hodině mi psal, ať to nikomu neříkám,“ uvedla v roce 2016 známá mladíka.

Šlo o pomstu, zaznělo u soudu

Ve prospěch bývalého kněze následně u soudu vypovídali i další svědci. Anna Voráčová v roce 2017 popsala klíčový Silvestr 2013, kdy k ní mladík přišel.

„Tomáš mě požádal o pomoc. Říkal, že je zoufalý a má výčitky svědomí, že otci Adamovi ublížil. Řekl, že to, z čeho ho obvinil, se nezakládá na pravdě. Že to byla pomsta, protože otec Adam přestal jejich rodinu financovat,“ řekla.

Obnovený proces byl z důvodu ochrany mravnosti neveřejný.

Duchovní Adam Kuszaj byl kvůli případu zbaven kněžského úřadu. Nejnovější rozhodnutí soudu přivítal.

„Mám radost, samozřejmě, ani to nemůžu vyjádřit, jsem tím vším unavený. Chci se vrátit ke kněžské službě, je to můj sen a chci ho naplňovat," řekl Adam Kuszaj.

Právní zástupkyně bývalého kněze nyní zvažuje další kroky ohledně možného odškodnění. Není též vyloučené, že bývalý ministrant stane před soudem kvůli křivé výpovědi.